Miód leśny - miód nektarowo-spadziowy z runa leśnego - sklep internetowy Koneser Miodu

Miód leśny

Miód leśny to produkt wyjątkowy, nazywany często „dwa w jednym”, ponieważ powstaje zarówno z nektaru, jak i spadzi. Łączy zatem cechy i właściwości obu rodzajów miodów. Charakteryzuje się on jasno lub ciemno bursztynowym kolorem – w zależności od tego, w jakim czasie i z jakich roślin został zebrany nektar. Miód leśny zwykle jest ciemniejszy w postaci płynnej, a z czasem jego odcień blednie. W aromacie i smaku tego rodzaju miodu wyczuwalne są rośliny, z których powstał: dzikie zioła, wrzosy, owocowe jagodowe. Słodki, nieco żywiczny smak miodu leśnego można też wzbogacać lokalnymi dodatkami, takimi jak np. czarne greckie trufle.

Z czego jest i jak powstaje miód z terenów leśnych?

Miód leśny powstaje zarówno z nektaru leśnych, miododajnych roślin takich jak rumianek, maliny, borówki czy zioła oraz spadzi z drzew iglastych lub liściastych. Spadź, zwana też rosą miodową, to słodka ciecz występująca w postaci kropel na igłach i gałęziach. Oba pożytki – nektar i spadź, pszczoły zbierają w tym samym czasie.

Miód nektarowo - spadziowy właściwości i zastosowanie

Niewątpliwym atutem miodu leśnego jest fakt, że łączy w sobie prozdrowotne właściwości specyficzne zarówno dla produktów powstałych z nektaru, jak i spadzi. Zaliczany jest zatem do miodów uniwersalnych. Ważne też, z jakich nektarów powstał, ponieważ wykazuje on właściwości charakterystyczne dla danej rośliny. Na co zatem jest dobry miód leśny i kiedy po niego sięgać? Podobnie, jak inne miody, miód leśny składa się cukrów prostych – glukozy i fruktozy, które są dobrze wchłaniane z krwiobiegu. Dlatego poleca się go przy schorzeniach układu krążenia i serca, a także w stanie zmęczenia fizycznego i psychicznego. Miód leśny ma w sobie dużą zawartość enzymów o właściwościach przeciwzapalnych i działaniu bakteriobójczym. Można go stosować np. przy problemach skórnych. Oprócz związków mineralnych i witamin, w skład miodu leśnego wchodzą też olejki eteryczne, co może pomóc w czasie infekcjach górnych dróg oddechowych. Zmniejsza on także szkodliwe działanie kawy czy alkoholu oraz blokuje wchłanianie ołowiu. Jedną z właściwości miodu leśnego jest jego zdolność łagodzenia problemów trawiennych.  W kuchni miód ten będzie znakomitym dodatkiem do ciepłych i zimnych napojów oraz wypieków i deserów. Może też wzbogacić sosy i marynaty do dań mięsnych.

Cena miodu leśnego

Aby korzystać z cennych właściwości miodu leśnego oraz cieszyć się jego niezwykłym smakiem, wcale nie trzeba wydawać dużo pieniędzy. W naszej ofercie mamy Greckie miody leśne w przystępnych cenach, które łączą w sobie żywiczną słodycz z ciekawymi, naturalnymi dodatkami: czarną truflą, papryczką chilli lub cynamonem. 

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.