Miód do zanęty? To możliwe! - Koneser Miodu

Miód to produkt spożywczy o niezwykłych właściwościach i wielu zastosowaniach. Oczywiście najbardziej popularna jest jego rola słodkiego dodatku do potraw. Jemy go chętnie w tradycyjnej formie, np. na chrupkiej bułeczce, ale też dodajemy do marynat, sosów czy napojów. Miód ma także zastosowanie w domowej apteczce, przemyśle farmaceutycznym i medycynie. Jest to związane prozdrowotnymi właściwościami miodów i zawartymi w nich składnikami bioaktywnymi. Przykładem są miody spadziowe, które mają więcej tych składników niż miody nektarowe. Są między innymi źródłem magnezu, sodu, wapnia czy potasu(1). Uważa się też, że zawartość azotanu w miodzie, którego więcej mają ciemne miody spadziowe działa ochronnie na żołądek(2). Oczywiście miody nektarowe także mają wiele zalet. Na przykład popularny miód gryczany, jak Broliu czy Serksnomedus jest źródłem łatwoprzyswajalnego żelaza, miód tymiankowy (np. grecki czy hiszpański) pomaga w gojeniu się ran(3), a miód akacjowy jest potencjalnym kandydatem w profilaktyce raka oraz środkiem pomocnym w leczeniu choroby Alzheimera(4). Warto też przypomnieć, że wszystkie miody mają działanie antybakteryjne i przeciwzapalne, co sprawia, że chętnie sięga po nie także przemysł kosmetyczny. Miodowa maseczka w domowym spa może pomóc w pielęgnacji cery trądzikowej czy wrażliwej. Warto wtedy sięgnąć np. po miód manuka, miód wiśniowy, miód z kwiatów ogórecznika lekarskiego lub miód z pałeczkami cynamonu. Kuchnia, apteczka i gabinet kosmetyczny to najpopularniejsze miejsca, w których spotkać możemy produkty z miodem. Nie wszyscy jednak wiedzą, że miód można też znaleźć w wyposażeniu wędkarza!

Czym jest zanęta?

Zanęta wędkarska są to niewielkie ilości pokarmu, które mają dużą wartość aromatyczną i podawane są przez wędkarzy w łowisko. Celem podania zanęty jest przywabienie i utrzymanie w łowisku ryb. W zależności od tego, jaki gatunek ma być łowiony, zanęta może różnić się składem i konsystencją. Stosuje się ją nawet na kilka dni przed planowanym połowem, aby przyzwyczaić ryby do danej zanęty, a także podczas połowu, by utrzymać ryby w łowisku.

Z czego robiona jest zanęta?

Rodzaj zanęty na ryby zależy od gatunku ryby, jaki chcemy złowić. W sklepach wędkarskich można kupić gotową zanętę sypką, którą miesza się z wodą do uzyskania pożądanej konsystencji i tworzy z niej kule. Następnie kule wrzuca się stopniowo w łowisko. Podstawowym składnikiem tej zanęty jest bułka tarta, a w jej składzie znajdują się już wszystkie inne, niezbędne składniki smakowe i zapachowe.  Jako zanętę można stosować także ziarna zbóż: kukurydzy czy pęczaku, do których dodaje się atrakcyjne dla ryb składniki zapachowe. Istnieje też zanęta w sprayu, którym spryskuje się przynętę przed rozpoczęciem łowienia, a następnie powtarza tę czynność co jakiś czas. Najlepsze są zanęty w sprayu bazujące na składnikach naturalnych: czosnku, oleju konopnym lub białku kałamarnicy. 

Miód w zanęcie - o czym należy pamiętać?

Ostatnim typem zanęty wędkarskiej jest ta przygotowana samodzielnie w domu. Jej podstawą jest tzw. baza, najlepiej ze zmielonego chleba. Następnie zmielony chleb podsmażamy na suchej patelni do uzyskania dość ciemnego koloru, ponieważ zbyt jasny chleb może odstraszyć ryby. Dodatkiem do uzyskanej w ten sposób bazy może być zmielona kukurydza, kasza manna lub jęczmienna. Można też zastosować zmielone ziarna słonecznika lub dyni. Zanęta musi mieć też atrakcyjny dla ryb smak. W tym celu można dodać np. ciastka piernikowe lub zwykłe herbatniki. Ostatnim elementem jest dodanie składnika zapachowego, np. cynamonu, kminku, kolendry, wanilii. Nie wolno jednak mieszać ich wszystkich razem. Spoiwem zanęty mogą być natomiast np. płatki kukurydziane. Mocnym spoiwem zanęty, a jednocześnie składnikiem dostarczającym atrakcyjnego smaku i aromatu jest także miód. Przed dodaniem do zanęty rozpuśćmy go w wodzie. Pamiętajmy, by do zanęty wędkarskiej dodawać miód prawdziwy (czytaj więcej: Jak rozpoznać fałszywy miód?), naturalny – jest to dodatek nie tylko aromatyczny i smaczny, ale też wysokoenergetyczny. Miód dobrze skleja zanętę na ryby i polecany jest szczególnie do wabienia dużych gatunków ryb jak liny, leszcze, karpie czy karasie.  

Miód to produkt o wielu zastosowaniach i cennych właściwościach. Sprawdza się w kuchni, w domowej apteczce i w domowym spa. Okazuje się, że miód zastosowany w wędkarskiej zanęcie, może też dostarczyć na nasz stół wspaniałe okazy ryb.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.