Jak prawidłowo przechowywać miód - ważne zasady - Koneser Miodu

Wielu Koneserów Miodu zadaje sobie pytanie, jak przechowywać miód, aby się zbyt szybko nie skrystalizował i nie utracił swoich właściwości prozdrowotnych. Prawidłowe przechowywanie miodu jest bardzo proste – wystarczy zwrócić uwagę na poniższe zasady: 

  • Zbyt niska temperatura – im niższa temperatura przechowywania miodu, tym szybciej pojawią się w nim kryształki. Wtedy nawet dość wolno krystalizujący się produkt, np. miód z kwiatów bożodrzewu, jak włoski La Querce, może zbyt szybko stwardnieć. Przykładem jest też miód pomarańczowy, który traci swoją aksamitną konsystencję w temperaturze poniżej 12 stopni Celsjusza. Nie należy zatem trzymać miodu w lodówce.
  • Zbyt wysoka temperaturamiód traci swoje prozdrowotne właściwości w wysokiej temperaturze, dlatego nie zaleca się podgrzewania go powyżej 40 stopni Celsjusza i należy uważać, aby nie stawiać go w miejscu, gdzie może być na taką narażony.
  • Światło – najlepiej, aby słoiczek z miodem stał zamkniętej szafce, ponieważ promienie słoneczne powodują rozkład substancji bioaktywnych zawartych w miodzie.
  • Powietrzeopakowanie, w jakim przechowujemy miód powinno być szczelne, aby zapobiegać dostępowi powietrza.
  • Czas – prawdziwy miód co prawda się nie psuje, niemniej po upływie dłuższego czasu może się on skrystalizować. Dlatego lepiej zjeść go, zanim minie data oznaczona na opakowaniu.

Dlaczego miód się krystalizuje?

Miód jest tzw. roztworem przesyconym – zawiera on zaledwie 20% wody, a pozostała jego część to cukry proste. Oznacza to zatem, że jest w nim więcej ciała rozpuszczonego niż rozpuszczalnika. W tego rodzaju roztworze musi ostatecznie dojść do procesu krystalizacji. Wbrew obiegowej opinii, krystalizacja oznacza, że mamy do czynienia z naturalnym, prawdziwym miodem. Oprócz wspomnianych wyżej czynników związanych z jego przechowywaniem, krystalizacja miodu zależy przede wszystkim od tego, jaka jest w nim zawartość glukozy i fruktozy. Wolniej będzie się krystalizować miód z przewagą drugiego z wymienionych cukrów prostych. Znaczenie ma także rodzaj miodu (czytaj więcej: Rodzaje miodów i ich właściwości). Miody nektarowe krystalizują się szybciej niż spadziowe (jak np. Velkovmed). Jednak także wśród miodów z nektaru proces ten przebiega różnorodnie, w zależności od tego, z jakiej rośliny dany produkt powstał – miód rzepakowy może skrystalizować się nawet w kilka dni, a wielokwiatowemu zajmie to kilka tygodni. Przed krystalizacją miód ma postać płynną (patoka), jednak istnieje miód, którego konsystencja jest nieco odmienna – żelowa. To miód wrzosowy jak np. hiszpański Apicola lub szkocki Hilltop. Wraz z postępującym procesem krystalizacji zmienia się też często barwa miodu – najczęściej zaczyna on blednąć jak np. miód leśny. Sposobem na znaczne opóźnienie krystalizacji miodu jest kremowanie miodu polegające po prostu na jego regularnym mieszaniu. Dzięki temu procesowi nie tylko przez długi czas (minimum rok!) zachowuje on aksamitną konsystencję, ale można też do niego dodać naturalne dodatki, jak np. wanilia, kakao czy nawet kakao i owoce wiśni. Miody kremowane to doskonała propozycja zwłaszcza dla dzieci, czyli najmłodszych Koneserów Miodów (czytaj więcej: Najlepsze miody dla dzieci).

Czy miód może się zepsuć?

Miód, który kupujemy w sklepach, nie psuje się, niemniej na wcześniejszym etapie jego powstawania jest możliwa tzw. fermentacja miodu. Ponieważ jednak proces ten zdarza się przede wszystkim w czasie produkcji miodu, to sfermentowany produkt nie trafia ostatecznie na sklepowe półki. Przyczyną fermentacji miodu może być np. jego zbyt wczesne zebranie lub nieumiejętne kremowanie, gdy podczas mieszania do produktu dostanie się zbyt dużo wilgotnego powietrza. Dlatego lepiej kupować miody kremowane profesjonalnie niż próbować odtworzyć ten proces w domu. Ważne jest też zachowanie wyjątkowej higieny w czasie produkcji miodu, ponieważ fermentację powodują głównie drożdżaki, które mogą pojawić się np. w niedomytym sprzęcie. Po czym poznać, że miód jest sfermentowany? Oznakami fermentacji miodu są: specyficzny owocowy smak oraz charakterystyczny zapach, który kojarzy się z piwem, a także pianka na jego powierzchni.

Do czego wykorzystać sfermentowany miód?

Sfermentowany miód traci swoje właściwości prozdrowotne, a produkt, w którym stwierdzono fermentację, nie jest dopuszczony do sprzedaży. Niemniej spożycie miodu sfermentowanego nie jest szkodliwe, jednak ze względu na jego obniżone walory smakowe lepiej użyć go do potraw i deserów na gorąco. Sfermentowany miód jest natomiast wykorzystywany w przemyśle, jako tzw. miód piekarski. Miód ten, zwany też przemysłowym, może się stać składnikiem produktów podlegających dalszemu przetworzeniu i być wykorzystany np. do przygotowania miodu pitnego. Sfermentowany miód może też posłużyć jako dodatkowy pokarm dla pszczół (wcześniej jednak trzeba do podgrzać w temperaturze min. 80 stopni Celsjusza). Prawidłowo przechowywany miód zachowuje wszystkie właściwości i substancje korzystne dla zdrowia. Jednocześnie nie należy się martwić, gdy produkt się skrystalizuje, ponieważ świadczy to tylko o tym, że mamy do czynienia z prawdziwym, naturalnym miodem. Jeśli jednak nie przepadamy za twardymi miodami, pamiętajmy, że doskonałą alternatywą są miody kremowane, które przez długi czas zachowują konsystencję pozwalającą na ich łatwe rozsmarowanie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.