Pyłek pszczeli i jego właściwości - Koneser Miodu

Produkty pochodzące od pszczół posiadają wiele właściwości, które wspierają pracę organizmu ludzkiego. Nikogo już na pewno nie trzeba przekonywać, że są one źródłem zdrowia. Dzięki pracowitym pszczołom w miodach i produktach pochodnych dostajemy całą moc korzystnych dla zdrowia składników bioaktywnych pochodzących z roślin, z których pracowite owady zebrały nektar, pyłek czy spadź. Oczywiście najbardziej popularne wśród produktów pszczelich są miody. Dowodem na ich liczne właściwości prozdrowotne są współczesne badania. Potwierdzają one, że niemal każdy miód ma cechy indywidualne, właściwe dla danego rodzaju miodu. Np. miody z kwiatów tymianku (np. HillTop, Euzoea lub Eulogia) wyróżnia wysoka zawartość witaminy C(1), miód z ogórecznika koi struny głosowe, a miód z oregano zawiera olejek eteryczny o nazwie karwakol działający m.in. bakteriobójczo i przeciwgrzybicznie(2). Także inne owoce pracy pszczół stały się przedmiotem badań. Wykazały one, że właściwości biotyczne produktów pszczelich są naprawdę cenne. Oznacza to, że apiterapia (czytaj więcej: Czym jest apiterapia?) czyli leczenie miodem i innymi produktami pszczelimi może nieść realne korzyści dla naszego zdrowia.

Jak otrzymuje się pyłek pszczeli?

Jednym z najbardziej znanych produktów pszczelich – obok miodów, jest pyłek. Pyłek pszczeli to nic innego jak pyłek kwiatów zebrany przez te pracowite owady. W czasie jego zbierania pszczoły łączą pyłek ze swoją śliną. Następnie jest on transportowany do ula w postaci niewielkich kulek, przyczepionych do odnóży pszczół. Kuleczki te nazywa się obnóżami. Po dostarczeniu do ula pyłek – po dalszym przerobieniu, ma służyć jako pokarm dla najmłodszych pszczółek. Pyłek pszczeli wykazuje cechy i skład charakterystyczny dla roślin z danego obszaru, na którym został zebrany. Właściwości te mogą być także różne ze względu na porę roku, w jakiej pyłek powstał. Pyłek pszczeli pozyskiwany jest przez pszczelarzy dzięki specjalnym „pułapkom” zastawianym przy wlocie do uli. Spokojnie, pszczoły na tym nie ucierpią! Po prostu, dzięki temu część pyłku pozostaje na pułapce, aby po wysuszeniu trafić na sklepowe półki.

Składniki mineralne i odżywcze w pyłku pszczelim

Pyłek pszczeli jest wyjątkowo bogaty w składniki bioaktywne wspierające pracę naszego organizmu. Do jego głównych składników należy białko (np. aminokwasy i enzymy). Zawiera też węglowodany, lipidy całkowite (kwasy tłuszczowe, fosfolipidy) oraz związki fenolowe (np. flawonoidy, kwasy fenolowe). Pyłek pszczeli to także prawdziwa bomba witaminowa – zawiera cztery witaminy rozpuszczalne w wodzie i aż dziewięć rozpuszczalnych w tłuszczach. Wśród nich najwięcej jest witaminy C, E oraz prowitaminy A, a także witamin z grupy B. W pyłku znajdziemy też liczne mikro- i makroelementy i to w dużych ilościach. Jest w nim m.in. wysoka zawartość fosforu, potasu, wapnia i magnezu, a także żelaza, manganu i cynku. Pyłek pszczeli to również źródło miedzi, kobaltu i niklu(3). Dzięki bogactwu składników pyłek pszczeli wzmacnia naszą odporność, wspomaga metabolizm, wspiera pracę serca i wątroby. Jest też polecany w czasie wzmożonego wysiłku – zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Należy pamiętać, że zdrową przygodę z pyłkiem pszczelim mogą zacząć dzieci powyżej trzeciego roku życia, oraz że – podobnie, jak inne produkty pszczele może on powodować alergie. Dlatego zacznijmy od mniejszych ilości pyłku i obserwujmy uważnie reakcje naszego organizmu.

Pyłek pszczeli a odchudzanie

Jak wspomniano, pyłek pszczeli wspiera metabolizm, zwiększającego jego tempo. Efekt przyspieszonego metabolizmu to m.in. utrata wagi. Twierdzi się też, że pyłek pszczeli powoduje uczucie pełności, co sprawia, że nie mamy ochoty na podjadanie. Dlatego pyłek pszczeli jest jednym z produktów, które można stosować w czasie diety. Oczywiście odchudzać należy się pod okiem eksperta i postępować zgodnie z jego zaleceniami.

Jak stosować pyłek pszczeli?

Najprostszym sposobem jest dodanie łyżeczki produktu do płynu: wody, soku lub np. miski płatków z mlekiem. Możemy też po prostu zjeść łyżeczkę pyłku pszczelego na czczo. Jeśli nie polubimy jego smaku, możemy połączyć pyłek z miodem. Żeby jeszcze bardziej wzbogacić smak mikstury, warto sięgnąć po miód z naturalnymi dodatkami – tymiankiem i pigwą, miętą, czarną porzeczką czy rokitnikiemPyłek pszczeli to bardzo wartościowy produkt, który wspiera pracę całego organizmu. Dzięki niemu możemy w łatwy sposób dostarczyć sobie wiele składników odżywczych w bardzo prosty i smaczny sposób. Za to naszym małym, skrzydlatym przyjaciołom należą się naprawdę duże podziękowania!

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.