Miód gryczany - właściwości i zastosowanie - Koneser Miodu

Miody to naturalne produkty spożywcze, które zawdzięczamy ciężkiej pracy pszczół. Pszczoły wytwarzają ten słodki przysmak z tzw. roślin miododajnych. Są to rośliny zapewniające owadom tzw. pożytki, w tym pyłek i spadź, które pszczoły przerabiają na miód. Wśród popularnych roślin miododajnych znajduje się m.in. gryka, z której powstaje miód gryczany (np. litewskie miody Broliu i Serksno Medus). Gryka należy do tzw. roślin rdestowatych i wyróżnia się aż 15 jej gatunków rosnących w Azji i Europie. Roślina ta ma drobne – białe, różowe lub zielone kwiaty, zwykle liczne i zebrane w kwiatostan w postaci grona lub baldachogrona. Gryka jadalna jest wykorzystywana do wyrabiania kaszy, mąki czy płatków. Ten sam gatunek ma zastosowanie w ziołolecznictwie i pszczelarstwie, właśnie jako roślina miododajna (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne). Miodobranie miodu gryczanego, podobnie jak miodów wrzosowych (Apicola, Hilltop) odbywa się pod koniec sezonu i nazywane jest późnym miodobraniem. Gryka to roślina o właściwościach korzystnych dla zdrowia. Są informacje, że białka gryki łatwiej zapobiegają tworzeniu się kamieni żółciowych niż izolaty białka sojowego i mogą spowalniać zmiany nowotworowe gruczołu sutkowego oraz hamować je w przypadku raka okrężnicy(1). Peptydy gryki mają działanie przeciwbakteryjne, przeciwnadciśnieniowe, przeciwcukrzycowe i przeciwstarzeniowe(2). Skoro zatem sama gryka jest rośliną tak zdrową, to także pochodzący z niej miód gryczany ma wiele cennych właściwości.

Miód gryczany – cechy

Miód gryczany wyróżnia się wyraźnie na tle innych miodów. Łatwo go rozpoznać, ponieważ kolor miodu gryczanego w formie płynnej (patoka) jest wyjątkowo ciemny – brunatny, a bywa, że prawie czarny. Po krystalizacji miód ten nieco jaśnieje. Także aromat miodu gryczanego jest charakterystyczny, dość ostry. Również w jego smaku możemy wyczuć pikantną nutę, przez co nie zawsze smakuje on najmłodszym Koneserom Miodu. Jednocześnie jednak ta cecha miodu gryczanego sprawia, że od niego warto zacząć naukę odróżniania miodu prawdziwego od fałszowanego (czytaj więcej: Jak rozpoznać sztuczny miód?). Tylko bowiem prawdziwy miód zostawi po pierwszej słodyczy, delikatnie ostry smak, który najbardziej wyczuwalny jest właśnie w miodzie gryczanym.

Miód gryczany – na co pomaga?

Miód gryczany uważany jest za jeden z miodów o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych. Zawiera one wiele składników bioaktywnych, w tym substancje mineralne, jak żelazo, magnez i cynk(3). Obecność łatwoprzyswajalnego żelaza powoduje, że po miód gryczany powinny sięgać osoby cierpiące na niedokrwistość oraz kobiety w ciąży, które nie mogą lub nie chcą jeść mięsa. W miodzie gryczanym dominującymi związkami fenolowymi są m.in. kwas p-hydroksybenzoesowy, kwas chlorogenowy i kwas p-kumarowy(4), które mają właściwości przeciwutleniające(5). Porównano też przeciwbakteryjne i komórkowe działanie przeciwutleniające miodu gryczanego z działaniem słynnego miodu manuka. Okazało się, że miód gryczany wykazuje działanie przeciwbakteryjne przeciw Staphylococcus aureus i Pseudomonas aeruginosa, porównywalne z miodem manuka (czytaj więcej: Dlaczego miód manuka jest tak popularny?) a komórkowa aktywność przeciwutleniająca miodu gryczanego jest nawet wyższa(6). Przeciwbakteryjne właściwości miodu gryczanego powodują m.in., że pomaga w gojeniu się ran(7). Wspiera on także regenerację tkanki kostnej i polecany jest w przypadku kłopotów ze stawami oraz przy złamaniach.

Miód gryczany warto również stosować w chorobach górnych dróg oddechowych, którym towarzyszy kaszel (czytaj więcej: Jaki jest najlepszy miód na kaszel i katar?). Rodzice dzieci cierpiących na te schorzenia docenili miód gryczany, jako ułatwiający zasypianie i łagodzący objawy infekcji dróg oddechowych u dzieci(8). Poza tym, w miodzie gryczanym znajduje się rutyna – substancja, która poprawia przyswajalność witaminy C oraz wzmacnia naczynia krwionośne..

Jak spożywać miód gryczany?

Jak każdy rodzaj miodu, także miód gryczany, najlepiej spożywać bezpośrednio z łyżeczki, bo proces wchłaniania składników rozpoczyna się już w jamie ustnej poprzez układ naczyń krwionośnych.  Ponieważ jednak, jak wspomnieliśmy, miód gryczany ma specyficzny, lekko pikantny smak, nie każdemu musi smakować. Dlatego można go np. rozpuścić w wodzie, mleku czy ulubionej herbacie. Pamiętajmy jednak, aby napój nie miał więcej niż 40 stopni Celsjusza, bo w wyżej temperaturze miód traci swoje cenne właściwości. Stosowanie miodu gryczanego w napoju może pomóc przede wszystkim dzieciom w oswojeniu się z jego smakiem. Aby skorzystać z zawartych w miodzie gryczanym substancji bioaktywnych, wystarczą 1-2 łyżeczki dziennie. Gdy pojawi się choroba lub przeziębienie możemy jeść go nawet 3 razy dziennie.

Miody to produkty zawierające wiele składników korzystnych dla naszego zdrowia. Szczególnie dużo mają ich np. miody wielokwiatowe będące mieszanką miodów pochodzących z roślin o różnorodnych właściwościach, rosnących w różnych regionach świata (np. w Wielkiej Brytanii, Meksyku, Irlandii czy na portugalskich Azorach). Niemniej miody monokwiatowe, takie jak miód gryczany, mają pewne cechy charakterystyczne tylko dla siebie. Dlatego warto poznać właściwości wielu rodzajów miodów (czytaj więcej: Rodzaje miodów i ich właściwości) by świadomie sięgać po te, które w danym momencie będą dla nas najlepsze.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.