Miód z sieciówki czy ze sklepu z miodem, który lepszy? - Koneser Miodu

Miód to produkt znany i ceniony od wieków, a różne rodzaje miodu mają swoje indywidualne walory kulinarne, jak i unikalne właściwości służące naszemu zdrowiu. Obecnie obserwujemy powrót popularności pszczelarstwa (czytaj więcej: Jak założyć pasiekę?) i zwiększanie się liczby pszczelich rodzin (czytaj więcej: Co wiesz o pszczelej rodzinie?). Szacuje się, że w 2010 r. było na świecie ok. 80 mln uli, podczas gdy w 2018 r. już nieco ponad 92 mln(1). Niestety, za tymi wzrostami nie idzie w parze wzrost dostępności miodu. Wręcz przeciwnie – jego produkcja spada. Jest to związane głównie z zagrożeniami, jakie niosą dla pszczół m.in. zmiany klimatu, zmiany w użytkowaniu gruntów, skutkujące utratą naturalnych pszczelich siedlisk czy stosowanie szkodliwych środków do oprysku roślin. Efektem spadającej produkcji miodu jest jego niedobór, także na rynku europejskim, który zaspokaja potrzeby swoich konsumentów tylko w 60%(2). Dzieje się tak nawet pomimo faktu, że Unia Europejska jest drugim, po Chinach, producentem miodu na świecie(3). W efekcie na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej miodu importowanego, głównie z Chin i Ukrainy. Niedobór miodu powoduje także, że coraz częściej bywa on fałszowany. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby wiedzieć, na co zwracać uwagę przy jego zakupie (czytaj więcej: Poradnik kupującego-jak wybrać dobry miód?).

Gdzie kupować miody?

W wystarczy wejść do pierwszego napotkanego marketu, by kupić miód. Jednak nie zawsze łatwa i szybka dostępność oznacza wysoką jakość. Miody krajowe najlepiej kupować np. w lokalnych, niewielkich pasiekach. Wybierzmy się do takiego miejsca i porozmawiajmy z pszczelarzem. Bezpośredni kontakt na pewno pomoże w zorientowaniu się, czy jest to miejsce, z którego warto kupować miód. Możemy też poszukać sklepu z ekologiczną żywnością, który ma sprawdzonych dostawców miodu. Oczywiście możemy też kupować miody w popularnych sieciach handlowych, gdzie zwykle są one nieco tańsze, jednak musimy mieć świadomość, że najczęściej są to mieszanki różnych miodów, w tym także tych pochodzących spoza Unii Europejskiej, a więc np. z Chin. Jeśli natomiast chcemy zostać prawdziwym Koneserem Miodu i sprawdzić, jak smakują wysokiej jakości miody z różnych stron świata, to najlepiej poszukać dobrego sklepu, np. w Internecie.

Po czym poznać dobry sklep z miodami?

Dobry sklep z miodami to przede wszystkim miejsce, w którym nie tylko możemy miody kupić, ale też sporo się o nich dowiedzieć. Dlatego wybierając miejsce zakupu miodu sprawdźmy, czy poszczególne produkty są wyczerpująco opisane oraz, czy podano ich pełne nazwy i kraj pochodzenia. Zwróćmy też uwagę czy produkty zostały zgrupowane w odpowiednich kategoriach zawierających opisy danego rodzaju miodu oraz linki do poszczególnych produktów z danej kategorii. Dostępna baza wiedzy, np. w postaci bloga (czytaj więcej: Poradnik kupującego-jak wybrać dobry miód?), gdzie możemy sprawdzić na co stosować dany rodzaj miodu, także dobrze świadczy o miejscu, które wybraliśmy. To znak, że trafiliśmy do sklepu z miodami, który jednocześnie chce dzielić się wiedzą i edukować klientów, by mogli bardziej świadomie dokonywać zakupów korzystnych dla swojego zdrowia i dopasowanych do ich kulinarnych gustów. Ważna jest też szerokość dostępnego asortymentu. Jeśli możemy w danym miejscu kupić np. miody wielokwiatowe z Portugalii, Meksyku i Irlandii, to znak, że sklep dba o różnorodność produktów i kontaktuje się z wieloma dostawcami. Zwróćmy też uwagę czy możemy w danym miejscu kupić, oprócz miodów bardziej popularnych, jak np. gryczany czy spadziowy, także odmiany powstałe z roślin specyficznych dla danego regionu. Przykładem mogą być miody z włoskich mandarynek, hiszpańskich pomarańczy i lawendy czy greckiego tymianku. W dobrym sklepie z miodami możemy również znaleźć miody niszowe, jak np. miód z siekiernicy czy z kwiatów ostu.

Miód z marketu – na co zwracać uwagę?

Jeśli decydujemy się na zakup miodu w popularnej sieci sklepów, to warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby do domu zabrać prawdziwy miód. Przede wszystkim uważnie przeczytajmy etykietę. Musi się na niej znaleźć m.in. pochodzenie produktu, dokładny skład oraz tabela wartości odżywczych. Najczęściej możemy przeczytać, że jest to mieszanka miodów z Europy i spoza niej. Skład produktu zawierać musi wszystko to, co znajduje się w słoiczku – w przypadku miodu powinien to być tylko miód, np. miód pszczeli nektarowy wielokwiatowy. Ważne też, aby nie mylić składu produktu z tabelą wartości odżywczych. W tej drugiej znajdziemy słowo „cukry”, ale nie oznacza to, że do miodu został dodany cukier! To po prostu cukry naturalnie występujące w miodzie. Gdyby cukier został do miodu dodany, musiałby znaleźć się w składzie produktu. Zwróćmy też uwagę, czy w miodzie pojawiają się kryształki, czyli czy rozpoczyna się proces krystalizacji. Jeśli tak, możemy być spokojni – wbrew krążącym mitom, tylko prawdziwy miód się krystalizuje (czytaj więcej: Na czym polega krystalizacja miodu?). Pamiętajmy jednak, że proces ten przebiega w różnym tempie dla różnych rodzajów miodu. 

Bez względu na to, czy kupimy miód z lokalnej pasieki, z marketu czy z dobrego sklepu z miodami z różnych stron świata, na pewno na tym skorzystamy. Ważne jednak, by mieć pewność, że kupujemy miód prawdziwy, a nie zafałszowany. Dlatego uważnie czytajmy etykiety w marketach, rozmawiajmy z pszczelarzami, a w Internecie wybierzmy miejsce, w którym nie tylko można miód kupić, ale też dużo się o nim dowiedzieć.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.