Miód i jego lecznicze właściwości - sprawdź czy znasz wszystkie - Koneser Miodu

Miód od wieków doceniany jest za swoje walory smakowe, jak i właściwości prozdrowotne. Współczesne badania dostarczają nam coraz więcej wiedzy i potwierdzają kolejne, cenne właściwości miodu, jako naturalnego produktu wspierającego organizm. Ważną informacją wynikającą z badań jest to, że poszczególne rodzaje miodów mogą mieć nieco odmienne cechy i w efekcie wpływać na organizm w różny sposób. Dlatego najlepiej dowiedzieć się jak najwięcej na temat różnych gatunków miodów, bo pozwoli nam to świadomie wybrać produkt najlepszy dla siebie i bliskich. Warto też próbować miodów z różnych stron świata, bo ich skład, a w efekcie wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne będą odmienne od miodów z bliskiej okolicy. Na przykład miód lawendowy ze słonecznej Hiszpanii czy zielonej Irlandii to produkt, który łączy w sobie kilka właściwości. Zawiera on działający relaksująco aromatyczny olejek, co w połączeniu z przeciwbakteryjnymi właściwościami miodu sprawia, że doskonale sprawdzi się w domowym spa np. jako składnik maseczki przeciw problemom skórnym. Miód lawendowy zawiera też flawonoidy, dzięki czemu korzystnie wpływa m.in. na naczynia krwionośne i obniża ciśnienie krwi. Jak zatem widać jeden miód może mieć wiele zastosowań – może być smacznym dodatkiem w kuchni, a jednocześnie wspierać nasze zdrowie, a nawet urodę. Co zatem sprawia, że miód jest produktem z jednej strony uniwersalnym, a z drugiej wyjątkowym?

Co czyni miód naturalnym lekiem?

Połączenie unikalnego sposobu wytwarzania miodu ze składnikami znajdującymi się w roślinach, z których miód powstał, sprawia że mamy do czynienia z produktem jedynym w swoim rodzaju. Proces powstawania miodu rozpoczyna się już w momencie, gdy pszczoła zbieraczka zasysa pokarm z roślin i gromadzi go w specjalnym wolu. To właśnie tam wydzielane są enzymy rozkładające cukry. Po powrocie do ula przekazuje ona zdobycz robotnicom, co wzbogaca pokarm o kolejne enzymy. Następnie tzw. nakrop składowany jest w plastrach, które na końcu pszczoły pokrywają specjalną, woskową pokrywą mającą za zadanie chronić miód. W ten sposób w miodzie łączą się i ulegają przerobieniu składniki pochodzenia roślinnego z enzymami wydzielanymi przez pszczoły. W efekcie tego procesu, w miodzie znajdują się łatwoprzyswajalne cukry proste, kwasy organiczne, białka, enzymy, mikro- i makroelementy, witaminy, flawonoidy i inne, wartościowe dla zdrowia składniki bioaktywne. Wystarczy powiedzieć, że dotychczasowe badania potwierdziły obecność w miodzie ok. 600 lotnych kompozycji, które przyczyniają się do jego potencjalnych efektów biomedycznych(1). Nie ma zatem wątpliwości, że – jeśli tylko nie ma przeciwwskazań medycznych, miód powinien stać się obowiązkowym punktem w naszej codziennej diecie (czytaj więcej: Miód w codziennej diecie).

Jaki miód na jakie schorzenie?

Żeby właściwie dobrać miód do danego schorzenia, należy jak najwięcej dowiedzieć się o poszczególnych rodzajach miodów. Co prawda wszystkie miody mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, przeciwgrzybiczne czy przeciwzapalne, niemniej są między nimi pewne różnice, które sprawiają, że w konkretnym przypadku najlepiej sięgać właśnie po ten, a nie inny produkt.

Przykładem dość uniwersalnego w zastosowaniu produktu o bogatym składzie będącym efektem zmieszania miodów z różnych gatunków roślin jest miód wielokwiatowy. Zawiera on bogactwo witamin (m.in. A i tych z grupy B), kwasu foliowego i substancji mineralnych (w tym żelaza, wapnia, potasu i magnezu). Wyjątkowość miodów wielokwiatowych wykazało natomiast badanie, w którym potwierdzono, że mają one większą, niż inne miody, zdolność do hamowania wzrostu różnych szczepów drożdży(2). Poza tym, nawet w tej dość uniwersalnej grupie miodów poszczególne produkty różnią się między sobą. Np. w miodach zebranych wiosną jest nieco więcej cukrów prostych, dlatego polecane są w problemach z krążeniem, z kolei w miodach letnich znajdziemy nieco więcej składników o działaniu przeciwdrobnoustrojowym i pomagających nam w okresie jesienno-zimowego osłabienia. Miody wielokwiatowe różnią się też w zależności od tego, z jakich roślin powstały i z jakich regionów te rośliny pochodzą. Dlatego najlepiej sięgać po różne miody wielokwiatowe, zarówno krajowe, jak i te z odleglejszych zakątków, np. Azorów, Irlandii, Meksyku czy Litwy

