Po czym poznać dobry miód? - Koneser Miodu

Prawdziwy miód to produkt wyjątkowy pod każdym względem – smaku, aromatu i właściwości prozdrowotnych. Proces jego powstawania jest unikalny – rozpoczyna się już w momencie zebrania pożytku przez pszczołę zbieraczkę i zmagazynowania go w specjalnym wolu, gdzie zachodzą pierwsze procesy prowadzące do wytworzenia słodkiego przysmaku. Końcowy efekt pracy owadów, czyli naturalny miód, to prawdziwa bomba substancji bioaktywnych. Badania potwierdziły obecność w miodzie ok. 600 lotnych kompozycji, które przyczyniają się do jego potencjalnych efektów biomedycznych(1). Obecność substancji odżywczych w miodzie jest wynikiem zarówno procesu jego wytwarzania przez pszczoły, jak i obecności w nim składników pochodzących z roślin, z których powstał. Na przykład miód pomarańczowy z bergamotki – powstaje z rośliny, która wykazała zdolność wychwytywania wolnych rodników oraz działanie wpływające na obniżenie poziomu cholesterolu(2). Bogatym źródłem antyoksydantów pomagających walczyć ze skutkami działania wolnych rodników są też miody eukaliptusowe, np. australijskie Red Gum Honey, Jarrah Honey czy York Gum Honey. Z kolei miód mauka z Nowej Zelandii zawiera najwięcej tzw. methylglyoxalu, składnika o silnym działaniu antybakteryjnym. Skoro zatem prawdziwy, dobry miód jest najlepszy, warto wiedzieć, jak go rozpoznać i gdzie najlepiej go szukać.

Pewność pochodzenia miodu

Dokładne określenie pochodzenia geograficznego miodu jest możliwe, ale niestety głównie w laboratorium. Bada się np. gatunek pyłku, który wskazuje obszar, na jakim rosła dana roślina. Inne badanie polega z kolei na sprawdzeniu składu miodu: ile zawiera cukrów, składników mineralnych czy flawonoidów. Skład miodu zmienia się bowiem w zależności np. od rodzaju miodu, rasy pszczół czy obfitości pożytku. Istnieją też pewne normy i standardy, które określają wzorce obecności składników w danym rodzaju miodu (czytaj więcej: Rodzaje miodów i ich właściwości). Oczywiście przeciętny konsument nie ma możliwości sprawdzenia pochodzenia miodu w sposób laboratoryjny. Dlatego warto mieć zaprzyjaźnioną pasiekę w okolicy, w której zaopatrzymy się w rodzimy miód oraz zaufany sklep z miodami z różnych stron świata, który odpowie na wszelkie nasze pytania. Kiedy natomiast dokonujemy zakupu w markecie i nie możemy go z nikim skonsultować, spójrzmy na etykietę produktu. Etykieta miodu musi zawierać kraj lub region pochodzenia miodu, a poza tym m.in. pełną jego nazwę (np. miód spadziowy ze spadzi liściastej, miód nektarowy wielokwiatowy), nazwę pasieki i jej adres lub imię i nazwisko pszczelarza z pełnym adresem, datę minimalnej trwałości, oznaczenie partii produkcyjnej, warunki przechowywania, oznakowanie ilości nominalnej, np. objętość netto.

Jak zachowuje się miód bez dodatków?

eśli nie mamy pewności czy kupiony przez nas miód jest prawdziwy, możemy też wykonać kilka prostych testów domowych. Najłatwiejszym sprawdzianem jest po prostu posmakowanie miodu. Produkt sztuczny (czytaj więcej: Jak rozpoznać sztuczny miód?) będzie po prostu słodki. Natomiast prawdziwy miód, po początkowym wrażeniu słodyczy, zostawi na języku delikatny posmak ostrości, a w gardle uczucie delikatnego drapania. Warto uczyć się rozpoznawać prawdziwy miód próbując miodów gryczanych (np. Serksno lub Broliu Medus), które najsilniej zapewniają tego rodzaju doznania. Jeśli miód jest w stanie płynnym (patoka), to możemy zrobić też test łyżeczki – nabieramy trochę miodu na łyżeczkę i sprawdzamy, w jaki sposób z niej ścieka. Jeśli powoli, tworząc stożek, to mamy do czynienia z prawdziwym miodem. Jeśli produkt po prostu spłynie – z miodem sztucznym. Ostatnim testem domowym jest test wodyprawdziwy miód trudno rozmieszać, bo nie rozpuszcza się od razu w przeciwieństwie do miodu sztucznego.

Jak sprawdzić czy miód nie był podgrzewany?

Jednym ze sposobów fałszowania miodu jest jego podgrzewanie w wysokich temperaturach. W takim miodzie łatwiej ukryć np. dodatek cukru. Jednocześnie jednak miód podgrzewany do temperatury powyżej 40 st. Celsjusza traci swoje właściwości prozdrowotne. Dlatego oprócz powyższych testów warto też po otwarciu słoika miód powąchać. Prawdziwy miód ma aromat ula i pszczół – trochę żywiczny. Miód sztuczny będzie pachniał po prostu słodko, tak jak smakuje. Warto też, kupując miód sprawdzić, czy widać w nim rozpoczynający się już proces krystalizacji. Jeśli tak, to możemy być pewni, że mamy do czynienia z prawdziwym miodem. Tylko taki bowiem ulega krystalizacji (czytaj więcej: Na czym polega krystalizacja miodu?). Sztuczny miód się nie skrystalizuje i będzie cały czas płynny. To ważna informacja, ponieważ wielu konsumentów poszukuje miodów płynnych, myśląc, że krystalizacja oznacza  Należy przy tym jednak pamiętać, że proces krystalizacji prawdziwego miodu może przebiegać różnie – od kilku dni (np. miód rzepakowy), do nawet kilku miesięcy (np. miód akacjowy).

Dobrze też wiedzieć, że na rynku dostępne są tzw. miody kremowane (czytaj więcej: Wszystko co trzeba wiedzieć o kremowaniu miodu), które powstały poprzez regularne mieszanie produktu i rozcieranie jego kryształków. Są one jak najbardziej prawdziwe, jednak nie będą się krystalizować przez długi czas (minimum rok), ponieważ proces kremowania ma właśnie zapobiegać krystalizacji, by miód stał się aksamitny i łatwy w rozsmarowaniu. Takimi miodami są np. miody z naturalnymi dodatkami, np. miętą, ziarnami konopi siewnej, truskawkami, kakao czy wanilią.

Prawdziwy, dobry miód to skarb. Każdy rodzaj miodu oferuje nieco inny smak, aromat, paletę barw. Do tego każdy miód zawiera składniki bioaktywne wspierające pracę naszego organizmu. Dlatego warto kupować miody w sprawdzonych sklepach i pasiekach, a w razie wątpliwości umieć sprawdzić w domu czy mamy do czynienia z miodem pełnowartościowym..

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.