Miód na przeziębienie - naturalny krok do zdrowia - Koneser Miodu

Miody słyną ze swoich właściwości leczniczych. Wszystkie stanowią źródło witamin, aminokwasów i substancji mineralnych. W zależności od rodzaju (czytaj więcej: Rodzaje miodów i ich zalety) miód może wspierać nasz organizm w różny sposób. Są więc miody, które bardziej korzystnie niż inne oddziałują np. na serce, mózg, układ pokarmowy, wątrobę, nerki, a nawet na skórę. Jednak najbardziej powszechnym i najbardziej znanym zastosowaniem miodów jest sięganie po nie w przypadku przeziębień i infekcji górnych dróg oddechowych. Większość z nas stosuje wtedy miody wielokwiatowe, wrzosowe czy nieco bardziej egzotyczny miód manuka. I bardzo dobrze, bo wszystkie one są polecane w walce z przeziębieniem. Niemniej świat miodów jest o wiele bogatszy i także mniej znane produkty, jak np. miody eukaliptusowe, to znakomity sposób na to, by nie dać się jesienno-zimowej infekcji. Sprawdźmy zatem, po jakie miody sięgać, a także w jaki sposób je stosować, by jak najpełniej wykorzystać ich prozdrowotne właściwości, gdy zmagamy z przeziębieniem.

Jaki miód jest najlepszy na przeziębienie?

Jak już wspomniano, nasz organizm w walce z infekcjami wspomóc mogą miody eukaliptusowe, na przykład włoskie Solmielato i La Querce lub hiszpański miód eukaliptusowy. Miody te wytwarzane są z kwiatów eukaliptusa, a więc rośliny słynącej przede wszystkim jako źródło aromatycznego olejku. Badania wykazały, że inhalacja nim może zmniejszyć ilość infekcji płucnych w przypadku pacjentów wentylowanych(1). Miód z eukaliptusa jest też źródłem witaminy C. Innym przykładem miodów doskonałych na przeziębienie są produkty powstałe z kwiatów drzewa truskawkowego. Miody te, jak np. korsykański czy grecki, mają działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe i warto je stosować np. przy zapaleniu oskrzeli. Na przeziębienie polecany jest też miód z kwiatów bawełny. Z kolei miód z kwiatów ostu może zmniejszać ból gardła i pomóc w rekonwalescencji przy infekcji dróg oddechowych. Jeśli mowa o przeziębieniu, to nie sposób też pominąć produktów, które wytwarzane są z aromatycznych ziół. Sprawdzą się zwłaszcza miody tymiankowe, jak miód hiszpański czy też greckie Euzoea i Eulogia. A wszystko dzięki zawartości olejku tymolowego, który jest pomocny w przypadku schorzeń górnych dróg oddechowych. Okazało się również, że spośród różnych rodzajów miodów, zawartość witaminy C jest w miodzie tymiankowym najwyższa(2).

Jak podawać miód na przeziębienie?

W celu wzmocnienia odporności wiele osób dodaje miód do gorącej herbaty z cytryną. To błąd! Zarówno miód, jak i cytryna stracą bowiem wtedy swoje prozdrowotne właściwości. Jest tak dlatego, ponieważ witamina C, jak i inne składniki odżywcze zawarte w miodzie nie powinny być poddawane działaniu wysokiej temperatury. 40 stopni Celsjusza to maksimum. Jakie są zatem najlepsze, domowe przepisy z miodem na przeziębienie?

  • Najprostszym sposobem jest ssanie miodu nałożonego na łyżeczkę prosto ze słoiczka. Im dłużej, tym lepiej. To doskonały sposób na złagodzenie infekcji gardła.
  • Drugim pomysłem jest, wspomniane już rozpuszczenie miodu w płynie – pod warunkiem, że napój będzie miał maksymalnie 40 stopni Celsjusza. Miód można podać w herbacie, wodzie lub mleku. Do mleka warto też dodać czosnek i odrobinę masła.
  • Możemy też stworzyć gęstą miksturę do picia z zagotowanego, a następnie wystudzonego siemienia lnianego, do której – po usunięciu nasion, dodajemy łyżkę miodu.
  • Miód można też łączyć z szałwią i taką mieszanką płukać zainfekowane gardło.

Najlepszą porą na sięgnięcie po domowe przepisy z miodem jest wieczór. Miód nie tylko ułatwi oddychanie, złagodzi kaszel i zmniejszy ból gardła, ale też może ułatwić zasypianie. Miód, jako sposób na walkę z przeziębieniem i infekcjami jest znany od setek lat. Dlatego warto stosować domowe sposoby naszych babć, aby w naturalny sposób wzmocnić organizm, zwłaszcza w nadchodzącym okresie jesienno-zimowych przeziębień. Warto jednocześnie poszerzyć wiedzę na temat mniej znanych miodów, aby w pełni wykorzystać kryjącą się w tych produktach moc. Zatem – na zdrowie!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.