Miód akacjowy i jego właściwości - Koneser Miodu

Miody to produkty o szerokim zastosowaniu – nie tylko w kuchni, ale też w kosmetyce i medycynie. Ich skład i unikalny proces powstawania sprawiają, że miody mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Każdy rodzaj miodu posiada też indywidualne cechy – smak, aromat, barwę i właściwości prozdrowotne, które wyróżniają go spośród innych. I tak na przykład miód lawendowy (jak hiszpańskie Apicola Rossend Margalef i Hilltop lub irlandzki Mileeven), dzięki zawartości olejku eterycznego, działa relaksująco. Odprężające efekty daje też cytrusowy aromat miodów pomarańczowych (np. hiszpańskiego czy włoskiego). Wśród nich na szczególną uwagę zasługuje miód z bergamotki – rośliny o właściwościach obniżających poziom cholesterolu(1). Z kolei mężczyznom po 40 r.ż. poleca się miód wrzosowy (np. hiszpański lub szkocki), który wspomaga układ moczowy i prostatę. Pracę układu pokarmowego wspierać będą natomiast wykazujące działanie prebiotyczne miody spadziowe(2) (czytaj więcej: Miód spadziowy - prawdziwie królewski miód) jak np. bułgarski Velkovmed czy grecki miód ze spadzi dębowej. Natomiast miód kasztanowy w badaniach wykazywał wysoką aktywność m.in. przeciwko bakterii E. coli.(3) Wśród różnych rodzajów miodów na szczególną uwagę zasługuje też miód akacjowy, którego właściwości lecznicze potwierdzają liczne badania.

Charakterystyczne cechy miodu akacjowego

Miód akacjowy powstaje z robinii akacjowej, nazywanej też robinią białą lub pseudoakacją. Krzew ten pochodzi ze wschodniej części Ameryki Północnej i został rozprzestrzeniony na wszystkich kontynentach, poza Antarktydą. Kwiaty robinii są motylkowe i zebrane w kiściach po 15–25 sztuk. Początkowo była to roślina ozdobna, jednak z czasem doceniono m.in. jej miododajne (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne) wartości. Wydajność miodowa robinii jest duża i wynosi 65 kg/ha. Podczas jej kwitnienia i dobrej pogody jedna rodzina pszczela (czytaj więcej: Co wiesz o pszczelej rodzinie?) może wytworzyć z robinii nawet 20–30 kg miodu. Miód akacjowy jest bardzo subtelny – zarówno jeśli chodzi o smak, jak i barwę czy aromat. Ma on jasny, słomkowy kolor, a czasem bywa wręcz przezroczysty. Po krystalizacji (czytaj więcej: Na czym polega krystalizacja miodu?), która w przypadku miodu akacjowego trwa dość długo, staje się niemal biały. Również smak tego rodzaju miodu jest delikatny, a jego aromat lekko kwiatowy.

Zwartość miodu akacjowego

Niech nas jednak nie zwiedzie delikatność miodu akacjowego. Tkwi w nim bowiem potężna siła cennych składników bioaktywnych o wielu właściwości prozdrowotnych. Miód akacjowy zawiera m.in. witaminy (A, C i E), fenole czy kwasy tłuszczowe(4). Obecny w miodzie akacjowym kwas cynamonowy(5) stosowany jest w kosmetyce i medycynie jako środek przeciwbakteryjny. W medycynie i przemyśle kosmetycznym wykorzystuje się też występujące w miodzie akacjowym flawonoidy. Są to związki, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwutleniające, a także usuwają one toksyny. Jak zatem widać miód akacjowy to produkt wysoce odżywczy, o silnym potencjale przeciwutleniającym, a występujące w nim związki chemiczne mogą znacznie przyczynić się do jego potencjalnej aktywności biologicznej(6).

Na co pomaga miód akacjowy?

Dzięki swojemu wysoce bioaktywnemu składowi, miód akacjowy w konkretny sposób wspiera nasz organizm. Badania wskazują, że można go uznać za potencjalnego kandydata zarówno w profilaktyce jak też leczeniu raka. Z kolei z neurologicznego punktu widzenia może on być uznany za skuteczny środek terapeutyczny w leczeniu choroby Alzheimera(7). Miód akacjowy, poprzez swoje działanie nefroprotekcyjne wspomaga także pracę nerek(8). Przyspiesza on również gojenie się ran oraz może odegrać wspierającą rolę w początkowym stadium uszkodzeń rogówki(9). Wśród składników zawartych w miodzie akacjowym jest dość sporo łatwoprzyswajalnych cukrów prostych, dzięki czemu polecany jest on osobom, które tracą dużo energii: sportowcom i ludziom aktywnym fizycznie. Ten rodzaj miodu będzie zatem doskonałym składnikiem domowego izotoniku. Z tego samego powodu sięgać po niego mogą też studenci przed egzaminami i osoby, które czeka wysiłek umysłowy. Jednocześnie jednak ta sama właściwość miodu akacjowego sprawia, że osoby chorujące na cukrzycę powinno go wprowadzać do diety tylko za zgodą lekarza prowadzącego. 

Naukowcy nie mają wątpliwości, że miód akacjowy to wartościowy produkt o wielu właściwościach prozdrowotnych. Dlatego warto na stole postawić słoiczek tego produktu, by ciesząc się jego delikatnością korzystać jednocześnie z mocy zawartych w nim składników odżywczych.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.