Problem z nerkami a miód - wsparcie na natury - Koneser Miodu

W pracy układu moczowego bardzo istotną rolę odgrywają nerki. To one odpowiadają za produkcję i wydalanie moczu, utrzymanie prawidłowego stanu nawodnienia oraz produkcję hormonów. Dzięki nim wraz z moczem usuwane są szkodliwe produkty przemiany materii, a zatrzymywane te niezbędne dla organizmu. Nerki mają też wpływ na ciśnienie tętnicze krwi, równowagę kwasowo-zasadową (pH) krwi oraz – poprzez produkcję aktywnych postaci witaminy D3, na układ kostny. Jak widać, prawidłowa praca nerek jest ściśle powiązana z prawidłowym działaniem całego organizmu. Podobnie jak w przypadku innych narządów, także w przypadku nerek, drogą do ich bezproblemowej pracy jest m.in. prawidłowa dieta. Podstawą są warzywa i owoce stymulujące pracę tych narządów, do których należą m.in.: pietruszka, seler, koper, pomidory, cebula, czosnek, marchew, truskawki, agrest, borówki czy żurawina. Warto także sięgać po zioła, np. pokrzywę. Jednym z produktów wspierających nerki jest także miód. Przykładem dobroczynnego miodu na nerki jest miód wrzosowy (np. Calluna vulgaris, Heather lub Hilltop). Poprawia on procesy związane z wydalaniem moczu. Ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i moczopędne miód wrzosowy jest szczególnie polecany właśnie na układ moczowy i problemy z prostatą(1).

Miód a układ moczowo-płciowy

Układ moczowo-płciowy składa się z układu moczowego oraz układu płciowego. W życiu płodowym oba układy rozwijają się ze wspólnego związku i nawet później niektóre narządy są dla nich wspólne. Zakażenia układu moczowo-płciowego najczęściej wywoływane są przez bakterie, wirusy i grzyby. Nieleczone infekcję mogą w efekcie doprowadzić do poważnych konsekwencji, np. zapalenia nerek czy pęcherze. Ze względu na bliskość układu płciowego, zakażenia dróg moczowych mogą prowadzić też do infekcji narządów rozrodczych. W przypadku jakichkolwiek niepokojących objawów – zwłaszcza bólu czy pieczenia należy się skonsultować z lekarzem. Jednak na co dzień zadbać o te narządy możemy także w prosty, naturalny sposób – wprowadzając do jadłospisu miód.  Miód bowiem produkt o wielu cechach prozdrowotnych. Przede wszystkim każdy rodzaj miodu ma właściwości przeciwdrobnoustrojowe i antygrzybiczne. Dlatego jego codzienna dawka może znacznie poprawić i wspomóc pracę nerek, jak i całego układu moczowego. Wystarczy, wypita na czczo, szklanka letniej wody z łyżeczką miodu i cytryną, by pobudzić nerki do pracy. Jeszcze lepiej jest połączyć miód z żurawiną, co do której badania sugerują, iż może zapobiegać infekcjom dróg moczowych(2).

Jaki miód jest polecany na problemy z nerkami?

Nerkom szczególnie zagrażają infekcje bakteryjne, których konsekwencją mogą być poważne powikłania. Dlatego warto wiedzieć, jaki rodzaj miodu spośród wielu dostępnych na rynku wesprze ich pracę najlepiej. Szczególnie groźne są bakterie E. coli, które zwalcza np. miód kasztanowy(3). Skutecznie z tymi bakteriami walczy także oregano, z którego powstaje np. miód Eulogia(4). Z kolei moczopędnie, a więc oczyszczająco na nerki, zadziałają miody z kwiatów ogórecznika, z kwiatów siekiernicy, a także miód akacjowy, liściasty miód spadziowy oraz miód gryczany (np. Broliu lub Serksno Medus). Szczególnie polecanym miodem do walki z bakteriami różnego rodzaju jest także nowozleandzki miód manuka. To produkt o udowodnionym, silnym działaniu antybakteryjnym, które zawdzięcza wysokiej zawartości bakteriobójczego składnika – methylglyoxalu(5).

Miód – przeciwwskazania

Miody to niewątpliwie produkty korzystne dla zdrowia, które mogą wspomóc pracę różnych narządów, np. serca (czytaj więcej: Miód na serce), wątroby (czytaj więcej: Pozytywny wpływ miodu na wątrobę) czy właśnie nerek. Jednak w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zanim sięgniemy po łyżeczkę płynnego złota, warto skonsultować się z ekspertem. Przeciwwskazaniem do spożywania niektórych rodzajów miodu mogą być m.in. konkretne choroby. Na przykład diabetycy unikać powinni wspomnianego miodu manuka. Ostrożni w sięganiu po miód powinni być także alergicy, a w przypadku osób zmagających się ze znaczną nadwagą, wprowadzenie miodu do diety należy skonsultować z dietetykiem. Grupą, która nie może jeść miodu, są także dzieci poniżej pierwszego roku życia.

Jeśli nie ma przeciwwskazań – a większości z nas one nie dotyczą, to śmiało sięgnijmy po miody. Jeśli chcemy zadbać o nerki i cały układ moczowo-płciowy, koniecznie wybierzmy któryś z powyższych. Poznajmy też właściwości prozdrowotne innych rodzajów miodów, aby wspierać swój organizm jak najbardziej świadomie. Na zdrowie i smacznego!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.