Wszystko, co trzeba wiedzieć o kremowaniu miodu - Koneser Miodu

Miody to bogata kategoria spożywcza. Różnią się od siebie smakiem, aromatem, kolorem oraz właściwościami prozdrowotnymi. Mają jednak pewną cechę wspólną. Otóż każdy miód ma na początku postać płynną, zwaną patoką, a następnie ulega procesowi krystalizacji (czytaj więcej: Na czym polega krystalizacja miodu?) do twardej formy krupcu. W zależności od rodzaju miodu proces ten następuje od kilku dni, do nawet kilkunastu miesięcy. Obie formy miodu są oczywiście pyszne, jednak bywają kłopotliwe w codziennym użytkowaniu. Patoka lepi się i spływa z pieczywa, a krupiec jest trudny w rozsmarowaniu i czasem jedząc go, wyczuwamy kryształki. Dlatego, aby ułatwić konsumentom rozkoszowanie się różnorodnością miodów i ich smaków powstały naturalne metody zapobiegania krystalizacji – tzw. kremowanie miodów. Ma ono na celu rozbicie powstałych w nim kryształków i niedopuszczenie, by się rozrosły. Należy przy tym podkreślić, że w czasie kremowania miodu nie traci on swojej wartościowości i zachowuje wszystkie cenne substancje bioaktywne. Proces ten ma tylko i wyłącznie na celu zmianę konsystencji produktu. Dzięki temu miody kremowane (np. wielokwiatowe litewski Serksno Medus czy brytyjski Hilltop Honey) mają gładką strukturę, która utrzymuje się przez wiele miesięcy (minimum to rok!).

Jak powstaje kremowany miód?

Skoro już wiemy „dlaczego”, to sprawdźmy teraz „jak” i przyjrzyjmy się sposobom kremowania miodu:

  • Pierwszym sposobem kremowania miodów jest ich mieszanie. Wbrew pozorom nie jest to prosty proces. Trzeba przede wszystkim dokładnie wiedzieć, w którym momencie go rozpocząć. Nie powinno się mieszać płynnej patoki, tylko poczekać, aż zacznie się jej krystalizacja, a kryształki zajmą ok. 1/3 naczynia. Nie można się także spóźnić! Jeśli kryształków będzie zbyt dużo, możemy doprowadzić do sfermentowania, a więc zepsucia miodu, poprzez jego nadmierne napowietrzenie. Kiedy już ustalony zostanie odpowiedni czas, mieszanie miodu powinno odbywać się regularnie – zwykle co dwie godziny. 
  • Kolejnym sposobem na uzyskanie gładkiego, kremowanego miodu jest jego zaszczepienie. Proces ten polega na dodaniu porcji już kremowanego miodu, do tego, który chcemy kremować. Należy przy tym zachować właściwe proporcje obu produktów. Następnie trzeba odczekać ok. 2 tygodni, pamiętając o zapewnieniu miodowi właściwych warunków przechowywania.
  • Trzeci sposób to tzw. dekrytalizacja, czyli podgrzanie miodu. W tym wypadku także trzeba być bardzo ostrożnym – temperatura podgrzania nie może bowiem przekraczać 40 stopni Celsjusza. W przeciwnym wypadku doprowadzimy do utraty substancji bioaktywnych i miód straci część cennych dla zdrowia właściwości.

Jak widać kremowanie miodu poprzez jego mieszanie, szczepienie czy podgrzewanie wymaga naprawdę dobrej znajomości produktu, a często też odpowiedniego sprzętu, dlatego najlepiej zostawić te sposoby profesjonalistom. Jest jednak dość prosta metoda kremowania miodu, którą możemy zastosować we własnym domu. To tzw. szok termiczny. Świeży miód, przelany do słoików należy po prostu wstawić do zamrażarki (od minus 5 do maksymalnie minus 18 stopni Celsjusza) i czekamy około tygodnia. W ten sposób zyskamy kremowany miód oraz pewność, że nie zmniejszyła się jego wartościowość.

Odkryj nowe smaki – kremowane miody z dodatkami

Oprócz tego, że kremowanie miodu ułatwia jego praktyczne zastosowanie w kuchni, umożliwia ono także na wzbogacenie samego produktu poprzez dodanie do niego wartościowych, naturalnych dodatków. Dzięki temu procesowi możemy cieszyć się miodem z dodatkiem owoców, ziół, przypraw, a nawet ziaren (np. miód litewski z ziarnami konopi siewnej). Co więcej, smaki te można miksować i łączyć w jeszcze ciekawsze kompozycje smakowe. To właśnie kremowanie miodu sprawia, że na naszym stole może zagościć miód z dodatkiem cynamonu, cytryny i pomarańczy, czarnej porzeczki, cytryny z imbirem czy mięty. Dzięki kremowaniu miodu możliwe są także mniej oczywiste połączenia miodu np. z dynią i pigwą, tymiankiem i pigwą lub rokitnikiem, miętą i maliną. Jest w czym wybierać! Miody kremowane wciąż jeszcze są mało znaną kategorią. Mamy nadzieję, że wiedza na ich temat zachęci Koneserów Miodów to skosztowania aksamitnych produktów, które oferują bogactwo doznań smakowych. Tak wiele pyszności zamkniętych w jednym słoiczku to także doskonały sposób na zachęcenie dzieci do sięgnięcia po zdrowy produkt, jakim jest każdy miód. 

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.