Miód przeciw... Co zwalcza miód? - Koneser Miodu

Miód już w starożytności uznawany był za produkt służący zdrowiu. Cieszył się popularnością m.in. wśród Greków. Hipokrates uważał, że miód zapewnia zdrowie i długowieczność, dlatego sam jadł go w znacznych ilościach, dożywając zresztą sędziwego wieku. Z kolei Homer nazywał go „słodką potrawą bogów”. Greccy sportowcy jedli miód, by dodać sobie energii. Również Rzymianie stosowali miód nie tylko do słodzenia – był używany m.in. do konserwowania żywności i do przyrządzania potraw. Także współczesna medycyna i farmacją korzystają z dobrodziejstw miodu, który zaliczany jest do tzw. superfoods (czytaj więcej: Top 5 superfood). Badania potwierdzają, że niemal każdy rodzaj miodu ma pewne cechy, które wyróżniają go spośród innych. Na przykład miód kasztanowy w badaniach wykazywał wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową m.in. przeciwko bakterii E. Coli(1).  Z kolei miody wielokwiatowe (jakimi są m.in. miody walijski, brytyjski i meksykański) wykazały na ogół większe działanie hamujące wzrostu 40 szczepów drożdży(2). Inne badania wskazują na potencjalne działanie antynowotworowe miodu truskawkowego w przypadku raka okrężnicy(3). Jak zatem widać, warto dowiedzieć się jak najwięcej o miodzie, a także poszczególnych jego rodzajach, aby świadomie korzystać z dobrodziejstwa „płynnego złota”.

Miód – naturalny  antybiotyk

Miody zawierają całą paletę składników bioaktywnych. To produkty bogate łatwoprzyswajalne cukry proste, kwasy organiczne, białka, enzymy, mikro- i makroelementy, witaminy, flawonoidy i inne, cenne składniki bioaktywne. Dotychczasowe badania potwierdziły obecność w miodzie ok. 600 lotnych kompozycji, które przyczyniają się do jego potencjalnych efektów biomedycznych(4). Jedną z najbardziej znanych właściwości miodu jest jego działanie antybakteryjne. Jest to wynikiem obecności substancji pochodzących z gruczołów ślinowych pszczół enzymów (np. enzymu o nazwie lizozym czy apicydyny), a także zawartości nadtlenku wodoru. Miód zawiera też antybakteryjny peptyd – inhibinę. Nic zatem dziwnego, że miody nazwa się naturalnym antybiotykiem. Wśród miodów o działaniu przeciwbakteryjnym na szczególną uwagę zasługuje miód manuka, w którym stężenie przeciwbakteryjnego methylglyoxalu jest od 10 do nawet 50 razy wyższe niż w innych miodach. Z kolei właściwości miodu gryczanego (takiego, jak np. Broliu czy Serksno Medus) sprawiają, że w badaniu wykazał on korzystny wpływ na gojenie się ran(5). Również miód wrzosowy (jak np. szkocki lub hiszpański) zalicza się do miodów o dużych właściwościach antybakteryjnych(6).

Miód a ryzyko zawału

Choroby serca  i układu krążenia są wyjątkowo niebezpieczne i stanowią często bezpośrednie zagrożenie życia. Kontakt z lekarzem i stosowanie się do jego zaleceń jest w tym wypadku niezbędne. Serce może wzmocnić i wesprzeć m.in. odpowiednia dieta. Warto, by znalazło się w niej miejsce dla miodu (czytaj więcej: Miód na serce). Wykazano bowiem, że miód korzystnie wpływa na serce. Ma on m.in. zdolność regulowania niektórych czynników ryzyka sercowo-naczyniowego, takich jak np. poziom glukozy we krwi, cholesterol czy masa ciała. Miód zawiera także cukry – glukozę i fruktozę oraz pierwiastki, takie jak miedź i cynk, które mogą odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka sercowego(7). Miody, jak np. miody pomarańczowe (ApicolaHilltop, Solmielato) zawierają również flawonoidy. Zaobserwowano, że niektóre flawonoidy w miodzie zmniejszają stres oksydacyjny i zwiększają biodostępność tlenku azotu, który m.in. reguluje ciśnienie krwi i napięcie naczyniowe(8). Oprócz wspomnianego miodu gryczanego, na schorzenia związane z układem krążenia poleca się m.in. miody leśne. Warto sięgnąć zwłaszcza po miód leśny z pałeczkami cynamonu. Połączenie miodu z cynamonem zmniejsza poziom cholesterolu w tętnicach i może pomóc w ochronie przed zawałem serca(9).

Miód na wrzody żołądka

Najczęstszą przyczyną wrzodów żołądka (nawet do 80%) jest zakażenie bakterią Helicobacter pylori. Inne przyczyny to: niesteroidowe leki przeciwzapalne, nadmiar kwasu solnego, palenie papierosów czy wreszcie podłoże genetyczne. Antybakteryjne i przeciwzapalne właściwości miodów sprawiają, że mogą one znacznie pomóc w łagodzeniu dolegliwości związanych z tą uciążliwą chorobą. Miód jako naturalny środek ma potencjał ochronny dla żołądka, co pokazują wyniki różnych badań. Miód zapewnia gojenie się błony śluzowej głównie poprzez działanie przeciwutleniaczy, przeciwzapalnych i komórkowych mechanizmów ochronnych(10). W jednym z badań, doustne leczenie szczurów ekstraktami miodu zmniejszyło wrzody żołądka, ogólną kwasowość, objętość soku żołądkowego i złagodziło zmiany histopatologiczne spowodowane salicylanem acetylu. Stwierdzono, że miód może być stosowany do leczenia ostrych wrzodów żołądka(11). W przypadku wrzodów żołądka warto sięgnąć po wspomniane wyżej miody o silnym działaniu antybakteryjnym, jak np. miód manuka – jedną z bakterii wrażliwych na niego jest właśnie Helicobacter pylori(12). Dobre będą też miody spadziowe (np. bułgarski czy włoski). Uważa się, że zawartość azotanu w miodzie, którego więcej mają ciemne miody spadziowe działa ochronnie na żołądek(13).

Biegunka? Nie z miodem!

Przyczynami biegunki mogą być m.in. rotawirusy i bakterie. W takim przypadku z pomocą również mogą przyjść naturalne miody, które mają właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Stwierdzono, że biegunka i zapalenie żołądka i jelit szybko ustępują po podaniu miodu(14). W stężeniu 5% miód skrócił czas trwania biegunki w przypadku bakteryjnego zapalenia żołądka i jelit w porównaniu z grupą stosującą cukier w płynie(15). W przypadku biegunki wywołanej czynnikami bakteryjnymi warto sięgnąć po wspomniane miody o sinym działaniu antybakteryjnym, jak miód manuka, miód gryczany czy miód wrzosowy. Dla wzmocnienia układu pokarmowego i namnożenia dobrych bakterii dobry będzie miód spadziowy, który dzięki występujących w nim oligosacharydom wykazuje aktywność prebiotyczną(16). Warto też jeść miód rozmarynowy, który pochodzi z rośliny, co do której wykazano, że wyciągi z niej zawierają związki fenolowe, działające przeciwgrzybiczo i bakteriobójczo(17).

Miody mają właściwości przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne. Dzięki temu wspierają one organizm w walce z wieloma schorzeniami wywołanymi szkodliwą działalnością tych drobnoustrojów. Jednocześnie miody mogą być wartościowym pożywką dla dobrych bakterii w naszym przewodzie pokarmowym. Jedzmy miody na zdrowie!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.