Właściwości miodu a schorzenia dróg moczowych - Koneser Miodu

Układ moczowy pełni istotną rolę. Jego zadaniem jest oczyszczenie organizmu i pozbycie się z niego resztek przemiany materii, a także dbanie o równowagę kwasowo-zasadową, gospodarkę wodną i w efekcie regulacja ciśnienia krwi. Układ ten jest bardzo i wrażliwy odbija się na nim stan zdrowia całego organizmu. Dlatego właśnie schorzenia dróg moczowych są szczególnie niebezpieczne. W dodatku mają one często nieprzyjemne, a wręcz bolesne objawy. W efekcie nieprawidłowości w działaniu układu moczowego pojawić się mogą m.in. niewydolność nerek, kamica nerkowa czy przewlekłe zapalenie nerek. Okazało się też, że osoby z przewlekłą chorobą nerek są jednocześnie bardziej narażone na choroby serca(1). Naturalnym wsparciem zarówno dla układu sercowo-naczyniowego (czytaj więcej: Miód na serce), jak i moczowego jest miód, który poprawia funkcjonalność wszystkich układów organizmu, odwraca stany patologiczne i zapewnia lepsze wskaźniki zdrowotne(2). Przykładem miodu dobroczynnego dla dróg moczowych jest miód wrzosowy (jak hiszpańskie Calluna vulgaris czy Heather lub szkocki Hilltop) – w związku z jego właściwościami antybakteryjnymi i moczopędnymi poleca się go właśnie w przypadku problemów z układem moczowym i prostatą(3). Miód wrzosowy poprawia diurezę, czyli wszystkie procesy związane z wydalaniem moczu.

W jaki sposób miód wspiera pracę układu moczowego?

Prawdziwy miód zawiera przeciwutleniacze, fitochemikalia i inne substancje bioaktywne, które wywołują pożądane, korzystne działanie w prawie wszystkich narządach ciała(4). Miód jest też produktem uzupełniającym i alternatywnym na większość dolegliwości, w tym raka(5). Miód może być też wsparciem dla nerek, gdy stosowana jest już terapia antyrakowa. Nerki są bowiem narządem szczególnie podatnym na uszkodzenie wywołane niepożądanym działaniem leków takich jak Cisplatyna stosowana w leczeniu guzów. Wykazano, że podawanie miodu może chronić nerki przed jej nefrotoksycznym działaniem(6). Układowi moczowemu zagrażają też bakterie. W większości przypadków jego zakażenie wywołuje pałeczka okrężnicy (Escherichia coli). Objawy są bardzo nieprzyjemne – ciągłe parcie na pęcherz i pieczenie podczas oddawania moczu. W tym przypadku z pomocą również może przyjść miód – produkt o wysokich właściwościach antybakteryjnych. Wykazano, że niektóre bakterie wywołujące infekcje dróg moczowych, w tym właśnie E. coli, jak też gatunki Proteus i Strep. Faecalis są wrażliwe właśnie na antybakteryjne działanie miodu(7). Aktywność przeciw bakteriom E. Coli wykazuje np. miód kasztanowy(8).

Które miody poprawiają funkcjonowanie układu moczowego?

Oprócz wspomnianych wyżej miodów: wrzosowego i kasztanowego, przy schorzeniach dróg moczowych i dla poprawy działania całego układu moczowego warto zastosować też miód manuka. To produkt zawierający dużo składnika nazywanego methylglyoxalem (MGO). Badania wykazały silne właściwości antybakteryjne methylglyoxalu(9). Dzięki składnikom fenolowym o działaniu zwalczającym bakterie pomóc może także miód gryczany (np. Broliu lub Serksno Medus). W przypadku kłopotów z układem moczowym warto też sięgać po działający oczyszczająco miód akacjowy czy miód spadziowy, zwłaszcza liściasty. Z kolei mniej znane: miód z kwiatów ogórecznika lekarskiego i miód z kwiatów siekiernicy mają działanie moczopędne, co pomaga oczyścić organizm z toksyn.

Jak stosować miód przy problemach z układem moczowym?

Podstawowym, a zarazem najprostszym, sposobem na zastosowanie miodu w celu usprawnienia pracy układu moczowego jest picie szklanki letniej wody z miodem i cytryną co rano.

Możemy też połączyć cytrynę (3 obrane sztuki) z wodą (1/2 szklanki) i miodem (1 solidna łyżka), a do tego dodać jeszcze kilka ząbków czosnku. Uzyskamy w ten sposób ok. jednego litra napoju, który następnie pijemy co rano w ilości 4 łyżek. Mieszankę należy przechowywać w lodówce. Uważa się, że może ona pomóc w pozbyciu się piasku z nerek, który mógłby przekształcić się w niebezpieczne kamienie nerkowe.

Doskonałym, antybakteryjnym i antyzapalnym połączeniem będzie miód z żurawiną. Badania kliniczne sugerują, że suplementacja żurawiną może mieć korzystny wpływ m.in. na zapobieganie infekcjom dróg moczowych(10). Żurawina jest składnikiem wielu leków i suplementów, które mają zapobiegać nawrotom i łagodzić przebieg zapalenia pęcherza. W celu uzyskania domowej mieszanki łączymy pół kg żurawiny, z taką samą ilością miodu. Możemy dodać też główkę czosnku. Umytą i osuszoną żurawinę miksujemy z czosnkiem, dodajemy miód i mieszamy, a następnie mieszankę odstawiamy do lodówki na 1 dzień, by się „przegryzła”. Przechowujemy całość w szklanym naczyniu, w lodówce i pijemy po 1 łyżce dziennie. 

Miód od wieków stosowany był nie tylko jak smaczny dodatek do potraw, ale miał też swoje miejsce w domowych apteczkach. Dziś wiemy, że ta ludowa mądrość ma poprawcie w naukowych badaniach. Dlatego warto poznać właściwości prozdrowotne poszczególnych rodzajów miodów, aby jak najlepiej wspierać swój organizm – w tym układ moczowy, przy jego użyciu.

(1)https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/CIRCULATIONAHA.119.043916

(2)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295738/

(3)https://www.researchgate.net/publication/304011789_Honey_as_Nutrient_and_Functional_Food

(4)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5295738/

(5)Ibidem

(6)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5558866/

(7)https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3758027/

(8)https://pubs.rsc.org/en/content/articlelanding/2013/fo/c3fo60221d/unauth#!divAbstract     

(9)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/22287464/       

(10)https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/31140512/                                                                                                                                                                                                                                                                                                                   

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.