Jak rozpoznać prawdziwy miód - sprawdzone porady - Koneser Miodu

Prawdziwy, naturalny miód to bogactwo substancji odżywczych wspierających nasze zdrowie. Znajdziemy w nim witaminy, kwas foliowy, substancje mineralne czy polifenole. Ich zawartość może być różna w zależności od rodzaju miodu i roślin, z których produkt powstał. Jaki są więc właściwości prawdziwego miodu? Prawdziwy miód ma właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwwirusowe. To także doskonałe źródło antyoksydantów walczących z wolnymi rodnikami, które odpowiadają m.in. za przedwczesne starzenie się skóry. Miód jest też naturalnym pro i prebiotykiem, korzystnym dla jelitowej flory bakteryjnej. Może również wspierać nasze nerki, mieć właściwości przeciwbólowe, a nawet poprawiające nastrój. Na przykład miody gryczane, takie jak litewskie Broliu czy Serksno Medus zawierają pomagającą w przyswajaniu witaminy C rutynę, która wzmacnia odporność organizmu. Miody akacjowe, np. węgierski miód z kwiatów akacji, to skarbnica cennych antyoksydantów: witamin E, C i prowitaminy, a nasze nerki wspierać będzie, mający działanie moczopędne, włoski miód z kwiatów siekiernicy. Kopalnią cennych składników odżywczych są miody wielokwiatowe. Dobrze jest próbować miodów wielokwiatowych z różnych regionów świata, np. portugalskich Azorów, Irlandii, a nawet odległego Meksyku, aby skorzystać w pełni z różnorodności substancji w nich zawartych. Jeszcze bogatsze w substancje bioaktywnemiody spadziowe, zarówno iglaste, jak i liściaste. Tu także postawmy na różnorodność i jedzmy produkty z różnych krajów: Włoch, Grecji czy Bułgarii.

Jak sprawdzić czy miód jest prawdziwy?

Zdarza się, że nie mamy pewności czy produkt, który kupiliśmy to prawdziwy, naturalny miód. Dlatego warto wiedzieć, jak go rozpoznać. Jest na to kilka prostych sposobów.

  • Spójrz na etykietę – zgodnie z prawem, słowo „miód” może pojawić się tylko jako oznakowanie środka spożywczego, będącego naturalnym produktem wytwarzanym przez pszczoły.
  • Test łyżeczki – nabierz miód na łyżeczkę i delikatnie ją pochyl nad talerzem. Prawdziwy miód w stanie płynnym, będzie z niej ściekał powoli, tworząc stożek. Sztuczny – po prostu spłynie.
  • Test wagi – jeśli kupisz słoik miodu, w którym jest 1 L produktu, po zważeniu powinno go być przynajmniej 1,4 kg.
  • Test wody – w przeciwieństwie do miodu sztucznego, ten prawdziwy osiada na dnie szklanki i trzeba naprawdę solidnie go zamieszać, by się rozpuścił.
  • Test smaku – bardziej doświadczeni koneserzy miodów potrafią wyczuć, po pierwszej słodyczy, nutkę ostrości, która powoduje delikatne drapanie w gardle. Najlepiej spróbować na początek miodu gryczanego, w którym opisany efekt jest bardzo wyraźny. Produkt sztuczny nie zmienia smaku i na języku cały czas będziemy czuć tylko słodycz.
  • Krystalizacja – tylko naturalny, prawdziwy miód po jakimś czasie zaczyna się krystalizować, zmieniając się z płynnej patoki w twardy krupiec.

Dlaczego miód się krystalizuje?

Woda stanowi w miodzie zaledwie 20%, co oznacza, że jest on roztworem przesyconym i w związku z tym prędzej czy później zacznie się krystalizować. To proces w pełni naturalny i nie powoduje utraty wartości odżywczych miodu. Zwyklekrystalizacja następuje po kilku miesiącach – wszystko zależy od pochodzenia miodu, zawartości wody, a także sposobu przechowywania. Naturalnym procesem jest także widoczne w słoiku rozwarstwienie miodu, gdy na dole zaczynają się tworzyć kryształy, a pozostała część produktu nadal jest płynna. Wtedy należy miód co jakiś czas zamieszać. Na rynku są już dostępne miody kremowane, czyli mieszane regularnie, aż do uzyskania aksamitnej konsystencji. Miody kremowane lubią szczególnie dzieci, ponieważ produkty te nie brudzą, nie spływają z kanapki i nie mają twardej konsystencji skrystalizowanego miodu.

Wyjaśniamy, czy miód może się zepsuć?

Zdarza się, że miód może sfermentować – ma wtedy specyficzną woń i pojawia się na nim pianka. Może to nastąpić, np.: gdy miód zebrany zostanie za wcześnie. Jednak taki produkt nie powinien trafić do sprzedaży. Prawdziwy i właściwie przechowywany miód nie psuje się. Jak prawidłowo przechowywać miód? To proste! Trzymaj go w szklanym, szczelnie zamkniętym słoiku i nie wystawiaj na promienie słoneczne. Zadbaj, aby miód nie był narażony na częste zmiany temperatury. Dobra jest temperatura pokojowa, a nieco chłodniejsze miejsce (ok. 10 st. C) może sprawić, że wartość odżywcza miodu nie zmieni się nawet przez ponad 20 lat. Pamiętaj – krystalizacja to naturalny proces i miód nadal jest wartościowy. Warto poznać i spróbować wielu rodzajów miodów, aby zawsze sięgać po ten, który w danym momencie najlepiej będzie nam służył.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.