Dlaczego miód manuka jest tak popularny - wyjaśniamy - Koneser Miodu

Przez miliony lat, dzięki izolacji od reszty świata, flora i fauna Nowej Zelandii i Australii pozostawała nietknięta. Dzięki temu genom tamtejszej roślinności pozostał niezmieniony. To sprawia, że zawartość substancji odżywczych w roślinach charakterystycznych dla tego regionu (mimo prób ich hodowli także na innych kontynentach) jest najwyższa. Fakt ten ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla produktów naturalnych, jakimi są miody.  Dlatego właśnie, mówiąc o oryginalnym miodzie manuka, mamy na myśli przede wszystkim miód z Antypodów, a konkretnie z Nowej Zelandii. To wyjątkowo wartościowy rodzaj miodu, którego nazwa pochodzi od Maorysów i dosłownie znaczy „miód z drzewa herbacianego”. Miód manuka uważany jest – co potwierdzają badania, za jeden z najzdrowszych miodów na świecie. Dlatego, pomimo że cena miodu manuka nie należy do najniższych, jest to produkt cieszący się dużą popularnością. Warto w tym miejscu wspomnieć, że oprócz miodu manuka roślinność kontynentu australijskiego dostarcza też wspaniałych miodów eukaliptusowych, pochodzących często z bardzo rzadkich drzew. Są to np. Wandoo Honey, York Gum Honey, Red Gum Honey, Black Butt Honey czy jeden z najczystszych miodów monokwiatowych – Jarrah Honey.

Skąd pochodzi miód manuka?

Prawdziwy miód manuka pochodzi z Nowej Zelandii. Źródłem oryginalnego miodu manuka jest rosnący od setek tysięcy lat na terenach kontynentu australijskiego krzew z rodziny mirtowatych, noszący tę samą nazwę. Jest to roślina wiecznie zielona, osiągająca wysokość nawet do pięciu metrów. Jej kwiaty są białe, z delikatnym odcieniem różu i kwitną bardzo krótko, bo zaledwie cztery tygodnie. To, obok unikalnego składu i odległego pochodzenia geograficznego miodu manuka, również wyjaśnia jego cenę. Co prawda krzew manuka hoduje się obecnie także np. w USA czy Tajlandii, jednak tylko miód nowozelandzki oferuję pełne bogactwo składników odżywczych charakterystycznych dla roślinności kontynentu australijskiego.

Miód manuka – właściwości

Najbardziej znaną, a jednocześnie najbardziej cenną właściwością miodu manuka jest jego silne działanie antybakteryjne(1). Cechę tę miód manuka zawdzięcza wyjątkowo wysokiej (nawet do 50 razy wyższej niż w innych miodach) zawartości wspomnianego już składnika o nazwie methylglyoxal (MGO). Jest to związek z grupy aldehydów, który powstaje podczas przenikania glukozy, czyli jednego z cukrów prostych, do komórek organizmu i przekształcania go w energię. Oprócz miodu występuje on także np. w kawie czy serach. To właśnie jemu miód manuka zawdzięcza swoje silne właściwości antybakteryjne. Powstał nawet specjalny system certyfikacji MGO miodów manuka, bazujący na zawartości methylglyoxalu w produkcie. Określna on ile minimum miligramów tego składnika przypada na kilogram miodu manuka. W miodzie nowozelandzkim może on wynosić nawet 700+ czy 850+, podczas gdy w miodach pochodzących z innych źródeł wskaźnik określa się na 30+, 100+, 250+, 400+, 550+.

Miód manuka – na co pomaga?

Dzięki swoim silnym właściwościom antybakteryjnym, miód manuka wspiera organizm człowieka w leczeniu wielu chorób wywołanych tymi drobnoustrojami. Ma on np. działanie korzystne dla naszego przewodu pokarmowego, ponieważ przyspiesza namnażanie się dobrych bakterii, a zwalcza te chorobotwórcze – jest zatem dobrym probiotykiem. Z tego względu miód manuka może być pomocny w leczeniu schorzeń tego układu np. refluksu, zespołu jelita drażliwego czy choroby Crohna(2). Wykazano również, że miód manuka ma potencjalne działanie antynowotworowe w raku wątrobowokomórkowym(3). Silne właściwości antybakteryjne sprawiają, że miód manuka wspomaga także regenerację skóry i może być stosowany w leczeniu jej poważnych schorzeń, takich jak trądzik. Co ciekawe, obecnie testuje się tzw. „mikroigły” z miodu manuka – wg naukowców zajmujących się tymi badaniami, takie podejście do podawania miodu sprawia, że można będzie go teraz badać w kontekście leczenia infekcji bakteryjnych na lub poniżej bariery skórnej(4). Miód manuka docenią również rodzice dzieci, które często cierpią z powodu bólu gardła i kataru. Jednak należy pamiętać, że – podobnie, jak wszystkie inne rodzaje miodów (czytaj więcej: Rodzaje miodu i ich właściwości), także miód manuka nie powinien być podawany pociechom poniżej dwunastego miesiąca życia. Ograniczeniem w jego stosowaniu jest także cukrzyca. 

Miód manuka swoje unikalne właściwości zawdzięcza przede wszystkim brakowi ingerencji w naturalne środowisko kontynentu australijskiego. Dlatego, jeśli chcemy spróbować miodu manuka, koniecznie kupmy oryginalny, nowozelandzki. Warto wydać nieco więcej, ale mieć pewność, że jemy produkt, w którym zawarta jest pełna gama unikalnych składników odżywczych charakterystycznych dla tego regionu świata.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.