Miód pitny – co warto wiedzieć? - Koneser Miodu

Istnieje wiele rodzajów miodów. Oferta tych produktów jest tak bogata, że coraz częściej stają się one nie tylko dodatkiem do kanapki naszego dziecka, ale także słodkimi prezentami, którymi chętnie obdarowujemy bliskich dorosłych. Pięknie zapakowany zestaw czy nawet pojedynczy słoiczek miodu może słodko wyrazić naszą miłość lub być eleganckim podziękowaniem np. dla rodziców podczas wesela (czytaj więcej: Miód personalizowany na wesele). Na rynku dostępne są między innymi eleganckie miody z dodatkami, np. miody leśne z czarnymi truflami, pałeczkami cynamonu i papryczką chili. Na wyjątkowe okazje kupić możemy nawet miód z płatkami jadalnego złota. Dla osób lubiących poznawać smaki z dalekich stron świata polecamy z kolei australijskie miody eukaliptusowe (np. Jarrah, Wandoo lub Black Butt) lub nowozelandzki miód manuka. Obdarowanego możemy też zaskoczyć aksamitnymi miodami kremowanymi z Irlandii.  

Mówiąc o ofercie miodów dla dorosłych, należy wspomnieć również o miodach pitnych, które powstają z fermentacji miodu pszczelego. Miód pitny uznaje się za najstarszy znany napój alkoholowy. Według starożytnych pili go sami bogowie. W Polsce miód pitny był popularny w średniowieczu i jako trunek szlachetny stawiany był głównie na stołach osób zamożnych.

Właściwości miodów pitnych

Wszystkie miody mają właściwości korzystne dla zdrowia, a dodatkowo każdy rodzaj miodu ma pewne indywidualne cechy, o których warto wiedzieć, by wybrać produkt najlepiej pomagający na dane schorzenie. Na przykład miód kasztanowy ma wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową m.in. przeciwko bakterii E. coli(1), w miodzie tymiankowym jest wyjątkowo duża zawartość witaminy C(2), a miód z kwiatów drzewa truskawkowego ma potencjalne działanie antynowotworowe w przypadku raka okrężnicy(3). Natomiast bez względu na rodzaj, wszystkie miody wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Dotyczy to także miodu pitnego. Wzmacnia on dzięki temu układ odpornościowy, pomaga zwalczyć infekcje i może poprawiać funkcjonowanie układu krwionośnego. Oczywiście należy pamiętać, że pomimo tych właściwości miód pitny wciąż jest napojem alkoholowym i nie może być traktowany jako lekarstwo, a jedynie wsparcie organizmu. Dlatego najlepiej go spożywać doraźnie i tylko w małych ilościach!

Gatunki miodu pitnego

Miód pitny jest to napój alkoholowy powstały w wyniku fermentacji brzeczki miodu pszczelego, czyli wodnego roztworu miodu naturalnego. Najpopularniejsze rodzaje miodu pitnego to: 

półtorak – powstaje on z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej połową jednostki objętości wody, jest bardzo słodki, a zawartość alkoholu w tym miodzie może wynosić od 14% do nawet 18%,

dwójniak – powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej jedną jednostką objętości wody, zawiera do 16% alkoholu i ma smak delikatniejszy niż półtorak,

trójniak – na jednostkę objętości miodu przypadają w nim dwie jednostki objętości wody, uważany jest za miód półsłodki i zawiera od 12% do 15% alkoholu,

czwórniak – powstaje z jednej jednostki objętości miodu rozcieńczonej w trzech jednostkach objętości wody, uznaje się go za miód półwytrawny o zawartości alkoholu od 9% do 12%.

Możemy też miody pitne podzielić na miody niesycone i sycone (inaczej warzone). Miody sycone powstają w wyniku fermentacji brzeczki, która była wcześniej powoli gotowana przez pewien czas.

Jak zrobić miód pitny?

Produkcja miodu pitnego wymaga przede wszystkim czasu i cierpliwości. Niezbędny jest oczywiście także odpowiedni sprzęt: kocioł do przygotowania brzeczki, szklany balon oraz rurka fermentacyjna. Dobrze również przygotować wcześniej gumowy wężyk do ściągania płynów, butelkę do przyrządzenia tzw. matki drożdżowej oraz butelki na gotowy produkt. Wszystko musi być dokładnie umyte.

Pierwszym etapem produkcji miodu pitnego jest matka drożdżowa, najlepiej ze szlachetnych drożdży, żyjących już około roku. Można jednak ułatwić sobie zadanie, stosując drożdże aktywne, których 10g wsypujemy do 0,5 litra wody o temperaturze 35-37 stopni Celsjusza i czekamy 15 minut.

Kolejnym etapem jest przygotowanie brzeczki. Wybieramy odpowiednie proporcje, w zależności od tego, jaki rodzaj miodu chcemy uzyskać. Ważne, aby woda nie miała więcej niż 40 stopni Celsjusza, ponieważ w wyższej miód straci swoje właściwości prozdrowotne. Po ostygnięciu roztworu dodajemy do niego matkę drożdżową lub drożdże aktywne.

Całość przelewamy następnie do szklanego balonu, gdzie nastąpi proces fermentacji. Zamykamy go korkiem z rurką fermentacyjną. Najlepiej produkt przechowywać w temperaturze 20-25 stopni C. Fermentacja burzliwa rozpoczyna się pojawieniem piany i trwa od 5 do 10 dni. Potem następuje tzw. fermentacja cicha i trwa do 6 tygodni. W tym czasie pojawia się osad, który trzeba szybko, ale delikatnie usuwać. Polega to na przelaniu miodu z naczynia tak, by nie zmącić osadu, który ma być usunięty.

Po usunięciu osadu ponownie przelewamy miód pitny do szklanego balonu i odstawiamy go w ciemne, chłodne miejsce (10-15 st. C). Cały czas należy obserwować trunek i reagować, gdy tylko ponownie wytrąci się osad. Powtarzamy wtedy proces przelania miodu, czyszczenia naczynia i ponownego wlania napoju do balonu.

Ostatnim etapem jest przelaniu miodu pitnego do butelek. Najlepiej zacząć od jednej, odstawić ją na jakiś czas w ciepłym miejscu i sprawdzić czy nie mętnieje. Jest napój jest klarowny możemy mieć pewność, że miód pitny jest gotowy. 

Miody to bogactwo produktów, wśród których każdy Koneser Miodu znajdzie coś dla siebie. Są wśród nich pyszne miody dla dzieci, eleganckie miody na prezent, a także miody pitne tylko dla dorosłych smakoszy. Warto poznać zalety różnych rodzajów miodów, by jak najtrafniej dopasować produkt do gustów i potrzeb swoich lub bliskiej nam osoby.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.