W pigułce – lecznicze działanie różnych miodów - Koneser Miodu

Prozdrowotne działanie miodów znane jest już od czasów starożytnych. Miód jadł Hipokrates, wierząc, że zapewnia on długowieczność, a Greccy lekkoatleci sięgali po miód, by mieć energię do sportowych zmagań. Śladem Greków poszli też Rzymianie, dla których pszczelarstwo było jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu. Również Egipcjanie wierzyli, że miód zapewnia urodę i zdrowie. Mądrość starożytnych znajduje obecnie potwierdzenie w badaniach naukowych. Coraz więcej dowiadujemy się nie tylko o miodzie ogólnie, ale też o poszczególnych jego rodzajach. Okazuje się bowiem, że oprócz wspólnych właściwości, niemal każdy rodzaj miodu ma pewne cechy, które sprawiają, że stosowanie go może wspomóc organizm w konkretnych dolegliwościach. Stwierdzono na przykład, że miód gryczany może przyspieszyć gojenie się ran(1) i pomaga radzić sobie z infekcjami górnych dróg oddechowych, ponieważ łagodzi kaszel(2). Z kolei miód akacjowy jest potencjalnym kandydatem zarówno w przypadku profilaktyki, jak i leczenia raka, a także realnym środkiem terapeutycznym w leczeniu choroby Alzheimera(3). Należy jednak pamiętać, że dobroczynne działanie miodu wykazuje raczej działanie długofalowe – aby uzyskać wymierne rezultaty, musi być on spożywany systematycznie(4).

Działanie bakteriobójcze miodu

Miód ma udowodnione działanie antybakteryjne, dzięki obecności termostabilnych substancji antybiotycznych. Alkoholowe roztwory miodu (metanolowe, etanolowe) wykazują szerokie spektrum antybakteryjne zarówno na bakterie tlenowe, beztlenowe, Gram-dodatnie (Staphylococcus aureus, Bacillus subtilis, Bacillus cereus, Enterococcus faecalis, Micrococcus luteus), jak i Gram-ujemne (Escherichia coli, Pseudomonas aeruginosa, Salmonella typhi)(5). Działanie antybakteryjne miodów może być bakteriobójcze lub bakteriostatyczne, czyli wstrzymujące wzrost i namnażanie się drobnoustrojów. Zależy to od użytego stężenia i warunkowane jest przez flawonoidy, kwas benzoesowy i cynamonowy. Związki te, dzięki działaniu antyoksydacyjnemu, unieszkodliwiają bakterie przez nadtlenek wodoru(6). Do miodów o dużych właściwościach antybakteryjnych zalicza się m.in. miód wrzosowy(7), jak np. hiszpański czy szkocki, a także miód kasztanowy (jakimi są np. miody z Hiszpanii czy Grecji), który w badaniach wykazywał wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową m.in. przeciwko bakterii E. Coli(8).

Miód wzmacnia układ krwionośny

Choroby układu krążenia należą do jednych z najbardziej niebezpiecznych. Tu również z pomocą może przyjść regularne spożywanie miodu, który ma zdolność regulowania niektórych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, wpływając m.in. poziom glukozy we krwi, cholesterol czy masę ciała. Poza tym miód zawiera cukry proste – glukozę i fruktozę oraz pierwiastki, takie jak miedź i cynk, które mogą odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka sercowego(9). Miody (np. miody pomarańczowe, jak ApicolaHilltop, Solmielato) zawierają również flawonoidy. Niektóre z tych substancji zmniejszają stres oksydacyjny i zwiększają biodostępność tlenku azotu, który m.in. reguluje ciśnienie krwi i napięcie naczyniowe(10). Oprócz działania przeciwoksydacyjnego konsumpcja miodu może zmniejszyć ryzyko rozwoju miażdżycy także poprzez obniżenie stężenia trójglicerydów, cholesterolu całkowitego, cholesterolu o niskiej gęstości LDL-C oraz zwiększenie stężenia cholesterolu o dużej gęstości HDL-C we krwi(11). Dla wsparcia układu sercowo-naczyniowego dobre będą miody z jak np.: miód kremowany z cynamonem, pomarańczą i cytryną czy miód leśny z kawałkami cynamonu. Połączenie miodu z cynamonem zmniejsza bowiem poziom cholesterolu w tętnicach i może pomóc w ochronie przed zawałem serca(12).

