Podział miodu i jego klasy - Koneser Miodu

Miód to produkt, który gości na naszych stołach od tysięcy lat. Początkowo człowiek podbierał miód pszczołom na wzór zwierząt, niszcząc przy okazji siedziby owadów. Z czasem jednak nauczyliśmy się, że pszczoły można hodować w zorganizowany sposób. W ten sposób, już w starożytności powstały pierwsze ule. Również starożytni dostrzegli, że miód to nie tylko słodki dodatek do potraw, ale też produkt mający właściwości korzystne dla zdrowia. Obecna nauka potwierdza, że niemal każdy rodzaj miodu ma swoje własne, unikalne cechy, które wyróżniają go na tle innych. Na przykład miód lawendowy (jak np. hiszpański czy irlandzki) reguluje ciśnienie krwi i pomaga w problemach skórnych, a miód z kwiatów wiśni zawiera m.in. kwercetynę, kaempferol i naringeninę(1), czyli przeciwutleniacze walczące ze szkodliwymi wolnymi rodnikami. Z kolei nowozelandzki miód manuka zawiera wyjątkowo dużo, działającego antybakteryjnie, methylglyoxalu(2).To, jak miód wpływa na nasz organizm, zależy przede wszystkim od tego z jakich roślin powstał. To właśnie składniki z tych roślin połączone z enzymami, które pszczoły wydzielają w trakcie produkowania miodu, sprawiają, że jest on produktem niezwykłym i jedynym w swoim rodzaju.

Rodzaje miodu

Wyróżniamy trzy podstawowe gatunki miodów: spadziowy, nektarowy i leśny. Miód spadziowy (np. bułgarski Velkovmed i włoski Solmielato) powstaje z tzw. spadzi. Jest to lepka wydzielina drzew i żerujących na nich owadów, będąca dla pszczół tzw. pożytkiem, czyli po prostu pokarmem. Spadź, podobnie jak nektar, wydzielają rośliny miododajne (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne) – zarówno iglaste, jak i liściaste. Dlatego też mamy do czynienia z dwoma rodzajami miodów spadziowych: liściastym i iglastym. Miód spadziowy iglasty pochodzi zwykle z jodły, świerku, sosny i modrzewiu. Miód spadziowy liściasty najczęściej powstaje z lipy, klonu, dębu lub jawora. Miód nektarowy, czy inaczej kwiatowy, jak sama nazwa wskazuje, powstaje z nektaru kwiatów. Nektar to wydzielina miodników zwanych nektariami. Stanowi ona przynętę dla owadów, które zapylają rośliny.  Ostatnim podstawowym rodzajem miodu jest miód leśny. Jest on mieszanką miodu spadziowego z kwiatowym, dzięki czemu łączy w sobie wartości odżywcze obu tych produktów.

Miód spadziowy

Miód spadziowy nazywany bywa też miodem królewskim. Jest to miód trudnodostępny ze względu na specyfikę jego pochodzenia i powstawania. Zawiera on także więcej składników bioaktywnych niż miody nektarowe. Miód spadziowy charakteryzuje się istotnie wyższym potencjałem przeciwutleniającym i zawartością związków polifenolowych niż miody nektarowe i nektarowo-spadziowe(3). Miody spadziowe mają zwykle nieco mniejszą zawartością cukrów prostych, ale wyższą wartość pH, białek, minerałów, związków fenolowych i oligosacharydów w porównaniu do miodów kwiatowych(4).

Właściwości zdrowotne miodów spadziowych są nieco odmienne, w zależności od tego, czy mamy do czynienia z miodem spadziowym iglastym, czy liściastym (jak np. miód ze spadzi dębowej). Po miód iglasty warto sięgać, gdy mamy problemy z drogami oddechowymi lub sercem, a miód liściasty dobrze jeść, by wspomóc pracę wątroby i dróg żółciowych, nerek oraz w razie problemów ze stawami. Miody te różnią się też barwą – liściaste są jaśniejsze i ciemnieją w miarę upływu czasu. Z kolei miód iglasty jest zwykle lekko szary, zielonkawy, a bywa, że nawet niemal czarny. Zapach miodu liściastego jest też odrobinę bardziej kwiatowy, a w jego smaku można wyczuć lekko cierpką nutę.

