Jakie akcesoria do miodu - podpowiadamy - Koneser Miodu

Miody to produkty, które dostarczają nam wielu cennych bioaktywnych składników. Na przykład miód gryczany (np. Serksno Medus) stanowi źródło m.in. łatwoprzyswajalnego żelaza, miody wielokwiatowe (jak meksykański Hilltop czy miód z Azorów) mają szczególnie dużą zdolność hamowania wzrostu szczepów drożdży(1), a miód truskawkowy wykazuje potencjalne działanie antynowotworowe w przypadku raka okrężnicy(2). Jednak, żeby składniki bioaktywne zostały w miodzie zachowane i trafiły do naszego organizmu, produkt powinien zostać zebrany w odpowiednim momencie i w odpowiedni sposób. Jeśli pszczelarz nie będzie przestrzegał zasad i np. miód będzie zebrany zbyt wcześnie, może on ulec procesowi fermentacji (czytaj więcej: Czy miód może się zepsuć?) Aby uniknąć przykrych niespodzianek podczas produkcji, a także w celu zachowania pełni właściwości odżywczych oraz smaku, aromatu i konsystencji miodu, znaczenie mają także odpowiednie narzędzia do miodu. To istotny element dla każdego pszczelarza i Konesera Miodu – od momentu zebrania, aż do chwili, gdy produkt trafi do naszego domu. Dlatego warto zadbać, by akcesoria do miodu były najwyższej jakości.

Z jakich materiałów powinny być akcesoria do miodu?

Akcesoria pszczelarskie do produkcji miodu powinny być wykonane z odpowiednich materiałów i w sposób, który umożliwi sprawne posługiwanie się nimi. W przypadku zawodowych pszczelarzy, jak i hobbystów podstawowymi narzędziami, w które należy się zaopatrzyć, są m.in. dłuto, zmiotka, podkurzacz, sito oraz nóż lub widelec. Dłuto pasieczne powinno być wykonane z materiałów, które nie rdzewieją, a jednocześnie zachowują sprężystość podczas podważania części ula. Nierdzewny powinien być także drut do montażu. Z kolei nóż i widelec muszą umożliwiać sprawne zdjęcie wosku, a jednocześnie nie być zbyt ostre, by uniknąć skaleczeń. Zmiotka do omiatania plastrów powinna mieć nie tylko dopasowany do ramek ula rozmiar, ale też delikatne dla owadów włosie. Jedno z najważniejszych narzędzi – podkurzacz do odymiania, musi być szczególnie wysokiej jakości, tak by zabezpieczać przed oparzeniami. Dla pszczelarza niezbędnym sprzętem do zbierania miodu jest także odpowiedni strój: zapewniający widoczność kapelusz z siatką, która chroni twarz, bawełniany lub drelichowy kombinezon i rękawice oraz wygodne, elastyczne obuwie.

Nabierak do miodu

Również w domowej kuchni warto mieć odpowiednie narzędzia, które w pełni pozwolą cieszyć się słodkim smakiem miodu. Jednym z podstawowych jest nabierak do mioduNabierak do miodu ma charakterystyczny kształt, którego nie można pomylić z innym przyborem. To kilkunastucentymetrowe akcesoria do miodu, których rączka zakończona jest walcowatym kształtem z poziomymi nacięciami o dość dużej głębokości. Taka konstrukcja nabieraka sprawia, że płynny miód spływa z niego powoli, dzięki czemu można do równomiernie rozsmarować i precyzyjniej odmierzyć, np. do ciasta czy dressingu. Najczęściej spotyka się drewniane nabieraki do miodu, ale bywają też plastikowe czy metalowe. My polecamy szczególnie nabieraki drewniane, ponieważ najmniej wpływają na smak i aromat produktu.

Pojemnik na miód

Zarówno w procesie produkcji, jak i w domowej spiżarni ważny jest też sposób przechowywania miodu (czytaj więcej: Jak prawidłowo przechowywać miód?). Ma to znaczenie zarówno dla zachowania wartości odżywczych produktu, jak i opóźnienia procesu krystalizacji (czytaj więcej: Na czym polega krystalizacja miodu?). Należy jednak w tym miejscu podkreślić, że proces ten jest w pełni naturalny i świadczy o tym, że mamy do czynienia z prawdziwym miodem (czytaj więcej: Jak rozpoznać prawdziwy miód?). Krystalizacja przebiega w różny sposób, w zależności od rodzaju miodu. Na przykład dość szybko krystalizuje się miód z kwiatów ostu, miodowi z kwiatów bawełny zajmuje to zwykle kilka miesięcy, a miód tymiankowy płynną konsystencję zachowuje przez długi czas. Oprócz zapobiegania przedwczesnej krystalizacji pojemnik na miód powinien spełniać także funkcje ochronne dla – zapobiegać utracie składników bioaktywnych oraz utrzymywać niezmieniony smaki i zapach produktu. Dlatego najlepsze są naczynia do miodu wykonane z naturalnych i neutralnych dla zawartości materiałów, takich jak szkło, ceramika czy porcelana. Pojemnik na miód powinien być szczelny, by odciąć dopływ powietrza, co opóźni krystalizację. Najlepiej także, aby naczynie, w którym przechowujemy miód, było ciemne, dzięki czemu nie będą do niego docierać promienie słoneczne. Mogą one powodować utratę cennych składników. Sam pojemnik z miodem przechowujmy w zacienionym, w miarę chłodnym miejscu, gdyż wysoka temperatura także nie sprzyja bioaktywnym substancjom zawartym w miodzie. Unikajmy jednak lodówki! Bardzo niskie temperatury przyspieszają krystalizację miodu. Miód zawiera wiele cennych składników. Jeśli chcemy, by wszystkie trafiły do naszego organizmu, należy zadbać o prawidłowy proces produkcji oraz właściwe przechowywanie miodu w domu. Dlatego właśnie, zarówno pszczelarze, jak i domowi Koneserzy Miodu potrzebują odpowiednich narzędzi do miodu. Powinny one być wykonane z odpowiednich, wysokiej jakości materiałów. Dzięki temu miód zachowa niezmienione: smak, kolor i aromat, a przede wszystkim właściwości prozdrowotne.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.