Czy miód odmładza człowieka - sprawdźmy! - Koneser Miodu

Miody to produkty o wielu właściwościach prozdrowotnych. Wszystkie wykazują cechy antybakteryjne, antywirusowe i przeciwzapalne. Swoje unikalne właściwości miody zawdzięczają procesowi powstawania oraz zawartości składników bioaktywnych, takich jak: enzymy, białka, witaminy czy substancje mineralne. Oprócz tego każdy miód ma swoje unikalne działanie, charakterystyczne dla danego rodzaju miodu. Na przykład miód z kwiatów jabłoni działa moczopędnie i zalecany jest w razie kłopotów z trawieniem, miód manuka ma potencjalne właściwości antynowotworowe(1), a miód z kwiatów kasztanowca zawiera m.in. inhibinę, czyli substancję przeciwbakteryjną. Właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne sprawiają także, że miody znalazły swoje zastosowywanie w przemyśle kosmetycznym. Wspomniany już miód z kwiatów jabłoni, a także miód z kwiatów ostu pomagają walczyć z trądzikiem, miód z siekiernicy rozświetla skórę, a miód z kwiatów ogórecznika lekarskiego powstaje z rośliny stosowanej do pielęgnacji cery suchej, atopowej i wrażliwej. Jak zatem widać miód ma potencjał wspierający nasze zdrowie, witalność i młodzieńczy wygląd.

Jak miód wpływa na organizm i metabolizm?

Metabolizm jest to całokształt reakcji chemicznych i związanych z nimi przemian energii, które zachodzą w żywych komórkach. Stanowi on podstawę wszelkich zjawisk biologicznych. Procesy te pozwalają komórce m.in. na wzrost i rozmnażanie. Aby organizm prawidłowo funkcjonował metabolizm, musi przebiegać sprawnie i bez zakłóceń. Wśród produktów spożywczych wspierających ten proces jest m.in. miód. W badaniach stwierdzono, że miód usprawnia działanie układu czerwonokrwinkowego oraz wpływa korzystnie na przemianę lipidów i węglowodanów(2). Oznacza to, że miód zmniejsza ryzyko powstania niedokrwistości, szczególnie związanej z niedoborem żelaza, powoduje obniżenie wskaźników nieprawidłowej przemiany lipidów, grożących miażdżycą oraz jest zdrowszy dla człowieka od innych produktów zawierających węglowodany(3). Dla wsparcia tych procesów polecić możemy np. zawierające łatwoprzyswajalne żelazo miód wrzosowy lub jeden z miodów gryczanych (Broliu lub Serksno Medus) oraz miód powstały z bergamotki, rośliny mającej zdolność obniżania poziomu złego cholesterolu(4).

Wiek biologiczny ciała a jedzenie miodu

Określenia wiek metaboliczny używa się do opisu stanu naszego ciała, mającego wpływ na zdrowie oraz długość życia. Od niego zależy m.in. tempo przemiany materii i zdolność do regeneracji. W przeciwieństwie do wieku wpisanego w dowodzie osobistym wiek metaboliczny możemy obniżyć. Oprócz czynników genetycznych jest on bowiem determinowany sposobem życia, w tym aktywnością fizyczną i odżywianiem. Ruch i aktywność fizyczna są niezbędne, jeśli chcemy obniżyć swój wiek metaboliczny – dotleniają organizm i jego poszczególne organy. Jednocześnie jednak tracimy wtedy sporo energii. Aby ją uzupełnić, najlepiej sięgnąć po naturalny miód, który można zastosować, robiąc domowy izotonik. Wystarczy wymieszać wodę z miodem i odrobiną soli. Miód zawiera bowiem łatwoprzyswajane cukry proste, które szybko uzupełnią poziom energii. Do napoju polecamy np. zawierający sporo dekstrozy, miód z kwiatów bawełny. Drugim czynnikiem niezbędnym do obniżenia wieku metabolicznego jest jadłospis zawierający produkty bogate składniki odżywcze, z których organizm może czerpać substancje niezbędne do jego prawidłowej pracy i rozwoju. Takim produktem jest niewątpliwie także miód. Szczególnie dużo bioaktywnych substancji zawiera miód wielokwiatowy (np. Hilltop czy Mileeven). Różnorodność składników zawdzięcza on temu, że powstaje z mieszanki miodów pochodzących z różnych roślin. Jeszcze więcej tych substancji mają miody spadziowe, zwane też miodami królewskimi (czytaj więcej: Miód spadziowy - prawdziwie królewski miód). Są one bogate m.in. w substancje mineralne, takie jak magnez, sód, wapń i potas(5), a także wspierają układ pokarmowy dzięki mającym działanie prebiotyczne oligosacharydom(6).

Miód na skórę – młodzieńczy wygląd

Zdrowy i silny organizm to niewątpliwie oznaka młodości, ale wielu z nas chce jednocześnie zachować młodzieńczy wygląd także na zewnątrz. W tym celu niezbędne jest dbanie o skórę – w końcu to nasz największy organ! Tu także z pomocą może przyjść miód. Antybakteryjne, przeciwwirusowe, antygrzybiczne i przeciwzapalne właściwości miodu sprawiają bowiem, że doskonale sprawdza się on także w pielęgnacji ciała. Miód ma zastosowanie zarówno w kosmetykach produkowanych na skalę przemysłową, jak i tworzonych w domowym spa. Do domowych maseczek szczególnie polecamy m.in. wspomniane już miody: z kwiatów ogórecznika i kwiatów jabłoni. Dla cery z problemami typu trądzik i wypryski warto sięgnąć natomiast bo działający silnie antybakteryjnie miód manuka lub miód z dodatkiem cynamonu. Okazało się bowiem, takie połączenie może działać przeciwko bakteriom propionibacterium acnes i staphylococcus epidermidis odpowiadającym za powstawanie trądziku(7). Młodzieńczy i promienny wygląd skóry pomoże z kolei utrzymać miód z kwiatów tymianku (np. Euzoea lub Eulogia). W miodzie tymiankowym jest bowiem najwięcej witaminy C – to silny przeciwutleniacz, który pomaga walczyć ze skutkami tzw. stresu oksydacyjnego(8).

Młodość to nie tylko wiek metrykalny – to przede wszystkim kwestia energii, dobrego samopoczucia i zdrowia. Na szczęście na wiek metaboliczny mamy wpływ – wystarczy się ruszać i zdrowo jeść, a wśród produktów, które kładziemy na stole postawić także słoiczek miodu. Dla zdrowia i urody!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.