Wyjątkowo bogate w składniki bioaktywne są także miody spadziowe (np. Velkovmed). Charakteryzują się one nieco mniejszą zawartością cukrów prostych, a wyższą wartością pH, kwasowości, białek, minerałów, związków fenolowych i oligosacharydów w porównaniu z miodami kwiatowymi. Sprawia to, że mają niezwykłe właściwości biologiczne(3). Występują w nich m.in. oligosacharydy o właściwościach prebiotycznych(4), a wysoka zawartość azotanu w ciemnym miodzie spadziowym działa ochronnie na żołądek(5). Wśród miodów spadziowych możemy wyróżnić dodatkowo dwie grupy, z których każda wykazuje inne korzyści dla zdrowia. I tak np. miód spadziowy iglasty warto stosować w razie kłopotów z drogami oddechowymi czy kłopotów z sercem, a miód spadziowy liściasty (np. ze spadzi dębowej) lepiej wesprze naszą wątrobę, nerki i stawy. Jak widać już dwa główne rodzaje miodów wielokwiatowe i spadziowe, znacznie różnią się między sobą, a dodatkowo jeszcze wśród nich możemy wyróżnić miody o konkretnych właściwościach. Do tego należy dodać unikalne właściwości poszczególnych miodów monokwiatowych (np. z kwiatów bawełny czy z kwiatów bożodrzewu), by łatwo stwierdzić, że po prostu nie sposób opisać wszystkich właściwości miodów. Niemniej poniżej przedstawiamy jeszcze dwa wyjątkowo unikalne produkty.

Najciekawsze właściwości miodu

Przykładem miodu znanego, a jednak bardzo unikalnego jest miód manuka. To niewątpliwie produkt o ciekawych właściwościach. Należy jednak podkreślić, że tylko oryginalny miód manuka z Nowej Zelandii może nam zapewnić pełnię składników pochodzących z krzewu o tej samej nazwie. Jest tak, ponieważ przez wieki tamtejsza flora i fauna były całkowicie odcięte od reszty świata i mogły osiągnąć najwyższe stężenie substancji bioaktywnych, charakterystycznych dla tego regionu. Dzięki temu nowozelandzki miód manuka zawiera najwyższe stężenie methylglyoxalu – nawet do 50 razy większe niż inne miody. Methylglyoxal to substancja o silnych właściwościach antybakteryjnych(6). Jego wysoka zawartość sprawia, że nie ma równego sobie w zwalczaniu infekcji wywołanych przez te drobnoustroje. Dzięki temu miód manuka może być stosowany zarówno wewnętrznie – np. w kłopotach z układem pokarmowym, jak i zewnętrznie, np. na trądzik. Miód ten wykazuje również potencjalne właściwości antynowotworowe(7). Innym miodem o wyjątkowych właściwościach jest miód leśny. To miód będący połączeniem miodu spadziowego i nektarowego. Dzięki temu zawiera dużo enzymów o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym, a oprócz witamin czy substancji mineralnych, znajdziemy w nim także olejki eteryczne. Miód leśny sprawdzi się zatem w infekcjach górnych dróg oddechowych i kłopotach z cerą. Jego ciekawą właściwością jest zdolność do zmniejszenia szkodliwego działania alkoholu oraz blokowanie wchłaniania ołowiu. Miody leśne doskonale łączą się też z innymi naturalnymi składnikami, np. z papryczką chili, cynamonem czy czarnymi truflamiNa koniec warto też wspomnieć, że miód, oprócz ciała, wspierać też może naszą psychikę. Miód może pomóc w jakości snu, wyciszeniu się po trudnym dniu. Przykładem jest wspomniany już miód lawendowy, który zawiera olejek eteryczny o relaksujących zapachu oraz miód z działającą kojąco miętą pieprzową. Z kolei miód mandarynkowy doda nam energii, ponieważ zawiera sporo łatwoprzyswajalnych węglowodanów. 

Warto poszerzać swoją wiedzę, aby w pełni poznać różne rodzaje miodów ich unikalne właściwości prozdrowotne. Zachęcamy do samodzielnego szukania badań potwierdzających unikalne cechy miodów oraz do zaglądania na naszego bloga. Regularnie opisujemy tu, jak miód wpływa na nasze zdrowie i w jaki sposób wspiera pracę poszczególnych organów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.