Miód na choroby skóry - jak miód działa na skórę? - Koneser Miodu

Używanie miodu przez ludzi sięga około 8000 lat(1). Od wieków był on obecny zarówno w kuchni, jak i w medycynie naturalnej. Wśród licznych prozdrowotnych właściwości miodu jego dobroczynny wpływ na skórę, także twarzy, został zauważony bardzo wcześnie. Obecna nauka potwierdza, że jest to nie tylko słodki dodatek do dań, ale przede wszystkim bogate źródło substancji bioaktywnych, dzięki którym zastosowanie miodu w medycynie i kosmetyce jest wysoce zasadne. W kosmetykach miód ma działanie zmiękczające, utrzymujące wilgoć, łagodzące, odżywiające włosy, opóźniające powstawanie zmarszczek, regulujące pH i zapobiegające infekcjom. Produkty kosmetyczne na bazie miodu obejmują maści i maseczki do ust, mleczka oczyszczające, kremy nawilżające, kremy po opalaniu, toniki, szampony i odżywki(2). Przykładami miodów, które mogą być wartościowym składnikiem kosmetyków np. do cery z rozszerzonymi porami czy trądzikiem są: miód z kwiatów ostu (taki jak włoski La Querce), posiadający właściwości antyseptyczne miód z kwiatów bawełny czy np. miód z kwiatów jabłoni.  Jednym z miodów zawierającym dużo enzymów o właściwościach przeciwzapalnych i działaniu bakteriobójczym jest miód leśny, dostępny m.in. w połączeniu z pałeczkami cynamonu. Cynamon również działa antyseptycznie i grzybobójczo. Wykazano, że połączenie ekstraktu z kory cynamonu i miodu ma potencjalne działanie przeciwko bakteriom propionibacterium acnes i staphylococcus epidermidis, które są głównymi drobnoustrojami odpowiedzialnymi za powstawanie trądziku(3). Miód i cynamon można połączyć także w domowej maseczce na trądzik. Wystarczy zmieszać 3 łyżeczki miodu i pół łyżeczki cynamonu. Powstałą miksturę nakładamy na twarz na ok. 20 min. W przypadku leczenia infekcji bakteryjnych nie sposób nie wspomnieć o miodzie manuka. To produkt znany z tego, że zawiera znaczne ilości methylglyoxalu – składnika, co do którego badania potwierdzają silne działanie antybakteryjne(4). W walce z trądzikiem, ale też starzeniem skóry, może również pomóc miód z kwiatów wiśni – wykazano, że jest on bogatym źródłem cennych przeciwutleniaczy, m.in. kwercetyny, kaempferolu czy naringeniny(5) oraz ma właściwości przeciwbakteryjne, wynikające m.in. z jego kwaśnego pH. Wolne rodniki zwalczać też pomogą bogaty w przeciwutleniacze miód akacjowy (np. węgierski Hilltop Honey) czy mało znany, a wartościowy miód z siekiernicy. Innym problemem skórnym, z którym często się zmagamy, jest szpecącą usta opryszczka. Tutaj także z pomocą może przyjść miód. Jego miejscowe stosowanie jest bezpieczne i skuteczne w leczeniu objawów nawracających zmian opryszczki(6). Leczenie miodem porównano z leczeniem lekiem antywirusowym – acyklowirem. Okazało się, że miód wykazał lepsze wyniki i to bez skutków ubocznych(7).

Miód a łuszczyca i inne choroby skóry

Problemy skórne dotyczą nie tylko twarzy, ale też skóry głowy, a nawet całego ciała. Również w przypadkach chorób skóry głowy można skorzystać z prozdrowotnych właściwości miodów, który włącza się m.in. do leczenia łupieżu, grzybicy i łojotoku(8). Okazuje się, że mieszanka miodu może też być skuteczna w leczeniu zapalenia skóry i łuszczycy zwyczajnej(9). W grupie z mieszankami miodowymi znaczną poprawę po 2 tygodniach wykazało ośmiu na dziesięciu pacjentów z zapaleniem skóry, a w łuszczycy znaczącą reakcję wykazało pięciu na ośmiu pacjentów(10). W przypadku atopowego zapalenia skóry, ponownie wyjątkowo pomocny okazał się miód manuka(11).

Miód na rany pooperacyjne i owrzodzenia stóp

Jedno z najlepiej zbadanych i najskuteczniejszych zastosowań miodu to jego wsparcie w gojeniu się ran. Już starożytni Egipcjanie, Asyryjczycy, Chińczycy, Grecy i Rzymianie używali miodu na rany(12). Również współcześni dostrzegli jego wyjątkowe właściwości w tym zakresie – Rosjanie używali miodu w czasie I wojny światowej, aby zapobiec infekcjom i przyspieszyć gojenie się ran, a Niemcy łączyli go z olejem z wątroby dorsza w celu leczeniu wrzodów czy oparzeń(13). Miód pomaga w leczeniu niemal wszystkich rodzaje ran, takich jak: otarcia, rany po operacjach, odleżyny, oparzenia. Zastosowanie miodu jako opatrunku na rany stymuluje proces gojenia i szybko usuwa infekcję. Miód działa bowiem oczyszczająco, stymuluje regenerację tkanek i łagodzi stany zapalne. Opatrunek miodowy przyspiesza proces gojenia, sterylizuje ranę i zmniejsza ból. W jednym z przypadków amputacji kolana u małego chłopca, który był silnie zakażony i nie reagował na konwencjonalne leczenie, zastosowanie sterylizowanych płatków opatrunkowych z aktywnego miodu manuka doprowadziło do całkowitego wyleczenia w ciągu dziesięciu tygodni(14). Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, ze miód manuka nie powinien być stosowany w przypadku pacjentów z tzw. stopą cukrzycową czyli owrzodzenia, które występuje zwykle na części podeszwowej lub grzbietowej stopy(15). Innymi miodami, które mogą pomóc w gojeniu się ran, są np. miód akacjowy(16), tymiankowy(17), jak np. grecki Euzoea czy, zawierający przeciwbakteryjną inhibinę, miód kasztanowy (jak np. hiszpański Apicola). W licznych badaniach nauka potwierdza, że miód to doskonały sposób zarówno na oczyszczenie cery, pomoc w leczeniu trądziku, opryszczki i innych chorób skóry. Miód wspiera też medycynę konwencjonalną w leczeniu poważnych ran, oparzeń czy odleżyn. To kolejny dowód na to, o czym wiedzieli już nasi przodkowie – że miód, to produkt mający ma niezwykłe, prozdrowotne właściwości.

 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.