Miód, a niemowlak? Czy to dobre połączenie? - Koneser Miodu

Miód to niewątpliwie jeden z najkorzystniejszych dla zdrowia produktów spożywczych. W związku z tym często pojawia się nie tylko w kuchni, ale też w domowej apteczce. Niemniej jego podstawowe zastosowanie jest kulinarne – miód daje nam po prostu przyjemność kosztowania słodkiego smaku. Szczególnymi łasuchami i wielbicielami słodkości są dzieci. Dlatego też na rynku dostępne są miody dla dzieci, stworzone specjalnie z myślą o młodych Koneserach Miodu. Dla rodziców dbających o to, by w diecie dziecka pojawiały się produkty wartościowe to dobra wiadomość. Szeroki wybór opcji smakowych sprawia bowiem, że nawet najwybredniejszy mały smakosz znajdzie swój ulubiony miodek. Z kolei rodzice będą mieć pewność, że oprócz pysznego smaku, dają dziecku produkt zawierający wartościowe składniki bioaktywne, z których młody organizm może skorzystać: witaminy, substancje mineralne, enzymy, białka czy antyoksydanty. Jednak, zanim wprowadzimy miód do diety dziecka, warto dowiedzieć się, kiedy i jak zrobić to w bezpieczny sposób.

Niemowlę a miód

Dla nowo narodzonego maluszka nie ma lepszego pokarmu niż mleko matki. Jednak, wraz z upływem czasu, najwcześniej powyżej 4 miesiąca życia, dietę niemowlaka można stopniowo rozszerzać. Pamiętajmy, że nie wszystko dziecko polubi od razu, dlatego jadłospis dziecka rozbudowujmy stopniowo i wykażmy się cierpliwością. Warto zacząć od warzyw, aby dziecko przyzwyczaić do smaku tych zdrowych produktów. Istnieje też lista składników, których niemowlętom poniżej roku podawać absolutnie nie powinniśmy. Wśród nich są np. ryby, jajka, cukier, grzyby, mleko krowie, a także miód. Zakaz podawania miodu niemowlętom wynika m.in. z zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Również Amerykańska Akademia Pediatrii nie zaleca podawania miodu dzieciom do 12 miesiąca życia. Produkt ten nie powinien być nie tylko spożywany przez nie na surowo, ale też dodawany do pokarmów, napojów czy mieszanek dla niemowląt. Dotyczy to też wypieków i dań, w których miód został poddany obróbce termicznej.

Zatrucie botuliną

Tzw. niemowlęcy botulizm występuje głównie u niemowląt w wieku poniżej 6 miesięcy. Wywołują go zarodniki Clostridium botulinum. Kiełkują one w jelitach w bakterie kolonizujące i uwalniają toksyny. W przypadku dzieci starszych oraz dorosłych ten proces nie nastąpi, ponieważ są już wykształcone odpowiednie naturalne mechanizmy obronne jelit uniemożliwiające kiełkowanie i wzrost bakterii. Objawami zatruciem C. botulinum u niemowląt są m.in. zaparcia, utrata apetytu, osłabienie, zmieniony płacz. Istnieje co prawda kilka możliwych źródeł zakażenia niemowląt, jednak to właśnie miód jest powiązany z wieloma przypadkami. Jest tak dlatego, że – pomimo iż miód jest produktem zdrowym, znajdować się w nim mogą zanieczyszczenia mikrobiologiczne. Dlatego też WHO ostrzega się rodziców i opiekunów, aby nie podawali miodu dzieciom przed ukończeniem 1 roku życia.

Miód to alergen

Miód może być alergenem dla niektórych osób. Najczęstszymi alergenami występującymi w miodach są pyłki kwiatów, drzew i traw, zarodniki grzybów, a także białko pszczół, co jest szczególnie niebezpieczne dla osób uczulonych na pszczeli jad. Najczęstszymi reakcjami alergicznymi na miód są reakcje skórne oraz ze strony układu pokarmowego. Zwykle na skórze pojawia się pokrzywka, ewentualnie obrzęk, odczuwamy też swędzenie i pieczenie. Z kolei układ pokarmowy sygnalizuje alergię biegunką i wymiotami. W przypadku niemowląt reakcje te mogą być o wiele groźniejsze, łącznie z tzw. wstrząsem anafilaktycznym. Objawia się on obrzękiem nosa, gardła i oczu, silną biegunką, kłopotami z oddychaniem, a nawet utratą przytomności. Szczególnie ostrożnie powinni postępować rodzice dzieci, którzy sami są uczuleni na miód.

Miód dla starszych dzieci? Jak najbardziej!

Kiedy zatem można podawać miód dziecku? Jeśli nasza pociecha ukończyła pierwszy rok życia, nie ma alergii ani innych przeciwskazań do spożywania miodu, to jak najbardziej warto go do diety dziecka dodać. Szczególną kategorią, która może wprowadzić małego Konesera Miodów w ich świat są miody kremowane. To produkty, które dzięki aksamitnej konsystencji łatwo się rozsmarowują i nie ściekają z kanapki, jak płynna patoka. W dodatku proces ich produkcji pozwala na wzbogacenie smaku miodu naturalnymi, uwielbianymi przez maluchy dodatkami. Wśród nich są truskawki, kakao, a nawet mieszanka kakao z bananem czy kakao z truskawką lub kakao z wiśniami. Te propozycje mogą stać się np. zdrowszą alternatywą kremów czekoladowych. Nie można też zapominać o prozdrowotnych właściwościach miodów. Sięgniecie po odpowiedni rodzaj miodu (czytaj więcej: Rodzaje miodu i ich właściwości), może złagodzić skutki niektórych przykrych dolegliwości. Na przykład miód gryczany (jak Serksno lub Broliu Medus) – jako dobre lekarstwo na kaszel, docenili rodzice badanych dzieci, mających trudności w zasypianiu związane z dziecięcą infekcją górnych dróg oddechowych(1). Jest on też źródłem łatwoprzyswajalnego żelaza oraz magnezu i białka. Z kolei miód rozmarynowy wspiera układ odpornościowy i pomaga w walce ze stanami zapalnymi. Szczególnie wartościowe dla układu pokarmowego są natomiast miody spadziowe (jak np. włoski, bułgarski czy grecki). Wspierają one rozwój dobrych bakterii w jelitach, ponieważ dzięki zawartości oligosacharydów wykazują aktywność prebiotyczną(2). Młodzież borykająca się z problemami skórnymi, w tym z trądzikiem, docenić może miody z kwiatów wiśni i kwiatów jabłoni. Na problemy ze skórą dobry jest też miód tymiankowy – wykazano, że przyspiesza on proces gojenia się ran(3).

O dietę dzieci trzeba zadbać w szczególny sposób. Ich jadłospis powinien obfitować w wartościowe produkty, takie jak warzywa czy owoce. W odpowiednim momencie – jeśli tylko nie ma przeciwwskazań, warto do diety dziecka wprowadzić także miód. To produkt, który maluchowi zapewni radość ze słodkiego smaku, a rodzicom pewność, że dostarczają dziecku wartościowych składników odżywczych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.