Czy można jeść miód w ciąży - prawdy i mity - Koneser Miodu

Kobiety w ciąży powinny szczególnie dbać o to, co znajdzie się na ich talerzach. Jest tak dlatego, wszystko, co zjedzą lub wypiją, ma wpływ na organizm rozwijającego się w ich łonie dziecka. Miód jest jednym z produktów, po które warto sięgać w tym czasie – warunkiem jest oczywiście brak uczulenia na miód oraz brak innych przeciwwskazań do stosowania miodu w czasie ciąży. Prawdziwy, naturalny miód to porcja zdrowia zamknięta w słoiczku – skarbnica cennych substancji bioaktywnych: witamin, składników mineralnych oraz enzymów. Ma on też właściwości antybakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwgrzybicze. Dlatego jedzenie i picie miodu w czasie ciąży jest korzystne. Co więcej, poza dostarczaniem składników odżywczych, miód może też pomóc przyszłej mamie złagodzić pewne dolegliwości, które zdarzają się w tym okresie: nudności, wymioty i inne problemy z układem pokarmowym. Dobrą propozycją są np.: miód gryczany, w którym słodycz została zrównoważona nieco bardziej wyrazistą, lekko pikantną nutą lub miód z kwiatu bożdrzewu, o świeżym, lekko orzeźwiającym smaku. W dolegliwościach ciążowych może też pomóc aksamitny, kremowany miód z dodatkiem mięty pieprzowej albo zestaw miodów z trzema naturalnymi dodatkami: imbirem, cynamonem i cytryną. Imbir od wieków znany jest jako skuteczne, naturalne lekarstwo na mdłości, cynamon korzystnie wpływa na trawienie, natomiast cytryna ma orzeźwiający smak i jest cennym źródłem witaminy C. Rześkie cytrusy – pomarańcza i cytryna, oraz aromatyczny cynamon, zostały też zamknięte w jednym słoiczku litewskiego miodu Serksno Medus.  Jak zatem widać, przyszłe mamy mogą wybierać z szerokiej oferty i korzystać z dobrodziejstwa miodu pszczelego w czasie ciąży.

Miód w diecie ciężarnej – pomaga walczyć z infekcjami

Kiedy kobieta oczekuje dziecka szczególnie niebezpieczne, są dla niej różnego rodzaju infekcje. W dodatku, jeśli już zdarzą się kłopoty ze zdrowiem, kobiety nie mogą wtedy zażywać wielu leków. Dlatego najlepiej, gdyby kobiety w ciąży omijało nawet zwykłe przeziębienie. Tu również z pomocą mogą przyjść miody! Podobnie, jak w przypadku uciążliwych dolegliwości ciążowych, miody mogą wspierać organizm kobiety, wzmacniając jej odporność i łagodząc przebieg infekcji. Wykazano na przykład, że miód wiśniowy to dobre źródło przeciwutleniaczy, takich jak kaempferol czy kwercetyna(1). Może on także pomagać w zwalczaniu infekcji dróg oddechowych. Zmniejszyć objawy przeziębienia może też miód z dodatkiem rozgrzewającego imbiru i cytryny. Z infekcjami – zarówno bakteryjnymi, jak i wirusowymi, pomaga także walczyć miód manuka. To jednocześnie produkt dobry dla układu pokarmowego – łagodzi refluks, jak też przyspiesza namnażanie dobroczynnych bakterii w jelitach. W przypadku infekcji warto też sięgać po letnie miody wielokwiatowe, które mają więcej składników o działaniu przeciwdrobnoustrojowym niż te zbierane wiosną.

Jaki miód jest najlepszy dla przyszłej mamy?

Nie ma jednego miodu, który byłby najlepszy dla kobiet w ciąży. Każdy naturalny miód jest produktem wartościowym, a w zależności od tego, z jakich roślin powstał, może wspierać organizm w różny sposób. Na przykład wspomniane już miody gryczane, jak litewskie Broliu Medus czy Serksno Medus, zawierają łatwo przyswajalne żelazo, które chroni przed anemią. Zalecane jest więc, by sięgały po nie przyszłe mamy, zwłaszcza te, które nie chcą lub nie mogą jeść mięsa. Dużo substancji bioaktywnych mają też miody spadziowe. Na przykład liściasty wspiera pracę nerek, a iglasty serce. Oprócz korzyści dla zdrowia, miody to także dobry pomysł na wzbogacenie jadłospisu ciężarnej o nowe, ciekawe smaki. Na przykład miód kremowany z dodatkiem rokitnika, mięty i maliny nie tylko dostarczy aż 190 bioaktywnych składników, ale też rozpieści zmysły: łączy on bowiem trzy piękne, kolorowe warstwy w jedno pyszne doznanie smakowe. Smacznych doznań dostarczy także zestaw aż sześciu miodów z naturalnymi, zdrowymi dodatkami: miętą pieprzową, pigwą, cytryną i imbirem, czarną porzeczką, jarzębiną oraz rokitnikiem. Warto więc, aby zarówno kobiety w ciąży, jak i bliskie im osoby, poznały szeroką ofertę dostępnych na rynku miodów. W ten sposób nie tylko zadbają o zdrowie maluszka, ale też sprawią, że jadłospis przyszłej mamy – a więc i dziecka, będzie obfitował w różnorodne smaki. Każdy miód dostarczy kobiecie w ciąży cennych substancji odżywczych. Należy jednak pamiętać, aby nie dodawać go do gorących napojów, ani nie podgrzewać w inny sposób. Wysoka temperatura – powyżej 40 stopni Celsjusza, powoduje bowiem, że produkt traci swoje właściwości prozdrowotne.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.