Rodzaje miodów i ich właściwości - dary natury - Koneser Miodu

Miody to nie tylko pyszny i słodki dodatek do potraw. Ponieważ są to produkty w pełni naturalne, ludzie już dawno zauważyli ich dobroczynny wpływ na zdrowie. Miód jest zatem ceniony i wykorzystywany nie tylko w kuchni, ale też w medycynie naturalnej. Obecnie mamy coraz większą wiedzę na temat tego, jak możemy wspierać organizm dzięki uwzględnieniu miodów w codziennej diecie. Wiemy, że miody są produktem bogatym w substancje bioaktywne, takie jak witaminy, związki polifenolowe, substancje mineralne czy kwasy organiczne. Większość z nich posiada także silne właściwości przeciwutleniające (1).

Wyróżniamy trzy główne rodzaje miodów:

1.  Miody nektarowe, czyli takie, które powstały z nektaru roślin. Tę grupę dodatkowo możemy podzielić na miody jednokwiatowe i miody wielokwiatowe.

2. Miody spadziowe, to miody, które wytwarzane są przez pszczoły głównie z wydalin żerujących na drzewach owadów lub wydzielin żywych części roślin. Również ten rodzaj miodów dzielimy na dwie kategorie: miody ze spadzi iglastej oraz miody ze spadzi liściastej.

3. Trzeci, ostatni rodzaj miodów, łączy oba powyższe produkty – są to miody nektarowo-spadziowe. Ich przykładem jest tzw.: miód leśny.

Jakie właściwości kryją w sobie miody nektarowe?

W zależności od tego, z jakiej rośliny pszczoły zebrały nektar do produkcji danego miodu, będzie on zawierał różne składniki bioaktywne i w różny sposób wspomagał nasze zdrowie. Na przykład miód lawendowy korzystnie wpływa na ciśnienie krwi oraz ma właściwości pozwalające na jego zastosowanie zewnętrzne, np. w przypadku problemów ze skórą. Z kolei miód z kwiatów wiśni zawiera m.in. kwercetynę, kaempferol i naringeninę (2). Są to przeciwutleniacze chroniące nas przed szkodliwymi wolnymi rodnikami. Oba te rodzaje miodów są miodami mono lub jednokwiatowym. Natomiast miody wielokwiatowe, nazywane też „miodami tysiąca kwiatów”, to produkty, które łączą w sobie dobroczynne właściwości wielu roślin. Stanowią one bogate źródło witamin, różnorodnych substancji mineralnych czy kwasu foliowego. Co ciekawe, spożywanie miodów wielokwiatowych może też pomóc w zwalczaniu alergii na pyłki roślin. Jednak taką kurację zawsze należy najpierw omówić z lekarzem. Miody wielokwiatowe to także prawdziwa kulinarna podróż dookoła świata. Dzięki nim możemy przenieść się np. do zielonej Irlandii czy słonecznego Meksyku. Przykładem miodu wielokwiatowego jest także miód z portugalskich Azorów – w jednym z jego rodzajów dominuje lokalna koniczyna. Z kolei kremowany miód wielokwiatowy z Litwy, to produkt, który dzięki aksamitnej konsystencji doskonale się rozsmarowuje i nie spływa z pieczywa. Należy w tym miejscu dodać, że miody kremowane to coraz popularniejsza kategoria miodów, o której więcej przeczytasz tutaj.

Miody spadziowe i ich właściwości

Miody spadziowe to miody, które nie powstają z nektarów, a z innych wydzielin roślinnych oraz wydzielin owadów. W zależności od tego, z jakiego rodzaju drzew pochodzą, wyróżniamy miody spadziowe iglaste i liściaste. Ten rodzaj miodu nazywa się także czasem „miodem królewskim”, ponieważ zawiera więcej substancji bioaktywnych. Miody spadziowe charakteryzują się bowiem istotnie wyższym potencjałem przeciwutleniającym i zawartością związków polifenolowych niż miody nektarowe i nektarowo-spadziowe(3). Podobnie, jak miody wielokwiatowe, także spadziowe są doskonałą okazją do tego, by spróbować smaków z różnych stron świata. Bułgarski miód spadziowy  to słodka wyprawa w pasmo gór Strandja, a grecki miód ze spadzi dębowej to nie tylko wizyta w słonecznej Grecji, ale też bogactwo wartościowych substancji mineralnych.

Odkryj cenne właściwości miodów nektarowo-spadziowych

Ostatnim rodzajem miodów są miody nektarowo-spadziowe, zwane też leśnymi. Są to produkty uniwersalne, tzw.: dwa w jednym, ponieważ łączą w sobie właściwości miodów nektarowych oraz spadziowych. Ten rodzaj miodów to źródło cennych bakteriobójczych i przeciwzapalnych enzymów, a także olejków eterycznych. Co ciekawe, miód leśny ma właściwości pozwalające zmniejszyć szkodliwe skutki spożywania alkoholu i kofeiny, a nawet blokujące wchłanianie ołowiu. Sięgnięcie po miody leśne to również zaskakująca podróż kulinarna. W głąb greckiego lasu, na poszukiwanie „czarnych skarbów” zabierze nas miód leśny z czarnymi truflami. Z kolei miód leśny z cynamonem to połączenie słodkiego smaku miodu z korzennym aromatem przyprawy i jej właściwościami prozdrowotnymi. Naszych najbliższych i gości na pewno zaskoczy natomiast leśny miód z dodatkiem papryczki chili, połączonej z aromatem wrzosu i dzikich ziół.

Korzystajmy z dobrodziejstw naturalnych miodów – próbujmy, sprawdzajmy, testujmy. Miody to doskonały sposób, by ze smakiem i zdrowo przemierzyć cały świat. Samczego!

(1)Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 2/2010, Ocena właściwości przeciwutleniających i zawartość związków polifenolowych w produktach pszczelich, Mgr inż. Małgorzata Czerwonka, dr inż. Arkadiusz Szterk, dr hab. Bożena Waszkiewicz-Robak

(2)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/21229237/

(3)Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 2/2010, Ocena właściwości przeciwutleniających i zawartość związków polifenolowych w produktach pszczelich, Mgr inż. Małgorzata Czerwonka, dr inż. Arkadiusz Szterk, dr hab. Bożena Waszkiewicz-Robak

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.