Co wiesz o miodzie cytrusowym? - Koneser Miodu

Cytrusy należą do roślin, które zwykle są wiecznie zielone, ponieważ krzewy cytrusowe rzadko zrzucają liście. Kojarzą się nam więc najczęściej z ciepłymi krajami, słońcem, zabawą i radością. Uwielbiamy słodycz rosnących na nich mandarynek, kwaskowatość cytryn czy jedyny w swoim rodzaju smak pomarańczy. Owoce cytrusowe cenimy również za bogactwo zawartych w nich witamin i składników odżywczych. Nie wszyscy jednak wiedzą, że cytrusy to także źródło innej pysznej i zdrowej przyjemności – miodu. Tak! Nawet kwiaty kwaśnej cytryny, to źródło słodkiego miodu cytrynowegoMiody z kwiatów krzewów cytrusowych są bardzo subtelne – mają jasną barwę oraz delikatnie kwiatowy lub owocowy aromat i smak. W kuchni miody cytrusowe stanowią doskonały dodatek do napojów, sosów sałatkowych czy marynat. Nie zapominajmy, że miody to także źródło wielu składników bioaktywnych, które produkty te zawdzięczają m.in. substancjom pochodzącym z roślin, z jakich powstały. Miody mają właściwości przeciwutleniające, przeciwbakteryjne i przeciwzapalne. W miodzie cytrusowym znajdują się m.in. substancje mineralne, związki fenolowe i lotne, aminokwasy, cukry, enzymy, witaminy, metyloglioksal i kwasy organiczne(1).

Miód pomarańczowy

Pomarańcze uprawiane są w krajach o klimacie tropikalnym i subtropikalnym, ponieważ wymagają znacznych ilości słońca i wody. Kwiaty krzewów pomarańczowych jako roślin miododajnych (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne), stanowią źródło miodu pomarańczowego. Najlepsze miody pomarańczowe pochodzą oczywiście z krajów, gdzie rośliny te mają dobre warunki rozwoju, np. z Hiszpanii (Apicola Rossend Margalef i Hilltop Honey) czy Włoch (Solmielato). Podobnie, jak owoce pomarańczy, także miody z kwiatów pomarańczy mają liczne właściwości prozdrowotne. Analiza miodów z różnych roślin kwiatowych wykazała, że w nektarze pomarańczowym obecna jest hesperydyna flawanonu (hesperetyna-7-rutinoid)(2). Wraz z diosminą – innym flawonoidem, stosowana jest ona w terapii niewydolności krążenia żylnego i hemoroidów(3). Miodem, o którym należy koniecznie wspomnieć w przypadku miodów pomarańczowych, jest miód bergamotkowy. Pomarańcza bergamota uprawiana jest głównie we Włoszech. Jej kwiaty są małe, słodko pachnące, zebrane w gęste kwiatostany. W badaniach bergamotka wykazała dużą zdolność wychwytywania szkodliwych wolnych rodników oraz wpływ na obniżenie poziomu cholesterolu(4).

Miód mandarynkowy

Mandarynka, podobnie jak opisana wyżej pomarańcza, to krzew cytrusowy hodowany w klimacie tropikalnym i subtropikalnym. Do Europy trafiła na początku XIX wieku, a jej nazwa pochodzi od wyspy Mauritius na Oceanie Indyjskim, którą kiedyś nazywano Mandarą. Z liści krzewów mandarynki otrzymuje się olejek eteryczny wykorzystywany w przemyśle spożywczym i perfumeryjnym. Z kolei owoce są dobrym źródłem witamin C i prowitaminy A – mocnych antyoksydantów. Oprócz olejku i smacznych owoców mandarynka jest też źródłem miodu. Jej kwiaty pachną słodko, co przyciąga pszczoły i sprawiają, że miód mandarynkowy pachnie delikatnie owocowo. Miód mandarynkowy zawiera m.in. potas i wapń. Dość znaczna zawartość łatwoprzyswajalnych cukrów prostych sprawia natomiast, że jest on doskonałym dodatkiem np. do domowego izotoniku, który warto pić w czasie wzmożonego wysiłku fizycznego lub psychicznego.

Miód cytrynowy

Cytryna do Europy trafiła już w średniowieczu. Tak jak inne cytrusy, lubi ona słońce, chociaż jest dość wytrzymała na niskie temperatury. Cytryna hodowana jest głównie dla swoich owoców, których kwaśny smak lubimy zwłaszcza w letnich lemoniadach czy rozgrzewających herbatach. Cytryny bogate są w witaminę C i B1. Podobnie, jak kwiaty innych cytrusów, także kwiaty cytryny wydzielają silną, atrakcyjną dla pszczół woń. Dzięki temu możemy się cieszyć smakiem miodu cytrynowego, np. ze słonecznej Hiszpanii i równie ciepłych Włoch (Solmielato i La Querce). Miód cytrynowy również ma właściwości prozdrowotne – działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie. Dlatego warto go stosować w czasie infekcji, np. w okresie jesienno-zimowym. Miód cytrynowy ma też delikatne właściwości relaksujące, dlatego herbatę z nim dobrze wypić przed snem. Pamiętajmy, aby napój nie miał więcej niż 40 stopni Celsjusza – dodanie miodu do płynu o wyższej temperaturze spowoduje, że utraci on swoje właściwości.

Miody cytrusowe to idealne produkty dla wszystkich, którzy lubią połączenie słodyczy z delikatnie owocowym smakiem i aromatem. Dzięki zawartości składników pochodzenia roślinnego stanowią one również dobre uzupełnienie jadłospisu o składniki działające antybakteryjnie i przeciwzapalnie. O tym, że miód i cytrusy idą w parze, świadczą też dodatki wkomponowane w miody kremowane: pomarańcza i cytryna z nutką cynamonu czy cytryna z imbirem.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.