O rodzajach miodu słów kilka - Koneser Miodu

Świat miodów jest bogaty w smaki, aromaty i wszelkie odcienie płynnego złota. Aby stać się prawdziwym Koneserem Miodu najlepiej zacząć od poznania podstawowych rodzajów miodu. Uzbrojeni w tę wiedzę możemy później poszerzać ją o kolejne informacje na temat poszczególnych, pojedynczych gatunków miodów. O tym, z jakim miodem będziemy mieć do czynienia, decydują pszczoły. To one wybierają rodzaj pożywienia, czyli tzw. pożytku, który znoszą do ula. Co ciekawe, ich wybór nigdy się nie zmienia, a o tym, jaki rodzaj pożytku pszczoła wybierze, decyduje kilka czynników. 

  1. Po pierwsze – gatunki roślin miododajnych rosnących w okolicy. Dlatego właśnie różne rodzaje miodu z różnych stron świata mają różne właściwości. Po prostu pszczoły zbierając pożytek z roślin sprawiają, że zawarte w nich składniki – wzbogacone m.in. w pszczele enzymy, trafiają potem do miodu, który stawiamy na stole. 
  2. Po drugie – wartościowość pożytku. Pszczoły wybierając pokarm, który przeniosą do ula, biorą pod uwagę to, czy dany gatunek roślin będzie zapewniał wystarczającą ilość pożywienia i energii pszczelej rodzinie.
  3. Po trzecie – odległość pożytku od ula. Pszczoły są co prawda bardzo pracowite, jednak nie oddalają się zbyt daleko od ula, zwykle jest to odległość ok. 1 km. Dlatego, nawet jeśli gdzieś dalej rosną smakowite rośliny, pszczoły raczej skupią się na tych w najbliższej okolicy.

Podział miodu ze względu na pochodzenie

Pokarmem pszczół są pyłek, nektar i spadź. Pyłek jest dla owadów pokarmem białkowym i nie wytarza się z niego miodu. Nektar zawiera cukry i jest dla pszczół pokarmem węglowodanowym. Z nektaru roślin powstaje najbardziej znany rodzaj miodówmiody nektarowe. W ramach tej odmiany miodów wyróżniamy dodatkowo: miody mono- lub jednokwiatowe, czyli takie, które wyprodukowane zostały z nektaru jednego gatunku roślin, miody wielokwiatowe, czyli te, które powstały z mieszanki różnych miodów nektarowych. Przykładem miodów jednokwiatowych są: miód z kwiatów bawełny, miód lawendowy czy miód z kwiatów jabłoni. Z kolei miody wielokwiatowe to np. miód z Azorów, irlandzki, meksykański lub litewski – wszystkie zawierają w sobie bogactwo składników odżywczych charakterystycznych dla roślin danego regionu.

Pszczelim pożytkiem, z którego powstaje miód, jest także spadź. Jest to rodzaj lepkiego soku wytwarzanego przez żywe części roślin liściastych i iglastych oraz bytujące na nich mszyce i czerwce. Pszczoły zbierają tę wydzieliną i z niej powstaje wspaniały miód spadziowy. Ze względu na rodzaj roślin, z których miód ten został wytworzony, wyróżniamy miód spadziowy liściasty oraz miód spadziowy iglasty. Miodem spadziowym jest np. bułgarski Velkovmed oraz grecki miód ze spadzi dębowejStayia Farm.

Na rynku dostępne są także tzw. miody leśne. Jest to mieszanka miodów spadziowych i nektarowych. Miody leśne nazywa się miodami uniwersalnymi, ponieważ łączą w sobie prozdrowotne właściwości obu wyżej opisanych rodzajów miodów. Słodki, nieco żywiczny smak miodów leśnych wzbogacić mogą naturalne dodatki, np. czarne trufle, cynamon czy papryczka chili.

Z jakich gatunków roślin pozyskuje się miód?

