- Koneser Miodu
- 3 polubień
- 33 odwiedzin
- 0 komentarzy
Skóra to nasz największy narząd. Ochrania ją sebum, czyli warstwa lipidowa skóry. Sebum wydzielają gruczoły do tzw. mieszków – niewielkich otworów w skórze. Robią to na znak hormonów zwanych androgenami. Bywa jednak, zwłaszcza w okresie młodzieńczym, że w wyniku zaburzeń hormonalnych następuje nadmierna produkcja sebum. Skóra staje się tłusta i grubsza, a mieszki zatkane. W efekcie pojawiają się najpierw zaskórniki, a w wyniku działania bakterii o nazwie P. Acnes, która namnaża się w środowisku beztlenowym, pojawia się także stan zapalny. Istnieje kilka rodzajów trądziku, ale najpopularniejszy jest właśnie opisany wyżej trądzik młodzieńczy związany z wiekiem dojrzewania. Innym rodzajem jest trądzik różowaty, dotykający głównie osoby dojrzałe. Ten rodzaj trądziku to przewlekłe i zapalne schorzenie skóry, polegające na występowaniu wykwitów rumieniowych, grudkowych i krostkowych. Rozwijają się one głównie na podłożu łojotoku oraz zaburzeń naczyniowych. Wśród przyczyn trądziku różowatego największą rolę przypisuje się zjawiskom immunologicznym i zaburzeniom naczynioruchowym, ale wywołać go mogą też np. kłopoty z układem pokarmowym. Trądzik to zatem dotkliwa choroba skóry, której leczenie koniecznie należy skonsultować z lekarzem. Niemniej istnieją naturalne sposoby, by wspomóc swoją skórę. Jednym z nich jest stosowanie miodu na twarz trądzikową. Miód ma bowiem właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Sprawia to, że doskonale nadaje się do walki ze schorzeniami, w których stany zapalne wywołują bakterie, a takimi są opisane schorzenia. Przykładem wartościowego miodu na trądzik jest miód wiśniowy (np. włoski La Querce), którego właściwości antybakteryjne wynikają m.in. z jego kwaśnego pH.
Włoski miód wiśniowy, La Querce, 250g
Na jaki trądzik może pomóc miód?
Miód działa jak naturalny antybiotyk, zabijając bakterie wywołujące trądzik. Właściwości przeciwzapalne miodu zmniejszają zaczerwienienia, a właściwości kwasowe nie pozwalają na rozwój bakterii. Miód uwalnia nadtlenek wodoru, który również może usuwać bakterie, a w efekcie trądzik(1). Jednym z miodów o silnym, udowodnionym działaniu antybakteryjnym przeciwko wywołującym trądzik młodzieńczy P. Acnes jest miód manuka(2). Jego właściwości antybakteryjne wynikają przede wszystkim z dużej zawartości składnika o nazwie methylglyoxal. Z kolei w przypadku łagodzenia trądziku różowatego wykazano skuteczność miodu Kanuka(3). Miód ten również pochodzi z Nowej Zelandii, jednak jakiś czas temu botanicy stwierdzili, że krzew manuka i kanuka to dwa odrębne od siebie gatunkowo rodzaje rośliny znanej jako „drzewo herbaciane”. W efekcie trądziku – bez względu na jego rodzaj, często na skórze pojawiają się ranki, a nawet blizny. Tu również z pomocą może przyjść miód, ponieważ wspiera on także regenerację skóry. Na przykład udowodniono, że jedną z właściwości miodu akacjowego jest poprawa gojenia się ran skóry(4).
Stosowanie zewnętrzne a wewnętrzne miodu
W przeciwdziałaniu trądzikowi znaczenie ma prawidłowa dieta. Jak wspomniano, jedną z przyczyn trądziku różowatego mogą być problemy z układem pokarmowy. Dlatego do walki z trądzikiem najlepiej podejść dwutorowo – stosować odpowiednie leki i kosmetyki zewnętrzne, ale też zadbać o prawidłowy sposób odżywiania. Miody wspierają pracę naszego układu pokarmowego (czytaj więcej: Jak miód wpiera układ pokarmowy) – mają działanie prebiotyczne i zwalczają szkodliwe bakterie. Przykładem jest miód kasztanowy, który zawiera inhibinę, czyli substancję przeciwbakteryjną. W badaniach wykazywał on wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową m.in. przeciwko bakterii E. coli(5). Jest on jednocześnie produktem lekkostrawnym, o niskim indeksie glikemicznym. Ze względu na właściwości antyseptyczne miód kasztanowy można też stosować zewnętrznie. Również mało znany i bardzo rzadki miód z kwiatów jabłoni pomoże w przypadku kłopotów z układem trawiennym oraz trądzikiem. Pracę jelit wspiera także miód z kwiatów siekiernicy, po który warto też sięgać, jeśli chcemy mieć zdrową, promienną skórę. Natomiast wyjątkowo bogaty w witaminę C, a więc silny przeciwutleniacz jest miód tymiankowy. Przeciwutleniacze to substancje walczące ze szkodliwymi wolnymi rodnikami odpowiadającymi m.in. za zły stan skóry i przedwczesne starzenie.
Maseczka miodowa na trądzik
Stosowanie miodu wewnętrznie jest wyjątkowo proste – wystarczy łyżeczka każdego dnia, prosto ze słoiczka lub np. picie letniej wody z miodem i cytryną co rano. Poniżej natomiast przedstawiamy propozycje, jak stosować miód w domowych maseczkach na trądzik. Jednym z najlepszych, naturalnych połączeń dla skóry trądzikowej jest miód i cynamon. Badania sugerują, że ekstrakt z kory cynamonowej i miodu ma dobre potencjalne działanie przeciwko bakteriom wywołującym trądzik, w związku z czym może być stosowany jako miejscowe preparaty przeciwtrądzikowe(7). Wystarczy połączyć 3 łyżeczki miodu z połową łyżeczki cynamonu, nałożyć miksturę na twarz i zmyć letnią wodą po ok. 20 minutach. W tej domowej maseczce na twarz trądzikową możemy zastosować od razu miód połączony z pałeczkami cynamonu. Prostym sposobem na poprawę wyglądu skóry jest także wymieszanie miodu z odrobiną letniej wody. Taką domową, miodową maseczkę zmywamy po ok. 5-10 minutach. Aby wzmocnić jej działanie przeciwtrądzikowe, zastosujmy np. miód z kwiatów ostu, który pomaga na rozszerzone pory i wypryski lub działający antyseptycznie miód z kwiatów bawełny.
Trądzik to poważna choroba skóry, którą należy leczyć pod okiem specjalisty. Jeśli nie ma wyraźnych przeciwwskazań (np. alergii), to w walce z trądzikiem możemy się także wspierać domowymi kuracjami z miodem. Miód stosowany w kuchni będzie wspierał nasz układ pokarmowy i skórę od wewnątrz, a miód w domowych maseczkach pomoże złagodzić widoczne na zewnątrz objawy trądziku.
(1)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5489923/
(2)https://mro.massey.ac.nz/handle/10179/2997
(3)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29138732/
(4)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28808376
(5)https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2013/fo/c3fo60221d/unauth#!divAbstract
(6)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21535800/?from_term=rosemary+honey&from_pos=8
Komentarze (0)
Nowy komentarz