Poznaj najbardziej unikalne miody świata! - Koneser Miodu

Istnieje wiele rodzajów miodów. Wśród nich zdarzają się miody, których cena jest nieco wyższa ze względu na ich trudną dostępność i występowanie tylko w jednym miejscu na świecie. Np. prawdziwy miód manuka (jak Mileeven) pochodzi z krzewów rosnących oryginalnie tylko w Nowej Zelandii i Australii. Jednak nawet jego cena nie sięga zawrotnej kwoty 5 tysięcy Euro, jakie obecnie trzeba zapłacić za najdroższy miód świata – Elvish. To produkt prawdziwie luksusowy, a jego pierwszy słoiczek został sprzedany za sumę 45 tysięcy Eur. Skąd tak wysoka cena tego miodu? Otóż miód Elvish jest unikalny praktycznie pod każdym względem – pochodzenia, sposobu wydobycia i właściwości. Midód Elvish pochodzi od pszczół, które spotkać można tylko w jednym, w dodatku bardzo niezwykłym, jak na te owady miejscu – na głębokości ok. 1800 metrów, w jaskini mieszczącej się w tureckiej dolinie Sarıçayır. To pochodzenie wyjaśnia przy okazji inną nazwę, pod którą znany jest miód Elvish – miód elficki. Wskazuje ono też na trudność jego zdobycia – uzbrojeni w specjalny sprzęt pszczelarze muszą zejść do jaskini, gdzie następnie zbierają miód w bardzo nietypowych warunkach. Tu zatem jeszcze bardziej, niż w zwykłym procesie zbiorczym, liczy się uwaga i doświadczenie. Pierwszą osobą, która w 2009 roku odkryła miód Elvish, był turecki pszczelarz Günay Gündüz – zebrał ok. 18 kg produktu. Swoje odkrycie wysłał do badań laboratoryjnych we Francji. Po zbadaniu składu chemicznego elfickiego miodu okazało się, że jest on (a jakże!) unikalny. Miód Elvish jest bowiem wyjątkowo bogaty w cenne składniki odżywcze, w tym – w pochodzące ze ścian jaskini, minerały. To jednak nie wszystko! Miód Elvish ofertuje też unikalne doznania smakowe, ponieważ łączy w sobie wspomniane minerały z nektarem roślin leczniczych i tych rosnących tylko w dolinie Sarıçayır. Jak widać miód Elvish to produkt jedyny w swoim rodzaju, a zatem prawdziwa gratka dla każdego (majętnego) Konesera Miodu.

Miód Gelam

Miód Gelam to kolejny wyjątkowy produkt wśród miodów premium. Wytwarzany jest on z niektórych gatunków drzew Melaleuca, z rodziny mirtowatych, które są bardzo bogate w nektar i pyłki. Przykładem miodu pochodzącego z tego gatunku roślin jest wspomniany już, miód manuka (czytaj więcej: Właściwości miodu manuka). to kolejny wyjątkowy produkt wśród miodów. Wytwarzany jest on z niektórych gatunków drzew Melaleuca, z rodziny mirtowatych, które są bardzo bogate w nektar i pyłki. Przykładem miodu pochodzącego z tego gatunku roślin jest wspomniany już, miód manuka. Miód Gelam jest wytwarzany przede wszystkim z drzewa o nazwie cajeput (znanego też jako Melaleuca leucadendra). Jest to jeden z dzikich miodów jednokwiatowych Malezji, powszechnie stosowany w tamtejszej medycynie tradycyjnej. Unikalność miodu Gelam polega przede wszystkim na jego właściwościach prozdrowotnych – przeciwutleniających, przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych, które wiążą się z wysoką zawartością składników bioaktywnych. Miód Gelam wykazuje dzięki temu dużą wartość terapeutyczną, m.in. przyspieszając gojenie się ran(1). Wykazano też, że połączenie miodu Gelam z ekstraktem z imbirem może potencjalnie wzmocnić działanie chemioterapeutyczne leku 5-FU stosowanego m.in. w leczeniu raka jelita grubego(2).

Miód Tualang

Innym miodem pochodzącym z Malezji jest miód Tualang. To kolejny produkt z tego rejonu świata, który wykazuje unikalne właściwości prozdrowotne, w tym działanie antynowotworowe. Za kilogram miodu Tualang trzeba zapłacić nawet kilkaset złotych. Wyjątkowe cechy miodu Tualang wynikają z dużej zawartości związków fenolowych (kwasów: kawowego, benzoesowego oraz galusowego), jak również flawonoidów (kwercytyny, katechiny czy kampeferolu). Najwięcej jest ich w miodzie Tualang, a także w miodzie manuka oraz w miodzie gryczanym(3). Wykazano m.in., że miód Tualang ma znaczącą aktywność przeciwnowotworową w stosunku do ludzkich linii komórkowych raka piersi i szyjki macicy(4). W innym przeprowadzonym badaniu (na razie na szczurach) okazało się, że miód Tualang może mieć także właściwości kardioprotekcyjne, czyli wspomagające serce(5).

Miód Bashkir

Baszkiria to autonomiczna, leżąca u podnóży Uralu Południowego, republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej. Jej „złotem”, obok ropy naftowej, jest także miód. Miód Bashkir, czyli baszkirski to miód leśny będący mieszanką nektaru i spadzi (czytaj więcej: Miód spadziowy – prawdziwie królewski miód!). Jest on pozyskiwany od pszczół, które żyją dziko w lasach Baszkirii, a jego cena wynosi kilkaset złotych za kilogram. Nie jest zatem produktem tanim. Wynika to przede wszystkim z rzadkiej dostępności miodu baszkirskiego. Pszczelarze wybierają go bowiem tylko raz do roku, w dodatku pod warunkiem, że wcześniejsze miesiące były idealne pod względem pogody. Również sam zbiór nie należy do łatwych – trzeba się wykazać nie tylko wiedzą i doświadczeniem, ale także sprawnością fizyczną. W przeciwieństwie do miodu elfickiego, po który trzeba zejść do jaskini, po miód Bashkir trzeba wspiąć się wysoko na drzewo (zwykle jest to sosna). Miód leśny występuje też w innych rejonach świata, np. w Grecji. Jego ceny nie są już tak wysokie i każdy może spróbować np. miodu z pikantną papryczką chili, wyrafinowanymi czarnymi truflami czy pałeczkami aromatycznego cynamonu. Nie wszyscy mogą sobie pozwolić na słoiczek miodu za kilka tysięcy Euro, czy nawet kilkaset złotych. Na szczęście dla Koneserów Miodów, są także miody premium w bardziej przystępnych cenach, np. miód tymiankowy z płatkami jadalnego złota, miód kasztanowy, miód z kwiatów drzewa truskawkowego czy dzikiego oregano. Doskonałym pomysłem – także na elegancji prezent, jest również elegancki zestaw miodów kremowanych w aż sześciu smakach.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.