Czym jest przewodność miodu - wyjaśniamy - Koneser Miodu

Pszczelarstwo to dla wielu osób zawód, który wykonują z pasją i zaangażowaniem. Poświęcają mu całe życie, dbając o pszczoły tak, jak wielu z nas dba o ukochanych domowych pupili. Pszczoły odwdzięczają się za to prawdziwym, naturalnym miodem wysokiej jakości. Zdarza się jednak, że na rynek próbuje się wprowadzić miody zafałszowane. Tego rodzaju praktyki obniżają jakość miodu. Dlatego też powstały regulacje prawne, które jasno określają, jakie wymagania musi spełniać miód, by uznać go za produkt prawdziwy (czytaj więcej: Jak rozpoznać czy miód jest prawdziwy?). Jako jeden z parametrów fizykochemicznych do sprawdzenia pochodzenia botanicznego produktu może służyć przewodność elektryczna miodu, ponieważ w znacznym stopniu zależy od pożytku roślinnego, z którego został on wytworzony(1). 

Przewodność elektryczna (konduktancja), jest to miara podatności elementu na przepływ prądu elektrycznego. Jej jednostką jest simens (S). Również miody – dzięki obecności w nich jonów, przewodzą prąd elektryczny. Badanie przewodności elektrycznej miodów polega na pomiarze oporu elektrycznego roztworu zawierającego 20 g miodu w przeliczeniu na suchą masę, w 100 ml wody destylowanej. Wyniki badania podaje się w milisimensach na cm. Według Dyrektywy Rady EU 2001/110/WE z dnia 20 grudnia 2001 r. odnoszącej się do miodu przewodność elektryczna:

  • w miodach nektarowych nie powinna być wyższa niż 0,8 mS/cm
  • dla miodów spadziowych, miodów kasztanowych oraz ich mieszanek, wartość pomiaru nie powinna być niższa niż 0,8 mS/cm.

Wyjątki: nie określa się przewodności elektrycznej dla miodów pochodzących z drzewa truskawkowego, wrzośca i wrzosu pospolitego, lipy, eukaliptusa, drzewa herbacianego, a także leptospermum (czyli np. krzewu manuka).

Skład miodu a jego przewodność

Podstawowy podział miodów to podział na miody nektarowe i spadziowe. Pierwsze powstają, gdy pszczoły zbierają z roślin nektar. Natomiast miody spadziowe wytwarzane są przez pszczoły z mieszanki lepkich soków wydzielanych przez drzewo i żerujące na nim owady. Skład i wartości odżywcze obu tych rodzajów miodów różnią się między sobą w dość znacznym stopniu. Jednym z ważniejszych składników miodów są związki mineralne. Miody spadziowe mają ich znacznie więcej niż nektarowe. Przewodność elektryczna jest powiązana właśnie z zawartością związków mineralnych. Jest ona zawsze wyższa, gdy w roztworze wodnym znajduje się ich większa ilość. Dlatego też przewodność elektryczna jest jednym sposobów na odróżnienie miodu spadziowego od nektarowego. Co ciekawe, niższa jest przewodność elektryczna miodów jednoodmianowych. Okazało się natomiast, że stosunkowo wysoką przewodność elektryczną właściwą mają miody lipowe i gryczane. Tłumaczy się to różną domieszką spadzi liściastej, która prawie zawsze występuje w czasie nektarowania lipy i gryki, dzięki czemu znajduje się ona w tych miodach(2).

Jakie składniki mineralne zawiera miód?

W porównaniu z węglowodanami czy białkiem substancje mineralne występują w pożywieniu w dość niewielkich ilościach. Dlatego zalicza się je do tzw. składników uzupełniających. Nie oznacza to jednak, że są mniej ważne! Wręcz przeciwnie – zależy od nich prawidłowy przebieg wielu procesów życiowych. Na przykład potas pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi, a komórki dzięki niemu przekazują sobie impulsy elektryczne. Z kolei prawidłowy poziom wapnia to przepis m.in. na zdrowe, mocne kości i dobrze funkcjonujący układ nerwowy. Niedobór magnezu oznacza natomiast zwykle kłopoty z koncentracją, skurcze i zmęczenie, a sód reguluje objętość wody w organizmie i chroni nas przed odwodnieniem. Jak wspomniano miodami, które zawierają najwięcej mikro- i makroelementówmiody spadziowe (np. włoski Solmielato, bułgarski Velkovmed czy grecki miód ze spadzi dębowej). Znajdziemy w nich m.in. sporo wapnia, potasu, magnezu czy sodu.(3) Dość dużą zawartością substancji mineralnych charakteryzują się też miody wielokwiatowe (np. Hilltop Honey czy Mileeven), które bogactwo składników zawdzięczają temu, że powstały z wielu różnych gatunków roślin.

Miód – wartości odżywcze

Jak wspomnieliśmy, różne rodzaje miodu mają różny skład, a co za tym idzie także różne wartości odżywcze. Wpływ na to mają zarówno rośliny, z jakich produkt powstał, jak i region geograficzny ich występowania oraz pory roku, w czasie których miód został zebrany. Dlatego wybierając miód, warto zapoznać się z właściwościami poszczególnych rodzajów miodów, aby wybrać ten, który najlepiej posłuży naszemu zdrowiu. Na przykład wspomniane już miody kasztanowe (jak np. hiszpański Apicola Rossend Margalef czy grecki Eulogia) wykazują wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową m.in. przeciwko bakterii E. coli(4). Z kolei na problemy z układem oddechowym poleca się miód rozmarynowy. Badania wykazały również, że rozmaryn wykazuje działanie antynowotworowe(5), a zawarte w nim substancje mogą mieć potencjalny wpływ terapeutyczny w chorobie Alzheimera(6). W miodzie gryczanym znajdziemy m.in. rutynę – związek poprawiający przyswajalność witaminy C i wzmacniający naczynia krwionośne, a w miodzie lawendowym m.in. witaminy z grupy B, a także magnez i potas. Natomiast mało znany miód z bergamotki, powstał z rośliny, która wykazała znaczny stopień zdolności do wychwytywania szkodliwych wolnych rodników oraz działanie wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu(7). Ciekawym przykładem działania prozdrowotnego miodów jest także miód leśny, który m.in. łagodzi szkodliwy wpływ alkoholu na organizm i blokuje wchłanianie ołowiu.

Przewodnictwo elektryczne miodu to sposób ekspertów na sprawdzenie jego pochodzenia botanicznego, czyli przede wszystkim odróżnienie miodu spadziowego od miodu nektarowego. To ważne, aby wiedzieć z jakim miodem mamy do czynienia, ponieważ w zależności od rodzaju, różne są skład i wartości odżywcze miodu. Ich znajomość pozwala z kolei na dobranie produktu najbardziej odpowiedniego dla nas.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.