Ule w miastach - jak pomagać pszczołom? - Koneser Miodu

Pszczoły żyją na ziemi od milionów lat, jednak w ostatnich latach owady te są coraz bardziej zagrożone. Powodem jest szkodliwa działalność człowieka, który stosuje toksyczne dla nich środki ochrony roślin, wycina ich naturalne siedliska oraz przyczynia się do zmiany klimatu planety. Tymczasem, jak powiedział Albert Einstein – jeśli zginą pszczoły, człowiekowi zostanie ok. 4 lat życia. Pszczoły mają duże znaczenie także dla światowej gospodarki, ponieważ – wraz z innymi zapylaczami, odpowiadają za zapylanie roślin, podtrzymują bioróżnorodność i dają możliwość utrzymania się gatunków roślin owadopylnych. Bez pszczół nie mielibyśmy na naszych stołach m.in. jabłek, czereśni, dyń, ogórków, cukinii, migdałów czy słonecznika, a nawet filiżanki ulubionej kawy. No i oczywiście bez pszczół nie byłoby miodu. Żeby jednak powstał pyszny miód, pszczoły muszą mieć dostęp do roślin miododajnych (czytaj więcej: Najpopularniejsze rośliny miododajne). Wśród nich są nie tylko drzewa, krzewy i kwiaty, ale też np. zioła, a nawet chwasty, jak oset, który jest źródłem wartościowego miodu. Uważa się, że miód z kwiatów ostu może stymulować układ sercowo-naczyniowy, wspierać układ trawienny oraz wątrobę, a także zmniejszać ból gardła i pomagać w rekonwalescencji przy infekcji dróg oddechowych.

Podobnie jak w Polsce, na całym świecie pszczoły hoduje się więc przede wszystkim na obszarach, gdzie zapewniona jest wystarczająca ilość roślin dostarczających owadom pożywienia: pyłku, nektaru i spadzi. Dzięki temu możemy cieszyć się smakiem miodów z wrzosowisk hiszpańskich i szkockich czy miodu eukaliptusowego z Australii. Z kolei z Litwy pochodzą popularne miody kremowane ze zdrowymi dodatkami takimi jak: rokitnik, ziarna konopi siewnej, wanilia, tymianek i pigwa, truskawki, czarna porzeczka czy aromatyczne połączenie cynamonu, pomarańczy i cytryny. Coraz bardziej popularne staje się również zakładanie uli w miastach. Jednak wiąże się z tym więcej pracy niż z hodowlą pszczół na wsi, gdzie jest łatwiejszy dostęp do terenów obfitujących w pszczele pożytki.

Czym żywią się pszczoły w mieście?

Pokarmem pszczół są nektar, pyłek i spadź. Jednak w miejskich aglomeracjach pszczołom trudno zdobyć pokarm. W parkach dominują bowiem bezkwietne trawniki, a większość przestrzeni pokrywa beton. Dlatego każda roślina, która może dostarczyć owadom pokarmu, jest cenna. Wśród ważnych dla pszczół roślin są drzewa, takie jak lipy, głogi, akacje czy jarzębina. Ta ostatnia może być nie tylko źródłem pszczelego pokarmu, ale też wartościowym dodatkiem do już gotowego miodu. Ważne, by dbać drzewa starsze i ich nie wycinać. Jeśli bowiem nawet posadzimy w ich miejsce nowe, to minie długi czas, zanim pszczoły będą mogły z nich skorzystać. Coraz popularniejsze jest także zastępowanie trawników łąkami miejskimi. Dzięki temu pszczoły mogą korzystać z nektaru rosnących tam kwiatów i chwastów. Z kolei na dachach, gdzie najczęściej stawia się ule w mieście, hodowcy rozkładają się tzw. maty rozchodnikowe. My sami także możemy wesprzeć miejskie pszczoły, tworząc na balkonach i w przydomowych ogródkach oazy z roślinami zapewniającymi im pokarm. Wśród nich znaleźć mogą się drzewa i krzewy, jak też kwiaty i zioła. Zamiast bezkwietnych trawników siejmy też tzw. beebombs, czyli bomby kwiatowe – to nasiona wymieszane z gliną w proszku i oczyszczoną glebą, z których potem wyrosną piękne, kolorowe rośliny.

Czy można hodować samemu pszczoły w mieście?

Coraz więcej ludzi jest zainteresowanych założeniem własnej pasieki w mieście. Jednak zanim kupimy ule, powinniśmy wiedzieć o kilku ważnych sprawach organizacyjnych i formalnych. Najlepiej udać się w tym celu do urzędu gminy. Tam dowiemy się przede wszystkim czy w ogóle pasiekę możemy założyć – ponieważ nie zawsze jest to dozwolone i gdzie można to zrobić. Zakładając miejską pasiekę, pamiętajmy że robimy to przede wszystkim dla dobra pszczół. Nie powinno się stawiać uli w samym centrum miasta, gdzie jest wysoki poziom hałasu i zanieczyszczeń. Poza tym miejsce wokół pasieki musi obfitować w pszczele pożytki, a o to, jak wiemy w mieście niełatwo. Pszczołom nie posłuży też na pewno bliskość zakładów przemysłowych czy pół spryskiwanych szkodliwymi dla owadów środkami. Z założeniem pasieki wiąże się też sporo formalności, o których więcej pisaliśmy tutaj.

Czy miejskie pszczoły produkują miód?

Pszczoły miodne hodowane w miastach produkują miód, podobnie jak te spoza miast. Jednak, aby cieszyć się smakiem miodu z miejskiej pasieki, mieszkanki miejskich uli wymagają nieco większej troski. Jak wspomniano, głównym problemem w mieście jest brak wystarczającej liczby roślin zapewniających pszczołom pokarm, w tym roślin miododajnych. Dlatego właśnie tak modne stawianie uli w mieście musi iść w parze z zapewnieniem bazy pożytkowej. Jeśli pszczoły będą miały dostęp do roślin miododajnych, odwdzięczą się pysznym miodem.

Ule w mieście to dobry pomysł, pod warunkiem, że pszczoły będą miały zapewnioną wystarczającą ilość pokarmu oraz bezpieczne warunki do życia. Pomóżmy im, dbając o bogatą bazę roślin miododajnych w okolicy. W zamian, otoczone troską i opieką, pszczoły miejskie zapewnią nam dostęp do pysznego miodu.

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.