Miód nektarowy czy spadziowy, który wybrać? - Koneser Miodu

Podstawowym podziałem rodzajów miodów jest ich podział ze względu na rodzaj tzw. pożytku, z którego powstają na miód nektarowy oraz miód spadziowy. Pierwszy powstaje z nektaru kwiatów danej rośliny, natomiast drugi z tzw. spadzi, czyli soków drzewa oraz wydzielin żerujących na nim owadów. Jak wygląda ten proces produkcji obu rodzajów miodów?Wszystko rozpoczyna się w momencie zlokalizowania pożytku przez pszczołę, która pobiera wybrany pokarm specjalną trąbką o długości ok. 6 mm. Nektar lub spadź są następnie gromadzone w specjalnym wolu, gdzie – dzięki enzymom rozkładającym cukry, rozpoczyna się proces powstawania miodu. Ciekawostką jest to, że pszczoły przez całe życie zbierają tylko jeden rodzaj pożytku. Kiedy pszczoła zbieraczka wróci do ula, przekazuje pokarm robotnicom. Przy okazji tego procesu produkt wzbogacają kolejne enzymy. Następnym etapem jest umieszczenie powstałego w ten sposób tzw. nekropu, w plastrach. Gdy pszczoły uznają, że nekrop jest gotowy, pokrywają plaster woskiem, co ma chronić miód przed zepsuciem, zanieczyszczeniami i szkodliwymi warunkami zewnętrznymi. Zabezpieczony nekrop dojrzewa i zachodzą w nim zmiany chemiczne, które powodują, że przekształca się on w znany nam miód. Dojrzały miód pszczelarze wydobywają z plastrów poprzez odwirowanie, a następnie odcedzenie przez specjalne sita, aby pozbyć się ewentualnych zanieczyszczeń. Ostatnim etapem jest pakowanie gotowego produktu do słoiczków lub innych opakowań.  Skoro zatem proces powstawania obu rodzajów miodów – zarówno nektarowego, jak i spadziowego jest podobny, to jak możemy je rozpoznać i odróżnić od siebie? Przede wszystkim spójrzmy na kolormiód spadziowy jest zdecydowanie ciemniejszy, bardziej brunatny, a wręcz bywa niemal czarny. Jest on też bardziej gęsty od miodu nektarowego i ma charakterystyczny, nieco ostry smak, w którym wyraźniej czuć np. żywicę.

Cenne właściwości miodu nektarowego

Miody nektarowe mają wiele właściwości prozdrowotnych, ponieważ zawierają w sobie substancje bioaktywne charakterystyczne dla gatunku rośliny, z której powstały. Najbardziej różnorodny skład mają miody wielokwiatowe (np. meksykański czy irlandzki), będące mieszanką nektarów z wielu roślin. Zawierają one różnorodne witaminy, kwas foliowy, a także substancje mineralne (np. potas, magnez czy wapń). Podobnie, jak inne rodzaje miodów, miody wielokwiatowe wykazują właściwości przeciwbakteryjne, a także wykazano, że mają one wyższą niż inne miody zdolność hamowania wzrostu drożdży(1). Miody wielokwiatowe zebrane latem mogą pomóc w okresie jesienno-zimowych infekcji, w razie kłopotów ze skórą czy układem kostnym. Z kolei te zebrane wiosną polecane są osobom mającym problemy z układem krążenia, ponieważ mają więcej łatwoprzyswajalnych cukrów prostych wspierających pracę serca. Warto też zapoznać się z właściwościami miodów nektarowych powstałych z jednego rodzaju roślin (tzw. miody mono lub jednokwiatowe). Na przykład popularny miód akacjowy to źródło witamin A, C i E oraz flawonoidów. Wszystkie te substancje to tzw. antyoksydanty, które zwalczają szkodliwe wolne rodniki. Naukowcy widza w miodzie akacjowym potencjalnego kandydata do profilaktyki raka, a także pomoc dla osób zmagających się z chorobą Alzheimera(2). Również inne, mniej znane miody nektarowe mają wiele cech, które mogą wspierać nasz organizm. Miód cytrynowy pomaga w walce z przeziębieniem, a nawet migreną czy problemami ze snem, miód z kwiatów ostu wspomaga trawienie i pracę wątroby, a miód z kwiatów bożodrzewu, pochodzi z rośliny, którą naukowcy badają pod kątem jej właściwości antynowotworowych(3).

Zdrowotne właściwości miodu spadziowego

Miody spadziowe (np. Solmielato, Velkovmed czy Stayia Farm) różnią się od nektarowych rodzajem pożytku, z którego powstały. To jednak nie jedyna różnica. Miody spadziowe mają też inny skład, a przez to też nieco odmienne właściwości. Charakteryzuje je m.in. niższa zawartość cukrów prostych, za to większe bogactwo składników bioaktywnych niż w przypadku miodów nektarowych – mają w sobie np. więcej minerałów, enzymów czy związków fenolowych. Miody spadziowe pomagają w gojeniu się ran, a dzięki zawartości azotanu mogą chronić nasz żołądek. Po miody spadziowe warto też sięgać np. po kuracji antybiotykowej, ponieważ zawarte w nich oligosacharydy wykazują aktywność prebiotyczną(4). Ze względu na to, z jakiego drzewa została zebrana spadź, miody spadziowe dzielimy dodatkowo na miody liściaste i iglaste – mają one nieco odmienne właściwości, o których warto wiedzieć. Miody spadziowe iglaste jedzmy w czasie problemów z drogami oddechowymi i gdy męczy nas kaszel. Skutecznie walczą też one z drobnoustrojami(5). Z kolei miody liściaste mogą wspierać nasze nerki czy stawy.

Który miód wybrać – spadziowy czy nektarowy?

Jak widać nie można wskazać, czy lepszy jest miód nektarowy, czy spadziowy. Każdy z nich charakteryzuje się bowiem nieco innymi właściwościami, a ich poznanie pomoże nam sięgać po produkt najbardziej odpowiedni do naszych preferencji czy stanu zdrowia. Należy natomiast podkreślić, że cechą wspólną są prozdrowotne właściwości obu rodzajów miodu – przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Każdy miód to bowiem skarbnica substancji bioaktywnych: witamin, minerałów, antyoksydantów czy enzymów. Niemniej, dla mniej zdecydowanych Koneserów Miodu warto wspomnieć, że istnieją też tzw. miody leśne, będące mieszanką miodu nektarowego i spadziowego. Łączą one w sobie cechy obu powyższych rodzajów miodów. Dodatkowo mają one tę unikalną cechę, że świetnie można je połączyć z innymi naturalnymi dodatkami, czego przykładem jest miód z papryczką chili, z pałeczkami cynamonu czy z czarnymi truflami. Wszystkie miody zawierają składniki bioaktywne cenne dla naszego zdrowia. Wiedza na temat tego, czym różnią się miody spadziowe od nektarowych oraz jakie mają właściwości, pomoże nam w wyborze nie tylko produktu najsmaczniejszego, ale też najkorzystniejszego dla naszego zdrowia.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.