Ziołomiody – miód i zioła idealny duet! - Koneser Miodu

Lecznicza siła ziół zamknięta w jednym słoiczku z prozdrowotnymi właściwościami miodów – to połączenie kojarzy nam się przede wszystkim z miodami nektarowymi, które powstały z kwiatów różnych ziół. Ich przykładem są: miód rozmarynowy (jak hiszpański Apicola), miód z kwiatów oregano, czy miody tymiankowe (np. hiszpański HillTop czy greckie Stayia Farm lub Eulogia). Na rynku dostępne są także miody z mniej popularnych roślin ziołowych, jak kwiat bożoderzwu, siekiernica czy oset.  W zależności o tego, z jakiego zioła powstały miody te mają różne właściwości. Wykazano np., że rozmaryn wykazuje działanie antynowotworowe(1), podobnie, jak będący przedmiotem badań bożodrzew, który dzięki substancji o nazwie ailanton może pomagać w zapobieganiu m.in. rakowi prostaty(2). Z kolei oregano działa przeciwko mikroorganizmom, takim jak Salmonella typhimurium czy E. coli(3). Jak widać zioła mają w sobie dużą, prozdrowotną moc! Jednak mówiąc o ziołomiadach mamy na myśli jeszcze inny rodzaj produktu, w którym połączono unikatowe właściwości roślin i miodu. Przy ich wytwarzaniu to nie pszczoły, a pszczelarz mają decydujący głos z czego ziołomiód powstanie.

Jak powstają ziołomiody?

Miody z kwiatów ziół powstają w sposób tradycyjny – od początku do końca to pszczoła decyduje o rodzaju pożytku, który wykorzysta, i który następnie zostanie przetworzony w pyszny miód. Tymczasem w przypadku ziołomiodów mamy do czynienia z ingerencją człowieka w ten proces. To pszczelarz decyduje o składzie ziołomiodu. Należy w tym miejscu podkreślić, że ziołomiód nadal jest w pełni naturalnym produktem. Jak zatem powstaje

Początkiem ziołomiodu jest specjalnie przygotowany syrop – ziołowa pożywka dla pszczół. Powstaje ona z połączenia roślin zielarskich z cukrem. Karmione w ten sposób pszczoły, przy użyciu enzymów rozkładają sacharozę na cukry proste, dzięki czemu przygotowana przez człowieka ziołowa pożywka staje się dla tych owadów pokarmem. Najczęściej do produkcji ziołomiodów używa się roślin, z których, w normalnych warunkach, miód by nie powstał – nie są one bowiem ani źródłem nektaru, ani nie występuje na nich spadź niezbędna do wytworzenia miodu spadziowego, jakim jest np. Solmielato. Przykładem roślin używanych do wytwarzania ziołomiodów są m.in. aloes, aronia czy głóg.

Poznaj rodzaje ziołomiodów

Podobnie, jak rodzajów miodów, także ziołomiodów jest na rynku dużo. To, z jakim rodzajem ziołomiodu mamy do czynienia zależy przede wszystkim od tego, jaka roślina czy też mieszanka roślin zostały wykorzystane do jego przygotowania. Tak, jak istnieją miody monokwiatowe, tak samo są  ziołomiody wytwarzane przez pszczoły z syropu, w którym zastosowano tylko składnik z jednej rośliny. I odwrotnie – podobnie, jak w przypadku miodów wielokwiatowych, możemy spotkać na półce ziołomiody będące wynikiem połączenia kilku roślin. 

Jednak, bez względu na to, jaki ziołomiód wybierzemy, na pewno na tym skorzysta nasz organizm. Sposób wytwarzania tego produktu powoduje bowiem, że skład ziołomiodu jest wyjątkowo bogaty. Znajdziemy w nim substancje, które występują w roślinie, z jakiej powstał – witaminy, składniki mineralne oraz związki antyoksydacyjne, takie jak: flawonoidy, kwasy fenolowe czy antocyjany. Podobnie jak miód, także ziołomiody wykazują działanie antybakteryjne i przeciwgrzybiczne.

Czy  warto stosować ziołomiody?

Odpowiedź jest prosta – tak! Jak wspomniano, ze względu na swoje właściwości biochemiczne, ziołomiody cennym wsparciem dla organizmu człowieka. Ich właściwości prozdrowotne różnią się, w zależności od tego, z jakiej rośliny zostały wytworzone. Na przykład ziołomiod aloesowy wspiera układ trawienny i odpornościowy, ziołomiód głogowy warto stosować przy kłopotach z sercem, a ziołomiód aroniowy na nadciśnienie. Na rynku możemy też spotkać m.in. ziołomiody miętowe, które działają rozkurczowo i dezynfekująco, wspierające układ moczowy ziołomiody pokrzywowe czy zalecane przy kolce jelitowej i wzdęciach ziołomiody rumiankowe. Stosowanie ziołomiodów jest wyjątkowo proste – są to po prostu gęste syropy. Można je zatem spożywać w formie bezpośredniej, tak jak syrop lub ewentualnie rozcieńczyć wodą. Atutem ziołomiodów jest też słodki smak, co – podobnie, jak w przypadku naturalnych miodów, sprawia, że polubić je mogą także dzieci. Ziołomiody, podobnie, jak miody naturalne, to doskonały sposób na wsparcie organizmu. Dzięki zawartości substancji bioaktywnych mają one właściwości prozdrowotne – antywirusowe, antybakteryjne i przeciwzapalne. Wystarczy zatem poznać cechy różnych rodzajów produktów pszczelich, aby świadomie wybierać te, które możemy wykorzystać w domowej apiterapii (czytaj więcej: Czym jest apiterapia?).

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz

Produkt dodany do ulubionych

W celu poprawienia jakości usług korzystamy z plików cookies. Pozostając na stronie, wyrażasz zgodę na wykorzystanie tej technologii.