Pszczoły wytwarzają miód z roślin miododajnych (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne). Ich kwiaty najczęściej są wielobarwne, mają różnorodne kształty i intensywnie pachną. Wszystko po to, aby przyciągnąć owady, które są głównymi zapylaczami roślin. Jak wspomniano, pokarmem dla naszych małych przyjaciół są nie tylko dostarczające nektaru kwiaty, ale też krzewy i drzewa produkujące spadź. Roślinami miododajnymi są m.in. różne gatunki drzew i krzewów owocowych, np. jabłoni, wiśni, cytryny czy pomarańczy. Wśród roślin miododajnych nie sposób także pominąć swojskiej gryki czy rzepaku. Istnieją też gatunki miodu powstałe z roślin zielnych: miód rozmarynowy, miód z oregano czy miód tymiankowy. Źródłem miodów ze spadzi iglastej są z kolei najczęściej modrzewie, jodły, świerki czy sosny, a miodów ze spadzi liściastej dęby, klony, kasztanowce i lipy.

Różnice między właściwościami różnych gatunków miodu

Skoro różne rodzaje miodów powstają z różnych gatunków roślin, to oczywiste jest to, że poszczególne miody mają różne właściwości. Dotyczy to zarówno ich cech organoleptycznych, jak i właściwości prozdrowotnych. Miody nektarowe są najczęściej delikatniejsze od miodów spadziowych – zarówno wizualnie, jak i pod względem smaku.

Miody spadziowe są ciemne, czasem wręcz brunatne lub nawet niemal czarne i mają bardziej wyrazisty, nieco ostro-żywiczny smak. Miody spadziowe to także większe bogactwo składników bioaktywnych, dlatego nazywane bywają miodami królewskimi. Mają one np. istotnie wyższy potencjał przeciwutleniający i wyższą zawartość związków polifenolowych niż miody nektarowe i nektarowo-spadziowe(1). Różnice we właściwościach prozdrowotnych występują też w obrębie samej grupy miodów spadziowych. I tak np. miód liściasty stosować warto w przypadku kłopotów z nerkami czy stawami, a miód iglasty w razie problemów z sercem lub drogami oddechowymi.

Miody nektarowe także są bardzo wartościowymi produktami. Oczywiście najwięcej substancji odżywczych zawierają miody wielokwiatowe, ponieważ łączą w sobie składniki z różnych gatunków roślin. Jednak również wśród miodów jednokwiatowych każdy ma swoje specyficzne właściwości wyróżniające go na tle innych. Na przykład mało znany miód z kwiatów bożodrzewu pochodzi z rośliny, która wytwarza substancję o nazwie ailanton, będącą przedmiotem badań nad rakiem prostaty, które sugerują, że może ona mieć działanie antynowotworowe(2). Wykazano też, że miód wiśniowy jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy, np. kwercetyny, kaempferolu czy naringeniny(3). Po miód z kwiatów siekiernicy warto sięgać, gdy chcemy mieć zdrową skórę, a miód z kwiatów ostu przyda się w przypadku bólu gardła. Na koniec warto dodać, że mieszanka miodów spadziowych i nektarowych, czyli miód leśny, ma m.in. właściwości detoksykujące – zmniejsza szkodliwe skutki picia kawy i alkoholu.

Miody to niemal nieprzebrane bogactwo smaków, kolorów i aromatów. To także źródło cennych składników odżywczych. Bez względu na to, jaki rodzaj miodu wybierzemy, na pewno skorzysta na tym nasz organizm. Niemniej warto poznać właściwości poszczególnych produktów, by sięgać po ten, który w danej chwili będzie dla nas najbardziej wartościowy.

(1)Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 2/2010, Ocena właściwości przeciwutleniających i zawartość związków polifenolowych w produktach pszczelich, Mgr inż. Małgorzata Czerwonka, dr inż. Arkadiusz Szterk, dr hab. Bożena Waszkiewicz-Robak

(2)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5336637

(3)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21229237/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.