5 nietypowych połączeń miodu z cynamonem - Koneser Miodu

Cynamonowiec (Cinnamomum Scheffer) jest rośliną z rodziny wawrzynowatych. Są to aromatyczne rośliny, których kora używana jest jako przyprawa, do produkcji olejków zapachowych, a także wykorzystywana jest w lecznictwie. Jako rośliny przyprawowe duże znaczenie mają cynamonowiec cejloński i cynamonowiec wonny. To m.in. z ich kory wyrabia się cynamon – przyprawę, która występuje jako proszek lub w kawałkach zwiniętych w rulonik. Cynamon ma słodko-korzenny, lekko pikantny smak i mocny aromat, które zawdzięcza zawartości olejku cynamonowego. Cynamon chętnie dodajemy do ciast, świątecznych pierników czy szarlotek. Lubimy go też w kawie i rozgrzewających napojach. Szczególnie korzystne dla zdrowia jest połączenie cynamonu z miodem. Można na rynku spotkać miody, np. pięknie zapakowane miody na prezent, które już zawierają tę przyprawę. Przykładem połączenia miodu z cynamonem w jednym słoiczku są: elegancki miód leśny z pałeczkami cynamonu oraz miody kremowane: miód z cynamonem, dostępny w zestawie miodów o trzech różnych smakach oraz miód łączący w sobie naturalne dodatki – cynamon, pomarańczę i cytrynę.

Miód z cynamonem na choroby serca

Choroby układu krążenia są obecnie głównymi czynnikami ryzyka zgonu na całym świecie. Jedną z ich przyczyn jest tzw. zespół metaboliczny. Definiuje się go jako zespół chorób obejmujących m.in. insulinooporność, hiperglikemię, otyłość, wysokie ciśnienie krwi i dyslipidemię (choroba powodująca zaburzenia gospodarki lipidowej). W leczeniu powikłań zespołu metabolicznego pomocne może być stosowanie tzw. medycyny komplementarnej, w której zastosowanie ma m.in. gatunek cynamonu o nazwie cinnamomum verum, który jest rośliną leczniczą stosowaną codziennie przez ludzi na całym świecie. W badaniach stwierdzono, że cynamon ma potencjalne zastosowanie terapeutyczne w zespole metabolicznym i może zapobiegać chorobowości i śmiertelności z powodu chorób układu krążenia(1). W innych badaniach wykazano, że również miód ma zdolność regulowania niektórych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak np. poziom glukozy we krwi, cholesterol czy masa ciała. Jest tak dzięki zawartości cukrów – glukozy i fruktozy oraz pierwiastków, takich jak miedź i cynk, mogących odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka sercowego(2). Jak zatem widać, połączenie miodu z cynamonem, to doskonała propozycja na wzmocnienie naszego najważniejszego mięśnia - serca.

Miód i cynamon na bóle stawowe

Przyczyny bólu stawów mogą być różnorakie i wynikać mogą zarówno z obciążenia lub urazów stawów w wyniku aktywności fizycznej, jak też nadwagi, infekcji, chorób reumatycznych czy nawet nowotworu chrząstki lub kości. Dlatego przyczynę zawsze powinien stwierdzić lekarz, by wdrożyć odpowiednie leczenie. Niemniej naturalne produkty, takie jak miód i cynamon mogą przynieść ulgę w bólach stawów, co zostało potwierdzone w badaniach. Stwierdzono, że kiedy lekarze podawali swoim pacjentom mieszaninę zrobioną z jednej łyżki miodu i pół łyżeczki sproszkowanego cynamonu, już w ciągu tygodnia z 200 tak leczonych osób u 73 pacjentów praktycznie całkowicie ustąpił ból, a w ciągu miesiąca niemal wszyscy pacjenci, którzy nie mogli chodzić ani poruszać się z powodu zapalenia stawów, zaczęli chodzić bez bólu(3).

Jeśli chcemy skorzystać z przepisu naukowców, wystarczy jedną część miodu, rozpuść w dwóch częściach letniej wody i dodać małą łyżeczkę cynamonu w proszku. Następnie pastę trzeba wmasować w odpowiednią część ciała. Dla pacjentów z zapaleniem stawów poleca się codziennie rano i wieczorem jedną filiżankę gorącej wody z dwiema łyżkami miodu i jedną małą łyżeczką cynamonu(4). Do opisanej mikstury polecamy np. miody pochodzące z ziół: miód tymiankowy, miód rozmarynowy lub miód z oregano.

