Co wpływa na cenę miodu-dowiedz się więcej - Koneser Miodu

Miód, jak każdy produkt dostępny w sprzedaży, ma swoją cenę. Ceny miodów różnią się, czasem znacznie, między sobą. Wpływ na cenę ma m.in. rodzaj miodu, utrzymanie i opieka nad pszczelimi rodzinami zimą, gdy trzeba je dokarmiać czy wyliczanie strat poniesionych w pszczelich rodzinach, a spowodowanych często działalnością człowieka (np. opryskami). Do tego dochodzą koszty techniczne, jak amortyzacja i konserwacja sprzętu i uli, ceny transportu oraz wreszcie, nie mniej istotne, koszty promocji, jeśli chcemy pozyskać klientów na nasz produkt. Wymienione koszty dotyczą wszystkich pszczelarzy, którzy zajmują się komercyjną produkcją miodu i prowadzenie pasieki jest ich sposobem na życie. Są też jednak koszty, na które wpływ mają czynniki mniej zależne od człowieka, jak pochodzenie geograficzne danego rodzaju miodu, jego cechy biologiczne wynikające z tego, z jakich pożytków powstał czy warunki atmosferyczne panujące na danym terenie. Biorąc pod uwagę powyższe, jasnym jest, że np. miód produkowany w lokalnej pasiece będzie dla mieszkańców danej okolicy tańszy, niż gdyby musiał pokonać setki czy tysiące kilometrów, jak np. miód eukaliptusowy, który przyjeżdża do nas aż z Australii. Doskonałym przykładem tego, jak warunki geograficzne czy trudność pozyskania miodu wpływają na cenę końcową produktu, jest najdroższy miód na świecie (czytaj więcej: Poznaj najbardziej unikalne miody na świecie) – miód Elvish, który pochodzi z głęboko położonej jaskini w tureckiej dolinie Sarıçayır, produkowany jest pszczoły, które można spotkać tylko w tym jednym miejscu, jego wydobycie to właściwie wyprawa grotołazów i pszczelarzy w jednym. Nic zatem dziwnego, że cena miodu jest odpowiednio wysoka i sięga kilkudziesięciu tysięcy euro.

Na ceny miodów może wpływać także sposób ich zapakowania, czego przykładem jest np. elegancki zestaw miodów kremowanych w sześciu smakach, jak i naturalne dodatki, które coraz częściej możemy spotkać zwłaszcza w miodach przeznaczonych na prezenty (czytaj więcej: Jaki miód na prezent?) Dodatki mają z jednej strony wzbogacić smak samego miodu, a z drugiej przekonać konsumentów, że miód może się produktem wyjątkowym, np. spersonalizowanym podziękowaniem dla gości weselnych (czytaj więcej: Miód spersonalizowany na wesele). Miodami premium z dodatkami, które spełnią taką rolę są np. miody z cynamonem, papryczką chili czy czarnymi truflami. Dodatkiem, który niewątpliwie podnosi wartość miodu jest też jadalne złoto.

Czynniki biologiczne

Na cenę miodu mają wpływ m.in. czynniki biologiczne. Mówimy tu zarówno o czynnikach sprawiających, że mamy do czynienia z danym rodzajem miodu, jak i czynnikach oznaczających konkretne właściwości biologiczne tego mioduCeny miodu mogą być zatem różne w zależności od biologicznego źródła jego pochodzenia. Na przykład cena miodu spadziowego może być różna niż miodu nektarowego. A jednocześnie w danej grupie miodów możemy również mieć do czynienia ze zróżnicowaniem cen. Na pewno nieco tańszy będzie miód wielokwiatowy, który powstał z mieszanki różnych miodów nektarowych pochodzących z rodzimych pasiek niż miód z roślin specyficznych dla nieco odleglejszych regionów, jak np. greckie miody z kwiatów tymianku, dzikiego oregano czy z kwiatów drzewa truskawkowego. Również czynniki biologiczne samego miodu mogą znacząco wpływać na jego cenę. Przykładem jest oryginalny, pochodzący z Nowej Zelandii miód manuka. Jego cena jest wyższa niż innych miodów, nawet wspomnianych już i pochodzących z tego samego regionu świata, miodów eukaliptusowych. Jest tak dlatego, że miód manuka charakteryzuje się specyficznymi cechami biologicznymi – ma on mianowicie kilkadziesiąt razy wyższą zawartość silnego składnika antybakteryjnego o nazwie methylglyoxal.

Czynniki atmosferyczne

Cena miodu może się różnić nie tylko ze względu na jego pochodzenie, cechy biologiczne czy trudność produkcji. Również ceny tego samego rodzaju miodu mogą być różne, a to ze względu na warunki atmosferyczne panujące w danym roku. Miód to produkt naturalny, wytwarzany przez pszczoły, które na warunki atmosferyczne są szczególnie wrażliwe. Nie pomaga tu na pewno spowodowana przez działanie człowieka zmiana klimatu Ziemi – krótkie, łagodne zimy, coraz bardziej gorące lata i zacieranie się granic między porami roku. Stosujemy też niebezpieczne pestycydy i herbicydy, czego rezultatem jest właśnie m.in. wymieranie pszczół. Do tego dochodzi obniżenie ilości terenów obfitujących w miododajne rośliny (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne) poprzez stosowanie monokultur czy rezygnację z naturalnych łąk na rzecz trawników w miastach. W efekcie, pomimo że rodzin pszczelich (czytaj więcej: Co wiesz o pszczelej rodzinie?) i pszczelarzy (czytaj więcej: Jak założyć pasiekę?) przybywa, sama produkcja miodu w całej Europie spada. Dotyczy to także Polski, gdzie w 2019 r. produkcja miodu wyniosła 18,1 tys. ton, co oznacza ponad 4 tys. ton mniej niż w roku 2018(1).

Importowanie i pozyskiwanie miodu

Sposobem na niedobór miodu na rynku jest jego pozyskiwanie go z innych źródeł poprzez import. Największą konkurencją dla miodów europejskich są miody pochodzące z Chin. Ze względu na coraz niższą produkcję miodu rośnie też niestety skala jego fałszowania. Dlatego warto postawić na edukację i zwrócić szczególną uwagę konsumentów na to, jak mogą odróżnić miód prawdziwy od zafałszowanego już na sklepowej półce (czytaj więcej: Poradnik kupującego - jak wybrać prawdziwy miód?). Importując miód, należy też uważnie sprawdzać potencjalnych kontrahentów, aby mieć pewność, że nasi klienci otrzymają produkt naturalny i najwyższej jakości. 

Ceny miodów są różne, a wpływ na to ma wiele czynników, w tym te niezależne od człowieka, jak np. pogoda. Na szczęście rynek miodów jest tak bogaty, że każdy znajdzie coś dla siebie i w odpowiadającej mu cenie. To ważne, ponieważ – bez względu na to, po jaki rodzaj miodu sięgniemy, na pewno skorzysta na tym nasze zdrowie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.