Miód lawendowy - miód z lawendy - poznaj kojący smak - sklep internetowy Koneser Miodu

Miód lawendowy

Miód lawendowy powstaje z kwiatów lawendy wąskolistnej, zwanej lekarską. Roślina ta lubi ciepły klimat, dlatego duże lawendowe pola, które dostarczą odpowiedniej ilości kwiatów do produkcji miodu, spotkać możemy głównie na południu Europy. Znakomite są miody lawendowe z Hiszpanii, francuskiej Prowansji, czy Portugalii. Również umiarkowany klimat Irlandii sprawia, że można skosztować pochodzącego miodu lawendowegoMiód z kwiatów lawendy jest niezwykle aromatyczny. Jego smak jest intensywny, słodki, a jednocześnie kwiatowy. Czasem można w nim wyczuć delikatną goryczkę. Przed krystalizacją, która w przypadku miodu lawendowego przebiega wolno, ma on barwę jasnożółtą. Z czasem miód nabiera kremowej konsystencji, jednocześnie zmieniając kolor na jaśniejszy.

Poznaj moc cennych właściwości miodu lawendowego

Podobnie, jak inne rodzaje miodów, także miód lawendowy ma wiele właściwości prozdrowotnych. Zawiera on witaminy, głównie z grupy B, oraz substancje mineralne (np. magnez czy potas). Jednym z wyjątkowych składników tego miodu jest olejek eteryczny, który działa relaksująco i przeciwdrobnoustrojowo. Z kolei właściwości antyoksydacyjne miód lawendowy zawdzięcza obecnym w nim flawonoidom, które korzystnie wpływają m.in. na naczynia krwionośne obniżając ciśnienie krwi. Właściwości przeciwbakteryjne połączone z dodatkiem olejku eterycznego sprawiają, że miód lawendowy można stosować także zewnętrznie, np. na wypryski skórne, zmiany trądzikowe i w przypadku ukąszeń owadów. Z tych samych względów zaleca się sięganie po miód lawendowy w czasie infekcji i w stanach zapalnych. Panie na pewno docenią jeszcze jedną właściwość miodu lawendowego – dodany do maseczki rewitalizuje włosy i skórę.

Zastosowanie lawendy w codziennym życiu

Lawenda ma szerokie zastosowanie w codziennym życiu. Jej kwiaty często są ozdobą i balkonów, a te suszone wykorzystywane do odstraszania moli w naszych szafach. Jednak największym powodzeniem cieszy się powstający z kwiatów lawendy aromatyczny olejek. Istnieje coraz więcej dowodów sugerujących, że olejek lawendowy ma właściwości lecznicze, które sprawiają, że może być skuteczny w leczeniu zaburzeń neurologicznych. Wskazuje się w tym wypadku na jego działanie przeciwlękowe, stabilizujące nastrój, uspokajające i przeciwbólowe(1). Zapach olejku lawendowego może ułatwić nam zasypanie i zrelaksować po stresującym dniu.

(1) https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3612440/

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.