Miód na serce - najlepsze miody na problemy z sercem - Koneser Miodu

Choroby układu krążenia, takie jak miażdżyca, niedokrwienność czy nadciśnienie, należą do bardzo niebezpiecznych schorzeń. Dlatego warto zapobiegać im na wszelkie możliwe sposoby. Jednym z kluczowych elementów prewencji jest prawidłowa dieta. Prawidłowa, czyli taka, która dostarcza składników bioaktywnych chroniących nasz układ krążenia i wspierających pracę serca. Miód jest jednym z produktów spożywczych szczególnie chętnie badanych przez naukowców. Dzięki temu okazało się, że miód – znany z licznych prozdrowotnych właściwości, jest dobry także na serce. W badaniach wykazano, że ma on zdolność regulowania niektórych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak np. poziom glukozy we krwi, cholesterol czy masa ciała. Miód zawiera cukry – glukozę i fruktozę oraz pierwiastki, takie jak miedź i cynk, które mogą odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka sercowego(1). Również obecny w miodach potas, w połączeniu z wapniem i magnezem wspiera prawidłową pracę serca i wspomaga układ nerwowy. Miód pomaga też obniżyć poziom szkodliwego cholesterolu (czytaj więcej: Miód na cholesterol), będącego jedną z przyczyn choroby niedokrwiennej serca i nadciśnienia tętniczego. Zauważono też, że niektóre flawonoidy w miodzie modulują ryzyko sercowo-naczyniowe poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego i zwiększenie biodostępności tlenku azotu, który ma wiele działań kardioprotekcyjnych (m.in. regulacja ciśnienia krwi czy napięcia naczyniowego)(2). Przykładem miodu, po który warto sięgać przy schorzeniach układu krążenia, jest miód leśny. Podobnie, jak inne miody zawiera on łatwoprzyswajalne cukry proste, a jednocześnie łączy w sobie prozdrowotne składniki z pyłków roślin i spadzi.

Jak miód wpływa na cholesterol?

Przywołane badania wyraźnie wskazują, że miody są produktami, które powinny zagościć w codziennym jadłospisie, jeśli chcemy wspierać pracę naszego serca. Prawdziwe miody (czytaj więcej: Jak rozpoznać prawdziwy miód?), to naturalne produkty mające szereg właściwości prozdrowotnych. Zawierają witaminy, substancje mineralne, enzymy czy flawonoidy. Miód zaleca się, aby obniżyć ciśnienie, polepszyć krążenie krwi i zapobiegać chorobie wieńcowej. Pracę serca miody wspierają m.in. dzięki zawartym w nim witaminom, które są jednocześnie silnymi antyoksydantami, takim jak: prowitamina A oraz witaminy C czy E. Niedobór witaminy E może np. skutkować zakłóceniem pracy mięśni, a przecież serce to nasz najważniejszy mięsień! Wszystkie antyoksydanty – hamując szkodliwe wolne rodniki, chronią nasz układ sercowo-naczyniowy przed miażdżycą i innymi chorobami. Dzięki wzmacniającemu działaniu miodu na mięsień sercowy dochodzi do polepszenia krążenia krwi w organizmie(3). Należy przy tym pamiętać, że przyswajanie substancji z miodu do krwioobiegu rozpoczyna się już w jamie ustnej poprzez układ naczyń krwionośnych. Dlatego właśnie korzystne jest przyjmowanie go w naturalnej postaci i trzymanie przez jakiś czas w ustach(4). Nie zaleca się natomiast podgrzewania miodu do temperatury powyżej 40 stopni Celsjusza, gdyż wtedy traci on swoje właściwości.

Jakie miody wspierają pracę serca?

Jaki zatem rodzaj miodu wybrać na wzmocnienie serca, na nadciśnienie i inne schorzenia? Jednym z miodów wymienianych, jako szczególnie korzystny na serce jest miód gryczany (np. Broliu lub Serksno Medus). Zawiera on bowiem dużo cukrów prostych, które  są łatwo wchłaniane przez układ krwionośny i odżywiają nasz kluczowy mięsień. Ten rodzaj miodu jest też bogaty w związki flawonoidowe, pomagające zwiększyć elastyczność i wytrzymałość naczyń włosowatych. Miód gryczany jest też źródłem rutyny, która zwiększa przyswajalność witaminy C – jednego z najważniejszych antyoksydantów oraz zawiera łatwoprzyswajalne żelazo. Oba te składniki poprawiają elastyczność i wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych. Wśród mniej znanych produktów  warto też bliżej poznać właściwości wspomnianych już miodów leśnych, które dostępne są z naturalnymi, zdrowymi dodatkami, jak np. papryczka chili, cynamon czy trufle. Bogaty w antyoksydanty – witaminę C, E, prowitaminę A oraz flawonoidy, jest także miód akacjowy (np. Hilltop). Z kolei pochodzące z mandarynek, a konieczne dla prawidłowej pracy serca pierwiastki takie jak potas, wapń i magnez zawiera pyszny miód mandarynkowy Solmielato. Dla osób zmagających się z nieprawidłowym krążeniem krwi polecić można też miody z chruściny jagodnej, czyli drzewa truskawkowego – np. korsykański lub greckie Stayia i Eulogia. W przypadku kłopotów z sercem zaleca się też sięganie po miód ze spadzi iglastej. Wszyscy znamy powiedzenie, że ktoś może „lać miód na serce”. Warto potraktować je dosłownie i codziennie polać odrobiną miodu nasz kluczowy mięsień, aby pracował jak najlepiej i cieszył się – a my razem z nim, jak najlepszym zdrowiem. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.