Top 5 najzdrowszych miodów - co je wyróżnia? - Koneser Miodu

Miody to bogata grupa produktów. Różnią się smakiem, kolorem i aromatem, a w dodatku każdy z nich nieco inaczej może wspomóc nasze zdrowie. Miody wielokwiatowe, jak np. ten pochodzący z legendarnych walijskich łąk, zawierają w sobie nektar z wielu roślin. To szeroka i zróżnicowana grupa produktów, przy czym różnorodność dotyczy zarówno smaku, koloru, jak i właściwości prozdrowotnych miodu. Miody wielokwiatowe stanowią bogactwo witamin i substancji mineralnych. Co ciekawe, znaczenie ma nie tylko gatunek roślin, z jakich miód powstał, ale też czas jego zebrania. Wczesny miód wielokwiatowy wiosenny jest zwykle jaśniejszy i ma nieco więcej dobrze przyswajalnych cukrów prostych. Dlatego warto sięgać po niego, gdy jesteśmy przemęczeni i potrzebujemy dodać sobie energii. Z kolei miody wielokwiatowe zbierane latem są zwykle ciemniejsze i mają silniejsze działanie antybakteryjne. To sprawia, że można się nimi wspomóc w czasie, gdy nasz organizm jest szczególnie narażony na infekcje, np. jesienią i zimą.

Miód spadziowy i jego właściwości

Miody spadziowe nie powstają z nektarów, a z tzw. spadzi, czyli wydzielin owadów żerujących na roślinach. W zależności od tego, z jakich roślin została zebrana spadź, wyróżniamy miody spadziowe liściaste oraz iglaste. Podobnie zatem, jak w przypadku miodów wielokwiatowych, także tutaj mamy do czynienia z różnorodnymi cechami produktu końcowego – smakiem, kolorem oraz właściwościami korzystnymi dla zdrowia. Miody spadziowe liściaste, np. ze spadzi dębowej, są zwykle jaśniejsze, mają kwiatowy zapach i delikatnie cierpki smak. Z kolei te ze spadzi iglastej są ciemniejsze, w smaku nieco żywiczne. Miody spadziowe – w tym, m.in. włoski, pochodzący ze zboczy słynnego wulkanu Etna czy bułgarski, nazywany też czarnym złotem, są bogatsze w substancje bioaktywne od wielokwiatowych. Zawarte w nich oligosacharydy sprawiają, że miody te są znakomitymi prebiotykami(1) i korzystnie wpływają na rozwój dobrych bakterii w układzie pokarmowym. Miody spadziowe mają także większą zawartość azotanu, który chroni nasz żołądek(2).

Miód gryczany i jego zalety

Miód gryczany wyróżnia się na tle innych pod wieloma względami: ma bardzo ciemny kolor, intensywny aromat oraz wyrazisty, lekko pikantny smak. Również właściwości prozdrowotne miodu gryczanego powodują, że jest to jeden z produktów, po które sięgamy wyjątkowo chętnie. Miód gryczany zawiera rutynę, która pomaga w przyswajaniu witaminy C oraz leczeniu urazów wewnętrznych. Wspiera on także nasz organizm w przypadku infekcji górnych dróg oddechowych, a jego właściwości antybakteryjne sprawiają, że ma korzystny wpływ na gojenie się ran(3). Miody gryczane, jak np. Broliu czy Serksno Medus, to produkty odpowiedni dla osób w każdym wieku. Zawarty w miodach gryczanych magnez wspomoże m.in. osoby narażone na stres i zmęczenie, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Kobiety w ciąży na pewno docenią fakt, że jest on źródłem łatwo przyswajalnego żelaza. Natomiast dla osób starszych cenne będą zawarte w miodzie gryczanym cukry proste, które są łatwo wchłaniane przez układ krwionośny i odżywiają serce.

Miód akacjowy - na co pomaga?

Miód akacjowy ma bardzo jasny kolor i subtelny, kwiatowy zapach. Będąca jego źródłem robinia akacjowa – roślina o delikatnych, biało-różowych kwiatach, jest bardzo popularna m.in. na Węgrzech.  Nie dajmy się jednak zwieść tej pozornej delikatności, ponieważ w miodzie z kwiatów akacji tkwi potężna siła zwalczających wolne rodniki antyoksydantów – witamin C, E, prowitaminy A oraz flawonoidów. To substancje, które nie tylko pomagają walczyć z oznakami przedwczesnego starzenia i poprawiają stan naszej skóry, ale też sprawiają, że miód akacjowy uznaje się za możliwego kandydata do wspomagania organizmu w przypadku tak ciężkich chorób, jak rak(4). Po miód akacjowy sięgajmy także, gdy czujemy się przemęczeni, gdy męczy nas kaszel albo cierpimy na problemy żołądkowe lub gdy mamy kłopoty z układem moczowym.

Miód wrzosowy - dla kogo i na co najlepszy?

W wielkiej piątce miodów o wyjątkowych właściwościach prozdrowotnych nie może zabraknąć miodu wrzosowego. To produkt rzadko spotykany, a proces jego powstawania jest wyjątkowo czaso i pracochłonny – dlatego nazywany bywa „królem miodów”. Znakomite miody wrzosowe pochodzą m.in. ze Szkocji czy Hiszpanii (np. Calluna Honey, Heather Honey). Miód wrzosowy charakteryzuje bogata zawartość witamin, m.in. z grupy B oraz flawonoidów, białek i łatwo przyswajalnego żelaza. Miód wrzosowy ma wysokie właściwości antybakteryjne(5). Jest on polecany szczególnie mężczyznom powyżej 40 roku życia, ponieważ wspomaga organizm w przypadku kłopotów z prostatą. Warto także po niego sięgać, gdy mamy kłopoty z nerkami i układem moczowym oraz przewodem pokarmowym.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.