Cynamon z miodem na zapalenie pęcherza

Zapalenie pęcherza to bardzo nieprzyjemna i bolesna dolegliwość. Przeważnie jest to bakteryjny stan zapalny dróg moczowych, który dotyczy błony śluzowej pęcherza moczowego. Najczęstszym patogenem wywołującym zapalenie jest pałeczka okrężnicy (Escherichia coli) oraz inne bakterie jelitowe. Dzięki właściwościom antybakteryjnym i przeciwzapalnym, zarówno miód, jak i cynamon mogą wspierać nas w walce z tą przykrą chorobą. W tym celu naukowcy polecają wymieszać dwie łyżki cynamonu z jedną łyżeczką miodu w szklance letniej wody, a następnie wypić tak przygotowaną mieszankę, która niszczy drobnoustroje w pęcherzu(5). Miodem, który warto w niej zastosować miód wrzosowy (jak np. hiszpański lub szkocki). Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i moczopędne miód wrzosowy jest szczególnie polecany właśnie na układ moczowy i problemy z prostatą(6). Dobry będzie też silnie antybakteryjny miód manuka lub zawierający m.in. przeciwbakteryjną inhibinę miód kasztanowy, co do którego wykazano, że wykazuje on wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową m.in. przeciwko bakterii E. coli(7).

Miód z cynamonem na przeziębienie

Jednym z najbardziej popularnych zastosowań miodu, jest spożywanie go w czasie przeziębienia. I słusznie, ponieważ miody działają przeciwwirusowo, przeciwzapalnie i antybakteryjnie. Efekt prozdrowotny miodu możemy wzmocnić, mieszając go z cynamonem. W tym celu poleca się przyjmować jedną łyżkę letniego miodu wymieszaną z 1/4 łyżeczki cynamonu w proszku, codziennie przez 3 dni. Powinno to pomóc złagodzić zarówno przeziębienie, jak i przewlekły kaszel oraz udrożnić zatoki(8). Do mieszanki miodu z cynamonem na przeziębienie polecamy np. miód gryczany, który docenili rodzice badanych dzieci, mających trudności w zasypianiu związane z dziecięcą infekcją górnych dróg oddechowych(9). Dobre będą też bogate w liczne składniki bioaktywne miody wielokwiatowe, np. irlandzki czy meksykański.

Sposób na wzdęcia

Wzdęcia to jeden z najczęściej występujących objawów chorobowych układu pokarmowego, który jest związany z obecnością nadmiernej ilości gazów w jelitach. Tego rodzaju problemy z układem pokarmowym mogą być nieprzyjemne i krępujące. W tym wypadku również pomóc może połączenie miodu z cynamonem. Zgodnie z badaniami przeprowadzonymi w Indiach i Japonii, okazało się, że to połączenie uwalnia nasz brzuch od gazów. Co więcej, mieszanka miodu i cynamonu pomaga też w bólach brzucha i pomaga na dolegliwości związane z wrzodami żołądka(10). Najlepiej sproszkowany cynamon wymieszać z dwiema łyżkami miodu i spożyć mieszankę przed jedzeniem, co m.in. pomaga w trawieniu ciężkich posiłków(11). Polecamy tu miody spadziowe, które zawierają oligosacharydy wykazujące aktywność prebiotyczną(12). Uważa się też, że zawartość azotanu w miodzie, którego więcej mają ciemne miody spadziowe działa ochronnie właśnie na żołądek(13).

Zarówno miód, jak i cynamon, to produkty spożywcze, które w naturalny sposób wspomagają nasze zdrowie. Ich mieszanka realnie może wspierać serce, kości, układ pokarmowy, a nawet korzystnie wpłynąć na stan skóry (czytaj więcej: Miód w pielęgnacji skóry).

(1)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5220230/

(2)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5822819/

(3)Medicinal uses and health benefits of Honey: An Overview, K. P. Sampath Kumar, Debjit Bhowmik, Chiranjib, Biswajit andM.R.Chandira, J. Chem. Pharm. Res., 2010, 2(1): 385-395

(4)Ibidem

(5)Ibidem

(6)https://www.researchgate.net/publication/304011789_Honey_as_Nutrient_and_Functional_Food

(7)https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2013/fo/c3fo60221d/unauth#!divAbstract

(8)Medicinal uses and health benefits of Honey: An Overview, K. P. Sampath Kumar, Debjit Bhowmik, Chiranjib, Biswajit andM.R.Chandira, J. Chem. Pharm. Res., 2010, 2(1): 385-395

(9)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/18056558/

(10)Medicinal uses and health benefits of Honey: An Overview, K. P. Sampath Kumar, Debjit Bhowmik, Chiranjib, Biswajit andM.R.Chandira, J. Chem. Pharm. Res., 2010, 2(1): 385-395

(11)Ibidem

(12)https://www.researchgate.net/publication/304011789_Honey_as_Nutrient_and_Functional_Food

(13)Ibidem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.