Najpopularniejsze rośliny miododajne - Koneser Miodu

Tysiące lat wspólnego życia na jednej planecie nauczyły ludzi, że pszczoły przynoszą nam ogromne korzyści. Bez nich nie byłoby życia na ziemi. Niestety, to jednocześnie ludzka działalność jest coraz większym zagrożeniem dla naszych małych przyjaciół. Z powodu zmian w użytkowaniu gruntów następuje utrata ich naturalnych siedlisk, do tego dochodzą choroby, zmiany klimatu i powszechne stosowanie herbicydów. Eksperci alarmują, że aż 40% zapylaczy – zwłaszcza pszczół i motyli, może być zagrożonych wyginięciem(1). Wśród metod poprawy sytuacji zalecają m.in. zwiększenie przyjaznych, bogatych w kwiaty siedlisk(2). Pszczoły do wytwarzania miodu potrzebują roślin miododajnych, czyli takich, która zwykle mają wonne, kolorowe kwiaty oraz kwitną długo i obficie. Z nich pszczoły pobierają nektar. Jednak rośliny miododajne to także drzewa, które są źródłem spadzi, czyli mieszanki lepkich soków wydzielanych przez drzewo i żerujące na nim owady, np. mszyce. Zagrożeniem dla pszczół są także tzw. monokultury. Dlatego warto sadzić różne rośliny miododajne, które kwitną o różnych porach roku.  Szczególnie trudno mają pszczoły w miastach, gdzie bardzo jest mała różnorodność roślin. Najczęściej możemy spotkać tu trawniki, które nie zapewniają pszczołom pokarmu. Na szczęście coraz popularniejsze staje się w miastach – zamiast wysiewania trawników, wysiewanie łąk. To zdecydowanie dobra praktyka, którą każdy z nas może naśladować także we własnym ogórku czy na balkonie. Zapewniając pszczołom pożywienie, zyskamy ich wdzięczność w postaci pysznych miodów. Bogactwo i różnorodność roślin to m.in. źródło miodów wielokwiatowych, zwanych miodami tysiąca kwiatów. Ponieważ powstają one z nektaru różnych roślin, miody wielokwiatowe są wyjątkowo zróżnicowane pod względem zawartości składników bioaktywnych, a w efekcie wpływu na nasze zdrowie. Dlatego warto jeść nie tylko te rodzime, ale też miody wielokwiatowe z różnych stron świata (np. Azorów czy Irlandii), by dostarczyć sobie składników charakterystycznych dla danego regionu.

Drzewa miododajne

Rośliny miododajne zwykle kojarzą się z kwiatami. Jednak pożywienia pszczołom dostarczają także drzewa – zwłaszcza gdy mowa o miodach spadziowych. Niektóre gatunki drzew iglastych i liściastych wytwarzają tzw. spadź, czyli specyficzny, lepki sok. Do spadzi zalicza się też wydzielina żerujących na tych drzewach owadów. Spadź zbierana jest przez pszczoły i w ulu zmieniana w miód spadziowy. W zależności od tego, z jakiego drzewa spadź została zebrana mamy do czynienia z miodem iglastym lub liściastym. Pierwszy zwykle pochodzi z jodły, sosny, modrzewiu lub świerku. Z kolei spadź liściasta najczęściej wytwarzana jest przez wierzby, głóg i brzozy. Drzewami miododajnymi są także często spotykane robinia akacjowa (źródło m.in. węgierskiego miodu akacjowego), lipa oraz drzewa owocowe takie jak jabłoń, grusza, czereśnia czy śliwa domowa. Źródłem miodu jest także kasztan. Powstaje z niego zarówno miód spadziowy, jak i miód z nektaru kwiatów kasztanowca.

Krzewy miododajne

Oprócz drzew roślinami miododajnymi mogą być także krzewy. W naszej szerokości geograficznej najczęściej są to krzewy owocowe, takie jak porzeczka, malina, truskawka czy agrest, ale także np. irga, róża, berberys zwyczajny czy Budleya Dawida, czyli tzw. motyli krzew. Krzewem miododajnym jest też popularna lawenda, będąca źródłem aromatycznego miodu lawendowego. Do roślin miododajnych należy także gryka, z której pochodzi jeden ze zdrowszych miodów – gryczany. Miód gryczany jest m.in. źródłem magnezu, białka i łatwoprzyswajalnego żelaza. Jednym z najbardziej znanych na świecie krzewów miododajnych jest manuka. To właśnie on jest źródłem miodu manuka, który ma wyjątkowo silne właściwości bakteriobójcze. Manuka to krzew wiecznie zielony, który w naturalnym środowisku występuje tylko w Nowej Zelandii i Australii. Kwitnie przez zaledwie cztery tygodnie w roku. Jedynie miód manuka z tych regionów zapewnia pełnię wartościowych składników odżywczych – przez miliony lat flora i fauna Australii i Nowej Zelandii były całkowicie odcięte od reszty świata i mogły osiągnąć najwyższe stężenie substancji bioaktywnych, charakterystycznych dla tego regionu. Z Australii pochodzi także miododajny eukaliptus, coraz częściej uprawiany również w Europie. Jest on źródłem m.in. australijskiego miodu Jarrah Honey czy włoskiego miodu La Querce. Miody eukaliptusowe to m.in. źródło witaminy C oraz innych antyoksydantów walczących z tzw. wolnymi rodnikami.

Kwiaty miododajne

Mówiąc o roślinach miododajnych, nie możemy zapominać o tych, które najczęściej kojarzą się wytwarzaniem miodu – kolorowych, oszałamiająco pachnących kwiatach. Zasadzenie miododajnych kwiatów sprawdzi się zwłaszcza w dużych miastach – na tarasach, balkonach czy w ogródkach na parterze bloków. Najlepiej zadbać o to, by były to rośliny kwitnące w różnych porach roku, dzięki czemu pszczoły będą nas odwiedzać od wiosny do jesieni. Wiosną doskonały będzie np. krokus, a jesienią warto posadzić piękne wrzosy, dzięki którym pszczoły dostarczają miodu wrzosowego. Sprawdzą się także nagietek, dalia, tulipan, aksamitka, nasturcja, słonecznik i kocimiętka. Świetnym pomysłem jest również założenie domowego zielnika, w którym znajdzie się m.in. rozmaryn, melisa lekarska, mięta pieprzowa, czosnek, szczypiorek, bazylia, tymianek, rumianek czy oregano. Zioła miododajne nie tylko zapewnią pszczołom pokarm, ale też dostarczą nam wspaniałych, aromatycznych przypraw. Sadząc rośliny miododajne pomagamy pszczołom. Musimy jednak pamiętać, by dbając o posadzone drzewa, krzewy czy kwiaty nie powinniśmy stosować środków chemicznych, które szkodzą naszym małym przyjaciołom. Doskonałym pomysłem ułatwiającym zadanie jest skorzystanie z tzw. beebombs, czyli gotowych mieszanek miododajnych roślin.

 

(1)Busy as a bee: Pollinators put food on the table, czerwiec 2015, The Natural Resources Defense Council 

(2)Ibidem

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.