Miód spadziowy - prawdziwie królewski miód! - Koneser Miodu

Powstawanie miodu zwykle kojarzy się z pszczołami zbierającymi kwiatowy nektar. Miód spadziowy to jednak zupełnie  inny rodzaj miodu. Jak sama nazwa wskazuje, wytwarzany jest z tzw. spadzi, czyli mieszanki lepkich soków wydzielanych przez drzewo i żerujące na nim owady, np. mszyce. Wydzielina ta zbierana jest następnie przez pszczoły i transportowana do ula, gdzie w procesie dalszej fermentacji i zmienia się w miód spadziowy. W zależności od tego, z jakiego rodzaju drzewa została zebrana spadź, powstanie z niej miód spadziowy iglasty lub miód spadziowy liściasty. Oprócz pochodzenia miody te różnią się między sobą także smakiem, aromatem, barwą, właściwościami, a także czasem krystalizacji. Miód zebrany latem pozostaje zwykle płynny na górze, podczas gdy kryształki zbiorą się na dole naczynia, gdy z kolei miód spadziowy zebrany wiosną będzie miał pojedyncze, nieduże kryształki. Miód spadziowy iglasty pochodzi zwykle z jodły, świerku, sosny i modrzewiu. Jest bardziej aromatyczny i ciemniejszy od miodu liściastego, miewa zielony, szary, a nawet wręcz czarny odcień. Ma on także delikatniejszy smak i jest bardziej gęsty, a przez to cięższy, co sprawia, że trudniej go odwirować. Miód spadziowy liściasty najczęściej pochodzi z lipy, klonu, dębu lub jawora. Barwa miodu liściastego jest jasna i z czasem ciemnieje. Jego zapach jest bardziej kwiatowy niż miodu iglastego, a smak może zaskoczyć niejednego Konesera – obok słodyczy można w nim bowiem wyczuć nieco cierpką nutę.

Zdrowotne właściwości miodu spadziowego, czyli na co pomaga miód spadziowy?

Poza pochodzeniem miód spadziowy różni się od miodu nektarowego także składem chemicznym, a więc i właściwościami korzystnymi dla organizmu. Miody spadziowe (takie jak włoski Solmielato czy bułgarski Velkovmed) charakteryzują się zazwyczaj mniejszą zawartością cukrów prostych oraz wyższą wartością pH, kwasowości, przewodnictwa elektrycznego, białek, minerałów, związków fenolowych i oligosacharydów w porównaniu do miodów kwiatowych, co przyczynia się do ich niezwykłych biologicznych właściwości(1). Zawierają one także więcej substancji bioaktywnych – w tym enzymów, pierwiastków, takich jak potas, wapń czy magnez(2) i substancji o działaniu antybiotycznym. Nic zatem dziwnego, że miody spadziowe nazywane bywają miodami królewskimi. Miód spadziowy szczególnie polecany jest w problemach żołądkowych, gdyż zawarte w nim azotany mogą chronić ten organ(3). Również obecne w nim oligosachardy mogą być wsparciem dla układu pokarmowego, ponieważ mają one działanie prebiotyczne(4). Prebiotyki stanowią pożywkę dla dobroczynnych bakterii jelitowych, a jak wiadomo prawidłowa flora bakteryjna, to jedna z podstaw zdrowia całego organizmu. Oprócz problemów z układem pokarmowym miód spadziowy pomaga też na pracę nerek, układu oddechowego, serca oraz w gojeniu się ran(5).

Miód spadziowy iglasty czy liściasty – który lepszy?

Jak wspomniano miody spadziowe – ze względu na to, z jakiego rodzaju spadzi powstały, dzielimy na miody liściaste i miody iglaste. Oba te rodzaje miodu różnią się pod względem właściwości korzystnych dla zdrowia. Każdy miód spadziowy ma więc swoje zalety i nie można wskazać, który z nich jest lepszy. Wykazano np. wysoką aktywność przeciwdrobnoustrojową miodu iglastego – wśród 60 próbek, to właśnie ten rodzaj miodu (obok tymiankowego) okazał się najbardziej skuteczny w walce z drobnoustrojami(6). Miód iglasty warto też jeść, gdy mamy problemy z drogami oddechowymi (warto podawać go np. dzieciom w okresie przeziębień), sercem czy też cierpimy na anemię. Miód ze spadzi liściastej to także cenne źródło substancji bioaktywnych. Podobnie, jak inne rodzaje miodu wykazuje on działanie antybakteryjne. Sięgajmy po niego, aby wspomóc pracę wątroby i dróg żółciowych, nerek oraz w razie problemów ze stawami. Przykładem miodu liściastego jest miód ze spadzi dębowej – bogaty w magnez, potas, sód czy fosfor. Ciekawym przykładem miodów, o których warto wspomnieć przy omawianiu miodów spadziowych, są miody leśne. Stanowią one unikalne połączenie bogactwa składników bioaktywnych pochodzących z miodów spadziowych z substancjami charakterystycznymi dla miodów nektarowych. Dzięki temu miody leśne są jedyne w swoim rodzaju, także pod względem właściwości prozdrowotnych. Doskonale łączą się też z naturalnymi dodatkami, np. ostrą papryczką chili, działającym antyseptycznie aromatycznym cynamonem czy wyrafinowaną czarną truflą. Miód spadziowy to produkt wyjątkowy pod każdym względem. Bez względu na to, czy wybierzemy ten ze spadzi liściastej, czy iglastej, na pewno skorzystamy z całego bogactwa składników bioaktywnych, a jednocześnie odkryjemy nowe, czasem zaskakujące smaki i aromaty. Miody spadziowe to zatem prawdziwa gratka dla każdego Konesera Miodów.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.