Jak miody wspierają zdrowie naszego organizmu? - Koneser Miodu

Miody to nie tylko słodki dodatek do potraw, to także skarbnica składników odżywczych, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka: witamin, substancji mineralnych i antyoksydantów. Dzięki nim miody wspomagają pracę serca, mózgu, układu nerwowego czy pokarmowego. Dobroczynnie działają też na naszą skórę, dodają energii oraz mają właściwości antybakteryjne – mówi się wręcz, że to naturalny antybiotyk. Wybór miodów jest tak szeroki, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie – zarówno pod względem smaku, jak i właściwości prozdrowotnych. Na przykład miód gryczany zawiera, poprawiającą przyswajalność witaminy C, rutynę, a miód manuka to naturalny prebiotyk, namnażający dobre bakterie w układzie pokarmowym. Ciekawym przykładem miodów o właściwościach wspomagających zdrowie są miody kremowane z naturalnymi dodatkami, takimi jak imbir, cytryna czy cynamon. Dzięki takiemu połączeniu możemy skorzystać zarówno z właściwości samego miodu, jak i dodatków w nim zawartych.

Najlepszy miód na problemy skórne

Ze względu na swoje działanie antybakteryjne i właściwości antyoksydacyjnym miody stały się cenionym produktem w przemyśle kosmetycznym. Dodaje się je do odżywek, maseczek i peelingów. Miodami służącymi naszej skórze są np. miody akacjowe, które zawierają witaminy C, E oraz prowitaminę A, a także flawonoidy. Wszystkie te składniki to silne antyoksydanty walczące z wolnymi rodnikami powodującymi starzenie się skóry. Przykładem znakomitego miodu akacjowego jest węgierski miód z kwiatów akacjiDobrym wyborem w przypadku problemów skórnych będą też bogate w przeciwutleniacze: włoski miód z kwiatów wiśni lub grecki miód tymiankowyRównież medycyna doceniła dobroczynne działanie miodów na skórę. Stwierdzono m.in., że miód gryczany może pomóc w gojeniu się ran(1). W leczeniu trądziku pomoże nowozelandzki miód manuka, a pochodzący np. z Grecji miód kasztanowy można stosować zewnętrznie na niewielkie oparzenia czy otarcia.

 

Który miód jest dobry na serce?

Już w jamie ustnej następuje częściowe wchłanianie miodu poprzez układ naczyń krwionośnych, bezpośrednio do krwiobiegu. Tak wchłonięty miód działa na mięsień sercowy, stąd korzystne jest przyjmowanie go w naturalnej postaci i trzymanie przez jakiś czas w ustach(2). Miód znalazł również zastosowanie w leczeniu niewydolności krążenia. W wyniku przyjmowania miodu i jego wzmacniającego działania na mięsień sercowy, dochodzi do polepszenia krążenia krwi w organizmie (...)(3). Warto zatem porozmawiać z lekarzem, w jaki sposób stosować miód w codziennej diecie, aby jak najlepiej wykorzystać jego prozdrowotne właściwości. Jako wsparcie dla serca warto rozważyć, będący źródłem m.in. magnezu, miód gryczany (np. wyrazisty w smaku miód Broliu Medus) lub posiadający właściwości przeciwzapalne miód z kwiatów ostu, co do którego uważa się, że może on stymulować układ sercowo-naczyniowy.

Miód doskonały sposób na przeziębienie

Miód to dobrze znany sposób na walkę z przeziębieniem. Jednak nawet w tym – wydawałoby się oczywistym przypadku, dobrze znać właściwości poszczególnych jego rodzajów, aby wiedzieć, który najszybciej pozwoli nam pozbyć się kaszlu czy bólu gardła. Ponownie przywołamy tutaj miód gryczany, który został oceniony przez rodziców dzieci z infekcjami górnych dróg oddechowych, jako pomocny w zasypianiu, ponieważ łagodzi kaszel(4). Możemy np. sięgnąć po miód gryczany rodzinnej pasieki Serksnas. Podobnie działa też grecki miód z kwiatów tymianku, a to dzięki zawartości olejku tymolowego. Z kolei miód manuka z Nowej Zelandii łagodzi ból gardła i katar. Przyspiesza on też namnażanie się dobrych bakterii, dlatego warto go spożywać po kuracji antybiotykowej. Kojące działanie dla strun głosowych ma natomiast miód ogórecznikowy.  Częstym błędem natomiast w przypadku walki z przeziębieniem, jest dodawanie miodu do gorącej herbaty. Pamiętajmy, że miodów nie należy podgrzewać, gdyż może to zmniejszyć ich aktywność biologiczną. Zatem, zanim dodamy łyżeczkę miodu do herbaty, poczekajmy aż napój przestygnie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.