Miód kwiatowy

Miody nektarowe to niemal nieprzebrane bogactwo smaków, kolorów i aromatów. Dodatkowo, w zależności od tego, z jakiej rośliny powstał dany miód i w jakim regionie świata, będzie zawierał nieco inne składniki bioaktywne. Najwięcej tych składników mają oczywiście miody wielokwiatowe, ponieważ zawierają w sobie różne miody kwiatowe. Są więc bogatym źródłem witamin, składników mineralnych (jak wapń, magnez czy potas) czy kwasu foliowego. W porównaniu do innych rodzajów miodów (czytaj więcej: Rodzaje miodów i ich właściwości) wykazały one większą zdolność hamowania wzrostu drożdży(5). Właściwości miodów nektarowych zebranych latem są nieco odmienne od tych zebranych na początku sezonu, czyli wiosną. Miody wiosenne mają więcej łatwoprzyswajalnych cukrów prostych wspierających pracę serca, a miody letnie, zbierane w pełni sezonu, są dobre np. w razie problemów skórnych, kłopotów z kośćmi i w okresie przeziębień.

Warto też poznać właściwości mało znanych miodów jednokwiatowych. Na przykład miód z kwiatów siekiernicy, rośliny rosnącej nawet na wysokości powyżej 2500 metrów nad poziomem morza, działa oczyszczająco oraz moczopędnie. Z kolei miód z kwiatów bawełny, który wyjątkowo cenili starożytni Grecy, zawiera wyższe niż inne greckie miody, stężenie – działającego bakterio i grzybobójczo, nadtlenku wodoru. Natomiast miód z ostu polecany jest w przypadku dużego wysiłku fizycznego lub psychicznego.

Miody mieszane

Mieszanką wyżej opisanych miodów spadziowych i nektarowychmiody leśne. Miody mieszanemiodami uniwersalnymi, ponieważ łączą w sobie właściwości obu wspomnianych wyżej rodzajów miodów. Jedną z ich ciekawszych cech prozdrowotnych jest zmniejszanie szkodliwych skutków picia alkoholu i napojów zawierających kofeinę. Uważa się też, że mają zdolność blokowania wchłaniania ołowiu. Miód leśny łagodzi także problemy układu pokarmowego oraz zawiera sporo przeciwzapalnych i przeciwbakteryjnych enzymów. W składzie miodu leśnego znajdziemy również olejki eteryczne, które mogą być wsparciem w czasie infekcjach górnych dróg oddechowych. Miód leśny zwykle ma kolor ciemniejszy w postaci płynnej patoki, a z czasem jego odcień blednie. W jego aromacie i słodkim nieco żywicznym smaku, wyczuć można rośliny, z jakich powstał, np. dzikie zioła, wrzosy lub owocowe jagodowe. Miód leśny doskonale łączy się też z naturalnymi dodatkami, które świetnie uzupełniają jego słodycz: czarnymi truflami, ostrą papryczką chili czy aromatycznym cynamonem.

Świat miodów to wyjątkowo duże bogactwo smaków, aromatów i barw. Każdy rodzaj miodu dostarcza unikalnych możliwości kulinarnych oraz składników bioaktywnych korzystnych dla naszego organizmu. Dlatego warto sięgać po różne gatunki tych produktów i poznawać ich świat tak, by stać się prawdziwym Koneserem Miodu.

(1)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21229237/

(2)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22287464/

(3)Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 2/2010, Ocena właściwości przeciwutleniających i zawartość związków polifenolowych w produktach pszczelich, Mgr inż. Małgorzata Czerwonka, dr inż. Arkadiusz Szterk, dr hab. Bożena Waszkiewicz-Robak

(4)https://www.researchgate.net/publication/304011789_Honey_as_Nutrient_and_Functional_Food

(5)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19888803/

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.