Na jakie dolegliwości pomaga miód-sprawdź! - Koneser Miodu

Miód powstaje z nektaru lub spadzi, pochodzących z roślin miododajnych (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne). Pierwszy etap jego wytwarzania to zebranie pożytku przez pszczołę zbieraczkę do specjalnego wola, gdzie rozpoczyna się proces rozkładania cukrów, a więc początek powstawania miodu. Zbieraczka przekazuje następnie zdobycz robotnicom z ula, dzięki czemu pożytek jest wzbogacany o kolejne enzymy. Niezwykły proces wytwarzania jest jednym z powodów, dla których miód to produkt unikalny pod względem właściwości prozdrowotnych. Drugim powodem jest fakt, że miód zawiera w sobie składniki bioaktywne pochodzące z roślin, z jakich powstał. Naukowcy do tej pory potwierdzili w miodach obecność około 600 substancji lotnych sprawiających, że miody wykazują tak liczne cechy biomedyczne(1). Badania potwierdzają też, że niemal każdy rodzaj miodu ma swoje indywidualne właściwości prozdrowotne, w zależności od tego, z jakich roślin i w jakim regionie powstał. Na przykład miody z Antypodów wykazują silne działanie antybakteryjne: miód eukaliptusowy (jak australijskie miody Wandoo czy York Gum) ma działanie przeciwdrobnoustrojowe przeciwko dużej liczbie mikroorganizmów(2), a nowozelandzki miód manuka zawiera najwięcej antybakteryjnego methylglyoxalu(3). Sprawdźmy zatem, jak jedząc poszczególne rodzaje miodów można w realny sposób wesprzeć swoje zdrowie.

Jaki miód na co pomaga?

Wszystkie miody zawierają składniki bioaktywne powodujące, że są to produkty o działaniu antybakteryjnym, przeciwwirusowym, antygrzybicznym i przeciwzapalnym. Dodatkowo każdy rodzaj miodu (czytaj więcej: O rodzajach miodów słów kilka) ma swoje własne, unikalne właściwości. Najpopularniejszym zastosowaniem miodu jest sięganie po niego w czasie przeziębienia. Warto wtedy otworzyć np. słoiczek miodu akacjowego, ponieważ zawiera on m.in. witaminę C. Na przeziębienie i infekcje górnych dróg oddechowych sprawdzą się także miody tymiankowe, jak miód hiszpański czy greckie Euzoea i Eulogia. To miody zawierające olejek tymolowy pomocny w tego rodzaju schorzeniach. Poza tym okazało się też, że zawartość witaminy C jest – w porównaniu z innymi przebadanymi miodami, najwyższa właśnie w miodzie tymiankowym(4).

Miody znane są też ze swojego korzystnego wpływu na serce. Wykazano, że miód może regulować niektóre czynniki ryzyka sercowo-naczyniowego, m.in. poziom glukozy we krwi, cholesterol czy masę ciała. W miodach zawarte są cukry proste – glukoza i fruktoza oraz pierwiastki (np. miedź i cynk), które mogą odgrywać istotną rolę w zmniejszaniu ryzyka sercowego(5). Dobry dla serca jest wspomniany miód gryczany (czytaj więcej: Miód gryczany - właściwości i zastosowanie) (jak litewskie Sekrsno czy Broliu Medus), w którym znajdziemy łatwoprzyswajalne żelazo oraz rutynę, pomagającą w przyswajaniu witaminy C. Oba te składniki poprawiają elastyczność i wytrzymałość ścian naczyń krwionośnych. Dla obniżenia jednego z czynników ryzyka sercowego warto jeść miód z kwiatów bergamotki. Wykazano, że bergamotka ma znaczny stopień zdolności do wychwytywania szkodliwych wolnych rodników oraz działanie wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu(6).