Miód wzbogacony dodatkami ziołowymi

Na rynku dostępne są miody, które powstały z kwiatów ziół, np. rozmarynu, oregano czy roślin ziołowych takich jak bożodrzew, siekiernica i oset. Skład tych miodów zależy wyłącznie od decyzji pszczoły i tego, jaki rodzaj pożytku wykorzysta.  Z kolei w przypadku tzw. ziołomiodów (czytaj więcej: Miód i zioła - duet idealny), to człowiek podsuwa pszczołom gotową pożywkę, by uzyskać produkt, na jakim mu zależy. Ziołowa pożywka tworzona jest z cukru i roślin zielarskich, najczęściej tych, które naturalnie nie są roślinami miododajnymi (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne) i pszczoły same nie wytworzyłyby z nich miodu. Takimi roślinami są np. aronia czy głóg. Podobnie, jak w przypadku tradycyjnych miodów, możemy tu mieć do czynienia z ziołomiodem wytworzonym z jednego rodzaju składnika bądź z mieszanek różnych roślin. Ziołomiody zawierają dużo składników bioaktywnych jak np. witaminy, składniki mineralne oraz flawonoidy, kwasy fenolowe czy antocyjany. Produkty te mają działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Warto też w tym miejscu wspomnieć o tym, że także naturalne miody, czyli te, o których składzie decyduje pszczoła, dość łatwo można połączyć z naturalnymi dodatkami, w tym z ziołami. Wśród szerokiej gamy dostępnych miodów kremowanych (czytaj więcej: Wszystko co trzeba wiedzieć o kremowaniu miodu), możemy znaleźć np. miód z tymiankiem i pigwą czy z miętą pieprzową.

Miód manuka a leczenie wrzodów

Jak wspomniano, jedną z podstawowych właściwości miodów, jest ich działanie antybakteryjne. Wśród różnych rodzajów miodów na tym tle wyróżnia się nowozelandzki miód manuka. Swoją dużą właściwość bakteriobójczą zawdzięcza on wysokiej zawartości aktywnego składnika nazywanego methylglyoxalem (MGO), co do którego wykazano silne działanie antybakteryjne(13). Im większe stężenie MGO, tym jego działanie antybakteryjne jest silniejsze, a w miodzie manuka jest go od 10 do nawet 50 razy więcej niż w innych miodach. Jedną z bakterii wrażliwych na miód manuka jest Helicobacter pylori, która odpowiada nawet za 80% przypadków wrzodów żołądka.(14). Oprócz wsparcia w zwalczaniu wrzodów żołądka ciekawą cechą miodu manuka jest też jego skuteczność wobec infekcji powodowanych przez Clostridium difficile. Oznacza to, że może on być też stosowany m.in. w profilaktyce, jak i leczeniu wspomagającym biegunki, rzekomobłoniastego zapalenia jelit, perforacji jelita, a nawet sepsy(15).

Miody to produkty wykazujące wiele cech korzystnych dla naszego zdrowia. Działają antybakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwzapalnie. Produkty te wspierają organizm w sposób kompleksowy – poprawiając pracę całych układów i poszczególnych narządów. Dodatkowo miody można połączyć w łatwy sposób np. z ziołami, dzięki czemu łączą się właściwości prozdrowotne dwóch wartościowych produktów.

(1)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18494436/?from_term=buckwheat+honey&from_page=2&from_pos=3

(2)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18056558/

(3)https://www.researchgate.net/publication/288663813_Potential_biological_activity_of_acacia_honey

(4)Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, Jacek Jagiełło, Elżbieta Kołeczek,, Michalina Horochowska, Zygmunt Zdrojewicz, Amelia Głowaczewska, Med Rodz 2018; 21(1): 64-69

(5)Ibidem

(6)Ibidem

(7)https://www.researchgate.net/publication/304011789_Honey_as_Nutrient_and_Functional_Food

(8)https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2013/fo/c3fo60221d/unauth#!divAbstract

(9)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5822819/

(10)Ibidem

(11)Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, Jacek Jagiełło, Elżbieta Kołeczek,, Michalina Horochowska, Zygmunt Zdrojewicz, Amelia Głowaczewska, Med Rodz 2018; 21(1): 64-69

(12)Medicinal uses and health benefits of Honey: An Overview, K. P. Sampath Kumar, Debjit Bhowmik, Chiranjib, Biswajit andM.R.Chandira, J. Chem. Pharm. Res., 2010, 2(1): 385-395

(13)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22287464/

(14)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5302252/

(15)Bursztynowe źródło zdrowia – zastosowanie miodu we współczesnej medycynie, Jacek Jagiełło, Elżbieta Kołeczek,, Michalina Horochowska, Zygmunt Zdrojewicz, Amelia Głowaczewska, Med Rodz 2018; 21(1): 64-69

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.