Największe pasieki na świecie - ciekawostki - Koneser Miodu

Pszczelarstwo od wieków jest znane na całym świecie. W większości regionów możemy znaleźć mniejsze lub większe pasieki, często prowadzone przez prawdziwych pasjonatów. Pszczelarstwo jest popularne także we wszystkich krajach UE, a Unia Europejska jest drugim, po Chinach, producentem miodu (ok. 280 tys. ton)(1). W 2019 roku w Unii było aż 18,2 miliony uli, którymi opiekowało się 612 tys. pszczelarzy. Wśród państw będących w czołówce producentów miodów znajduje się m.in. Polska. W naszym kraju, w 2019 roku, było około 1,68 mln rodzin pszczelich, co daje nam trzecie miejsce w Europie, po Hiszpanii i Rumunii(2). Polskie miody są cenione na całym i chętnie importowane, głównie przez kraje Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Wielka Brytania)(3). Również polscy Koneserzy Miodów lubią próbować produktów z różnych stron świata. Do naszego kraju trafiają głównie produkty z Ukrainy, ale też Bułgarii, Wielkiej Brytanii czy odległej Nowej Zelandii(4).

Szczególnie cenione są miody zza naszej wschodniej granicy, ponieważ pochodzą często z obszarów mniej dotkniętych zanieczyszczeniami powietrza. Przykładem są miody litewskie, np. miód gryczany lub pochodzące z tego kraju miody kremowane (czytaj więcej: Wszystko co trzeba wiedzieć o kremowaniu miodu) z naturalnymi dodatkami takimi jak: jarzębina, rokitnik, ziarna konopi siewnej, wanilia, tymianek i pigwa, truskawki, czarna porzeczka czy ciekawe połączenie cynamonu, pomarańczy i cytryny. Cieszy, że hodowla pszczół w Europie tak popularna, niestety należy w tym miejscu wspomnieć, że producenci europejscy muszą jednocześnie zmagać się z dwoma potężnymi przeciwnikami: spadkiem produkcji wynikającym z coraz bardziej niekorzystnych warunków klimatycznych oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów.

Największa pasieka w Polsce

W Polsce w 2019 r. liczba rodzin pszczelich wzrosła w stosunku do roku poprzedniego o ok. 2,7%, a o 6,2% wzrosła liczba zarejestrowanych pszczelarzy(5). Świadczy to popularności tego zajęcia. Co jednak niepokojące, pomimo tych wzrostów, spadła produkcja samego miodu, która w 2019 roku wyniosła 18,1 tys. ton, czyli ponad 4 tys. ton mniej niż w roku 2018. Niewątpliwie ma to związek z wymienionymi wyżej zagrożeniami. W naszym kraju, na 1 km2 powierzchni kraju przypada przeciętnie 5,4 rodzin pszczelich, a najwięcej jest ich w województwie małopolskim. Najmniej natomiast jest pszczół w województwie podlaskim(6). Jednym z województw, w których napszczelenie na km2 jest wyższe od średniej, jest województwo warmińsko-mazurskie (6,6 rodzin pszczelich/km2)(7). W tym województwie znajduje się także pasieka Tkaczuk. To największa pasieka w Polsce, za którą stoi 100 lat doświadczenia. Pasieka ta posiada aż 3 000, a wśród oferowanych miodów można tu znaleźć m.in. miody wielokwiatowe, miód gryczany, leśny i lipowy(8).

Największa pasieka w Europie

Wspomniana wyżej pasieka Tkaczuk jest największą pasieką w Polsce, a także jedną z największych pasiek w Europie. Jednak największa europejska pasieka znajduje się na Krymie, we wsi o nazwie Divnoye, w powiecie Belogorsk. Pasieka Savina znana jest przede wszystkim z tego, że ma na celu pomaganie osobom zmagającym się z chorobami nowotworowymi. Wiaczesław Savin to pszczelarz i apiterapeuta, który w 2007 roku opracował i opatentował unikalną metodę pod nazwą „BioEnergoInformacyjna apiterapia”. Pasieka Savin chwali się, że ma aż 80 mln pszczół „medycznych”, a wśród gości korzystających z jej dobrodziejstw wymienia m.in. byłego prezydenta Rosji Borysa Jelcyna czy aktora Gerarda Depardieu.

Największa pasieka na świecie

Zupełnie inny charakter od pasieki Savin ma natomiast pasieka z Południowej Dakoty, która jest największą pasieką w USA, a prawdopodobnie także na świecie. Nazywa się Adee Honey Farms i liczy ok. 82 tys. pszczelich rodzin. Mimo wielkości to wciąż rodzinne przedsięwzięcie. Zadaniem zebranych w niej pszczół jest zapylanie drzew migdałowych. W tym celu owady są wywożone na plantacje nawet do bardzo odległych od ich miejsca zamieszkania plantacji. Ciekawym przykładem największej pasieki tradycyjnej na świecie jest natomiast pasieka mieszcząca się w Maroko, w miasteczku Argana. Pasieka o nazwie Inzerki powstała w 1850 roku, umieszczona jest na zboczu góry i ma 1000 m wysokości. Zbudowana jest z trzciny, drewna, palm oraz błota. Pasieka łącznie liczy aż ok. 3 700 uli, jednak nie wszystkie należą do jednego właściciela. Jej specyfika polega bowiem m.in. na tym, że o pszczoły dbają wszyscy mieszkańcy miasteczka, czyli ok. 250 osób. W pasiece hodowane są pszczoły rasy saharyjskiej.

Fakt, że pszczelarstwo jest wciąż popularnym zajęciem, niewątpliwie cieszy. Jednak niepokoją zagrożenia, z jakimi muszą zmagać się pszczelarze, zwłaszcza zmiany klimatyczne. Dlatego warto wspierać lokalnych producentów miodu, nie tylko we własnym kraju, ale w skali globalnej. Chodzi bowiem o to, by pszczoły mogły rozmnażać się i żyć szczęśliwie na całym świcie, ponieważ od nich w dużej mierze zależy życie na naszej planecie.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.