Oprócz pojedynczych organów w naszym ciele miody wspierają także pracę całych układów. Na przykład w pracy układu moczowego pomogą miody z kwiatów sierkiernicy czy ogórecznika lekarskiego, które mają działanie moczopędne. Z bakteriami, jakie często zakłócają pracę tego układu, walczyć pomogą np. miód kasztanowy, zwalczający bakterie E.Coli lub silnie antybakteryjny miód manuka. Miód manuka warto też jeść w przypadku kłopotów z układem pokarmowym, ponieważ jedną z bakterii wrażliwych na niego jest Helicobacter pylori(7), czyli bakteria powodująca wrzody żołądka. Wsparciem układu pokarmowego będą też miody spadziowe (np. Solmielato, Velkovmed czy grecki miód ze spadzi dębowej), ponieważ zawarte w nich oligosacharydy mają działanie prebiotyczne(8). Warto też wspomnieć, że miody działają korzystnie nie tylko na zdrowie, ale też urodę. Są doskonałe w pielęgnacji włosów (czytaj więcej: Miód na piękne włosy) oraz skóry (czytaj więcej: Jak miód działa na skórę twarzy?).

Z czym łączyć miód?

W kuchni miody można łączyć niemal ze wszystkim. Dodajemy je chętnie do herbat, marynat mięsnych i rybnych czy sosów sałatkowych. Miód jest też doskonałym dodatkiem do ciast i innych wypieków. Granicą jego zastosowania jest nasza wyobraźnia kulinarna.

Natomiast dla zdrowia, połączenia miodu z innymi, naturalnymi produktami to sposoby znane i stosowane od wieków. Na przykład, tworząc domowe mikstury z miodem na przeziębienie, chętnie łączymy miód z mlekiem. Taki napój najlepiej pić wieczorem, ponieważ działa lekko nasennie. W czasie zmagania się z infekcjami doskonałym pomysłem jest też połączenie miodu z antybakteryjnym czosnkiem lub zastąpienie nim cukru w syropie z cebuliNaukowcy także sprawdzili, z czym warto łączyć miód. Takim składnikiem jest np. żurawina, co do której badania sugerują, iż może ona zapobiegać infekcjom dróg moczowych(9). Warto ją zatem jeść z jednym z wyżej wspomnianych miodów, korzystnie działających na układ moczowy. Z kolei w domowych maseczkach na trądzik warto zastosować miód z cynamonem. Takie połączenie może działać przeciwko bakteriom propionibacterium acnes i staphylococcus epidermidis odpowiadającym za powstawanie trądziku(10). Cynamon może mieć też działanie ochronne w przypadku tzw. syndromu metabolicznego, na który składają się różnego rodzaju choroby, w tym m.in. otyłość(11).

Na rynku dostępne są również miody kremowane (czytaj więcej: Wszystko co trzeba wiedzieć o kremowaniu miodu), już połączone z naturalnymi dodatkami np. zawierającymi w sobie idealną proporcję kwasów omega-6 do omega-3 i aż 10 aminokwasów ziarnami konopi siewnej czy bogatym w aż w 190 różnych składników rokitnikiem.

Po jakim czasie widać efekty kuracji miodowych?

W przypadku miodu na efekty korzystne dla zdrowia nie trzeba długo czekać. Już w jamie ustnej następuje częściowe wchłanianie miodu poprzez układ naczyń krwionośnych, bezpośrednio do krwiobiegu. W ten sposób miód działa na mięsień sercowy, stąd korzystne jest przyjmowanie go w naturalnej postaci i trzymanie przez jakiś czas w ustach(12). W przypadku stosowania domowych maseczek z miodem na włosy i skórę pierwsze efekty zauważymy mniej więcej już po tygodniu. Jeśli natomiast chcemy zadbać o linię, przygotujmy sobie wieczorem wodę z miodem i cytryną. Najczęściej wypijamy ją przed śniadaniem, ponieważ wspiera układ pokarmowy i polepsza metabolizm. Możemy też napój wypić tuż przed snem, aby łatwiej zasnąć i skorzystać z detoksykacyjnego efektu snu głębokiego. Uwaga – woda, do której dodajemy miód nie może mieć więcej niż 40 stopni Celsjusza, ponieważ w wyższej miód straci swoje właściwości. Efekty picia wody z miodem i cytryną widoczne są po mniej więcej dwóch tygodniach.

Miody to prawdziwe bomby składników bioaktywnych i po prostu nie sposób wymienić działania każdego rodzaju miodu na nasze zdrowie. Możemy być natomiast pewni, że bez względu na to, po jaki miód sięgniemy, organizm na pewno na tym skorzysta.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.