Kiedy miód traci swoje właściwości - sprawdź - Koneser Miodu

Miód jest produktem wyjątkowym. Oprócz słodkiego smaku, jego spożywanie dostarcza nam realnych korzyści dla zdrowia. Niemal każdy z rodzajów miodu ma właściwości, które wyróżniają go spośród innych. Na przykład miód akacjowy może mieć potencjał w profilaktyce raka, być środkiem terapeutycznym w leczeniu choroby Alzheimera(1) oraz poprawiać gojenie się ran skóry(2). Na potencjalne działanie antynowotworowe w przypadku raka okrężnicy wskazują też badania dotyczące miodów z kwiatów drzewa truskawkowego(3) (jakimi są np. miody Stayia Farm i Eulogia). Z kolei miód wrzosowy (np. hiszpański czy szkocki) zalicza się do miodów o dużych właściwościach antyoksydacyjnych oraz antybakteryjnych(4). Unikalne właściwości miodów to wynik procesu ich powstawania oraz zawartości składników pochodzących z roślin, z jakich są wytwarzane. Jednak, aby w pełni korzystać z dobrodziejstwa miodu, muszą zostać spełnione pewne warunki i wymagania – od momentu zbioru (czytaj więcej: Jak wygląda miodobranie?), aż do przechowywania miodu w naszym domu.

Co zawiera miód?

Już od pierwszej chwili, gdy pszczoła zbiera nektar lub spadź do specjalnego wola, zaczyna się proces sprawiający, że miód zyskuje swój unikalny skład. Wtedy to wydzielane są enzymy rozkładające cukry. Kolejne enzymy wzbogacają produkt, gdy pszczoła zbieraczka przekazuje zebrany pożytek robotnicy z ula. Następnie tzw. nakrop trafia do plastrów, które pokrywane są woskową pokrywą. Dzięki temu procesowi łączą się i ulegają przetworzeniu w miodzie składniki roślinne z pszczelimi enzymami. Jako efekt końcowy wytwarzania miodu uzyskujemy produkt bogaty łatwoprzyswajalne cukry proste, kwasy organiczne, białka, enzymy, mikro- i makroelementy, witaminy, flawonoidy i inne, cenne składniki bioaktywne. Dotychczasowe badania potwierdziły obecność w miodzie ok. 600 lotnych kompozycji, które przyczyniają się do jego potencjalnych efektów biomedycznych(5).

Podgrzany miód traci właściwości

W rezultacie wyjątkowego procesu powstawania miodu otrzymujemy produkt o wielu właściwościach korzystnych dla naszego organizmu. Wszystkie miody działają przeciwdrobnoustrojowo, przeciwgrzybicznie i przeciwzapalnie. Szczególne właściwości przeciw drożdżom wykazują miody wielokwiatowe(6), jakimi są np. miód irlandzki, walijski czy meksykański. Z kolei miód manuka dużą zdolność zwalczania bakterii(7) zawdzięcza obecności składnika nazywanego methylglyoxalem. Jeszcze więcej składników bioaktywnych niż miody nektarowe zawierają miody spadziowe (np. włoski, bułgarski czy grecki). Wśród nich są substancje mineralne jak potas, miedź i magnez(8) oraz oligosacharydy o właściwościach prebiotycznych(9). O prozdrowotnych właściwościach miodów nie trzeba więc nikogo przekonywać. Jednak nie wszyscy wiedzą, że miód może utracić swoje cechy w łatwy sposób – wystarczy, że zostanie podgrzany do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza. Przykładowo pszczele enzymy rozpadają się w temperaturze powyżej 45 st. C i w efekcie miód traci jedne ze swoich najbardziej wartościowych składników. Oznacza to zatem, że popularny sposób walki z przeziębieniem, który polega na dodaniu miodu do gorącej herbaty, nie działa! Aby miód mógł spełnić swoje zadanie, napój musi być najpierw przestudzony.

Czy miód może być toksyczny?

Bywa, że także w czasie produkcji trzeba podgrzać miód, aby go upłynnić. W tym wypadku również nie należy przekraczać temperatury 40-42 stopni Celsjusza. W zbyt wysokiej temperaturze miód nie tylko bowiem traci swoje właściwości, ale też zaczynają wytwarzać się toksyny. Zwiększa się w nim wtedy zawartość tzw. hydroksymetylofurfuralu (HMF). Zgodnie z wytycznymi Unii Europejskiej zawartość HMF w miodzie nie może przekraczać 40mg/kg miodu. Jest to związek toksyczny, którego ilość rośnie w znacznie w momencie podgrzania miodu, a który w tym momencie traci on swoje bakteriobójcze i wzmacniające właściwości. W celu uniknięcia nadmiernej obecności HMF w miodzie należy go także odpowiednio przechowywać w domu. Najlepiej miód trzymać w niższej niż pokojowa temperaturze, w zacienionym miejscu. Nie wkładajmy jednak miodu do lodówki. Zbyt niska temperatura powoduje, że miód szybciej ulegnie krystalizacji. Jeśli jednak już zauważymy kryształki w miodzie, nie przejmujmy się – to tylko dowód na to, że mamy do czynienia z prawdziwym miodem.

Miód to produkt wyjątkowy pod względem swoich prozdrowotnych właściwości. Nic zatem dziwnego, że zaliczany jest do grupy tzw.: suprefood (czytaj więcej: 5 superfood, które warto znać). Musimy jednak pamiętać, że podgrzewanie miodu może nie tylko spowodować utratę składników bioaktywnych, ale też nadmierne wytworzenie hydroksymetylofurfuralu – składnika, który w nadmiarze może okazać się toksyczny.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.